in

Birisi DuckDuckGo Mu Dedi? Ne Bu?

DuckDuckGo - DuckDuckGo nedir - DuckDuckGo güvenli mi - DuckDuckGo vs google
DuckDuckGo - DuckDuckGo nedir - DuckDuckGo güvenli mi - DuckDuckGo vs google

DuckDuckGo: Açık kaynaklı olan bu arama motoru gizlilik ve güvenliğinize önem veren insanlar tarafından geliştirildi. Ne zaman mı geliştirildi? 25 Kasım 2008 tarihinde geliştirildi.

Arama motorlarıyla ister istemez her şeyimizi paylaşıyoruz. Bunu hiç düşündünüz mü? Her şeyi. Daha fazla paylaşım yapmak için ise çok fazla zamanımız var. Yani her saniye bir şeyleri ister istemez paylaşacağız. Fakat DuckDuckGo bu paylaşımları gördüğünde bir dakika bir dakika DuckDuckGo bu paylaşımları görmüyor. Google, Yandex veya Bing gibi çalışmıyor. Herhangi bir izleyiciyi engelleyen bu arama motoru, verilerinizi analiz etmiyor ya da arama yaptığınız konularda karşınıza o konuyla ilgili reklam çıkartmıyor. En önemlisi ise verilerinizi başkalarına satmıyor. Çünkü verileriniz kaydedilmiyor.

DuckDuckGo’da bir de ne çok hoş biliyor musun?

Hem sosyal medya platformlarından sizlerle ilgileniyorlar hem de geliştiricilerle bire bir sohbet edebiliyorsunuz. Bu sohbetlerin bir kısmı havadan sudan sohbetler de olabiliyor. Sanırım iş yerinde sıkılıyorlar ya da yaptıkları işi çok seviyorlar. Belki de kullanıcı memnuniyeti onlar için her şeydir, olabilir mi?

Arayüzü güzel ve kullanımı oldukça basit olan bu arama motoru, kullanıcılara verilerini geri alma şansı tanıyor diyebilirim. DuckDuckGo benzeri birçok arama motoru geliştirildi fakat kimisinin arayüzü güzel değildi kimisi söylediği şeyleri gerçekleştiremedi. Fakat bu arama motoru gelecekte adını daha fazla duyuracak, bundan eminim.

Nasıl Para Kazanıyor?

Veri satmıyor, reklam yayınlamıyor, gizliliğe önem veriyor. Ee nasıl para kazanıyor? Bizi mi kandırıyorlar?

Yok yahu! Herkes her şeyi para kazanmak için yapmıyor. Bir şeylerin farkında olan insanlar artık bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanıyor. Para her şey değil. DuckDuckGo’da bunun farkında ve her şeyleri şeffaf olduğu için, onları destekleyen kişiler şirkete bağış yapabiliyor. Bağışların da nereye – nasıl harcandığı tabi ki yine şeffaf.

DuckDuckGo, Google Kadar Şakacı!

Şirket 2011 yılında ilginç bir harekete imza attı. Bunu ilk duyduğumda oldukça hoşuma gittiğini söylemeliyim. Hatta kısa bir süre önce Türkiye’de çalışan bir arkadaşımın buna benzer bir çalışma yürütmek istediğini de dinlemiştim, destekleyebileceğimi ve çok hoş olacağını söylemiştim. Sanırım hala askıda. Umarım yapar, çünkü oldukça ses getirir bu.

Peki DuckDuckGo ne yapmıştı?

Google’ın bir binasının karşısına dev bir afiş yaptırdı. Afişte ”Google tracks you. We Don’t.” yazıyordu. Bu reklam afişi ile adından çok söz ettiren şirket, 2012 yılından bu yana bağış toplamaya devam ediyor, en büyük bağışçıları arasında Wikimedia Vakfı da bulunuyor.

Başka bir içeriğimizi hızlıca okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wannacry nedir - wannacry - wannacry hakkında - wannacry detayları

WannaCry Nedir? İnternetin Korku Filmi!

kadin ve cocuklarin siber guvenligi - siber güvenlik hakkında detaylar - siber güvenlik uygulamaları

Bir Kadından; Kadınların Güvenliği İçin!