Sıradaki içerik:

Çevrimiçi Alışverişi seviyor musunuz? Kaçınmanız Gereken 5 Mail Dolandırıcılığı!

sv

Instagram Kullanan Herkesin Başı Dertte!

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Instagramda Fotoğraf Paylaşımı

Instagram’da gizli hesaplarınız var değil mi? Daha doğrusu gizli hesap olduğunu düşündüğünüz ‘hesaplarınız’ var. Hayır, hesaplarınız gizli değil. Instagram kullanan herkesin başı bu ve benzeri uygulamalar yüzünden dertte. Birçok kişi bu uygulamalar yüzünden instagram hesabını silmiş. Instagram gizli hesapları görme uygulamaları giderek artıyor ve bir çözüm ne yazık ki sunulmuyor.

Geçtiğimiz günlerde instagram profili kullanan herkesin (Gizli hesaplar için konuşuyorum.) profilini görmeye yarayan mobil bir aplikasyonun Google Play’den kaldırılması için bir çalışma, imza kampanyası görmüş ve desteklemiştik.

Bu aplikasyon Google Play’den kaldırılmıştı. Daha doğrusu biz ve bu kampanyayı destekleyen herkes bu aplikasyonun kaldırıldığını düşünmüştük. Google Play ne yazık ki bu ve benzeri uygulamaları App Store gibi kontrol etmiyor. Anında bu tür (daha zararlı uygulamalar da Google Play’de yer almıştı.) uygulamaları yayınlıyor olması oldukça ürkütücü ve anlamsız.

Peki ne olmuş?

Kişisel gizliliği ihlal eden bu uygulama isim değiştirerek, farklı aplikasyonlarda daha fazla reklamlar vererek daha fazla kişiye ulaşmış. Bu ve benzeri uygulamaların amacı nedir?

Bu ve benzeri uygulamaları kullanan kişiler, sadece instagram kullanıcılarının gizli hesaplarını görmeye yaradığını düşünüyor. Hayır, durum tam olarak böyle değil. Uygulama kullanıcısı gizli hesapları görürken mutlu oluyor fakat uygulamaya sunduğu bilgiler inanılmaz derecede rahatsız edici.

Sadece kendi bilgilerini mi sunuyor?

Tabi ki hayır. Bu tür uygulamalar zincirleme dediğimiz bir yapıya sahiptir. X kişi kullanıyorsa ve Y kişi’ye bakmak için bütün takipçi ve takip ettiği kişiyi riske atıyor.

Çevrenizde bu tür uygulamaları kullananlar varsa hem kendi verileriniz/fotoğraflarınız için hem de çevrenizdeki kişilerin verileri/fotoğrafları için uyarılarda bulunun.

Uygulamanın yayılmaması adına uygulama ismini paylaşmayı doğru bulmuyoruz. Fakat kullanıcısı olan, ismini bilen kişilerden Lorent Research – Lab olarak ricamız bu ve benzeri uygulamaları gördüğünüzde kullanmak yerine mutlaka Google Play‘e şikayet edin.

Uygulamaya yönelik birçok şikayeti ve yorumu internet üzerinden bulmanız mümkün. Kişisel verilerinizin güvende olması için bu tür uygulamaları kullanmayın ve mahremiyete saygı gösterin.

Not: instagram gizli hesapları görme, instagram profilinize bakanları görme, instagram takip edenleri görme vb. gibi uygulamaları hesap güvenliğiniz ve kişisel verilerinizin güvenliği için kullanmayın.

Daha farklı bir içeriğimiz için lütfen buraya tıklayın.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.