Sıradaki içerik:

Dijital Ayak İzi Nedir? Dijital Ayak İzinizi Nasıl Saklayabilirsiniz?

sv

WhatsApp’ın Sahibi Kimdir? Dünyadaki En Popüler Mesajlaşma Uygulamasının Tarihi!

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

whatsapp sahibi kimdir - facebook whatsapp'ın sahibi mi - whatsapp kullanımı

Facebook’a ait olan WhatsApp’ın anlaşılması basit ve kullanımı tamamen ücretsiz. İhtiyacınız olan tek şey uyumlu bir akıllı telefon ve onu kullanmak için bir telefon numarası. Şimdi bu ürünün ne zaman ortaya çıktığını ve nasıl bir süreçten geçtiğini inceleyeceğiz.

WhatsApp Nasıl Kuruldu? 

WhatsApp, eski Yahoo! çalışanları Brian Acton ve Jan Koum’un 2009’da kurduğu bir mesajlaşma uygulaması. İkili, iOS’taki App Store sayesinde uygulama endüstrisinin potansiyelini fark etti ve bir anlık mesajlaşma uygulaması oluşturmak için bir plan oluşturmaya başladı. Uygulama, Ağustos 2010’da Android için piyasaya sürülmeden önce Ağustos 2009’da iPhone sahipleri için özel olarak App Store’da piyasaya sürüldü. Şubat 2013 itibariyle, yaklaşık 200 milyon aktif kullanıcısı vardı ve 1.5 milyar dolar değerindeydi. 2013 yılı sonunda 400 milyon aktif kullanıcıya ulaşmıştı.

Başlangıçta yalnızca metin mesajlaşma hizmeti olan sesli mesajlaşma 2013’te ve sesli aramalar 2015’te eklendi. Video görüşmeleri 2016’nın sonlarında eklendi ve grup aramaları 2018’de kullanıma sunuldu.

Facebook, WhatsApp’a Sahip mi?

Facebook, WhatsApp’ı Şubat 2014’te 19 milyar dolara satın aldı. Facebook’un sahip olduğu ve önemli fotoğraf paylaşım sosyal ağ uygulaması Instagram’ı da içeren bir dizi uygulamadan biri haline geldi. 

Başlangıçta, yıllık 1 ABD doları abonelik ücreti alıyordu, ancak bu ücret, WhatsApp’a kaydolmakla ilgilenen kullanıcıların önündeki engelleri kaldırmak amacıyla Ocak 2016’da düşürüldü.

Eylül 2017’de kurucu ortak Brian Acton, Facebook’un WhatsApp’tan nasıl para kazanmak istediğiyle ilgili bir anlaşmazlık nedeniyle şirketten ayrıldı. Gizlilik bilincine sahip anlık mesajlaşma uygulaması Signal’den sorumlu olan Signal Foundation adlı yeni bir vakıf kurdu.

Nisan 2018’de Jan Koum, WhatsApp’tan ayrıldı ve çok sayıda hayır işini destekleyen bir hayırsever oldu. 

WhatsApp, kurucuları Facebook’tan ayrıldığından beri özellikler eklemeye devam etti. Bunlar arasında grup sesli ve görüntülü aramaları, etiket destekleri, karanlık bir mod ve rahatsız edici kullanıcıları kalıcı olarak sessize alma özelliği gibi özellikler ekledi. 

Ocak 2021’de WhatsApp’ın, hizmetin Facebook ile veri paylaşmasına izin verecek yeni bir gizlilik politikası uygulayacağı açıklandı. Yeni politika, kıtanın GDPR politikasıyla çatıştığı için AB’de geçerli değil, ancak dünyanın başka yerlerinde geçerli olacak. Gizlilik politikası, kullanıcıların tepkisi ve anlamı hakkında netlik eksikliği nedeniyle 15 Mayıs 2021’e kadar ertelendi.

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp Üzerinden Günlük Kaç Mesaj Gönderiliyor?

Facebook, Ekim 2020 finansal konferans görüşmesinde her gün dünya çapında 100 milyar WhatsApp mesajının gönderildiğini duyurdu. Bu, her dakika 69 milyon mesaja eşdeğerdir. Bunun yanı sıra, her gün WhatsApp sesli ve görüntülü görüşmeler yapmak için yaklaşık 2 milyar dakika harcanıyor.

WhatsApp Nasıl Para Kazandırır?

Teknik olarak WhatsApp hiç para kazanmıyor. Abonelik ücretini kaldırdığından beri bunu yapmadı. 

WhatsApp Business, küçük işletmeler için ücretsiz, ancak orta ve büyük firmalara bir fiyat karşılığında daha gelişmiş hizmetler sunuyor. 

Facebook’taki Click to WhatsApp reklamları, kullanıcıları Facebook’tan WhatsApp’a yönlendirir ve şirketler için faydalı olabilir. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli