Sıradaki içerik:

Dijital Ayak İzi Nedir? Dijital Ayak İzinizi Nasıl Saklayabilirsiniz?

sv

Filament Nedir? 3D Yazıcı Kullanan İnsanların Sürekli Bahsettiği Hammadde Nedir?

avatar

Mehmet

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

filament nedir? 3d hammaddesi nedir - lorentlabs - 3d yazıcı fiyatları

Filament Nedir? 3D Yazıcı Kullanan İnsanların Sürekli Bahsettiği Hammadde Nedir?

Öncelikle sizlere filamentleri anlatmalı ve bunlar üzerinden yazıcıların detayına inmeliyiz. 

Filament, 3 boyutlu yazıcılarda parça üretmek için kullanılan hammaddelere denir. 

Farklı içeriklerden oluşan  plastiklere filament adını veriyoruz.

Bu soruya birde 3D yazıcıların çalışma prensibini anlatarak devam edelim.  3boyutlu yazıcıların çalışma prensibi  kısaca şöyledir: Seçilen malzemenin (3D yazıcı Filamenti), Nozzle adı verilen sıcaklığı kontrol edilebilen bir ısıtıcı ile uçtan akıtılarak yazıcı  yatağına dökülür. Bu sırada eksenlerin hareketi ile seçtiğiniz tasarım yavaş yavaş oluşmaya başlar. Bu süreç içerisinde de akıtılan malzemenin katman katman oluşum mantığı ile de malzemeyi eksen hareketleri ile harmanlayarak yazdırmamızı sağlar. Bu işlem sırasında kullanılan hammaddeye de filament adı verilir. 

Evde kullandığımız 3D baskı işlemleri için PLA,ABS, PETG, Flex ve TPU tarzında filamentler kullanılır.

Özel filament dediğimiz çeşitler ise endüstrilerde farklı amaçla Kullanılmaktadır. 

Filament Çeşitleri Nelerdir?

PLA (Polilaktik Asit) FİLAMENT:

Ev ortamında kullanılabilecek en ideal filamenttir. PLA, mısır nişastası veya şeker kamışı gibi yenilenebilir kaynaklardan üretilmiştir bu sebeple  çevreye zarar vermez ve her yazıcıdan baskı alma olanağı sunar. Tabi ki bu filament türününde her plastik gibi zararlı yanları vardır. Bunu da not düşelim.

ABS (Akrilonitril Büdadien Strien) FİLAMENT:

PLA filamentten sonra en popüler ve yaygın olarak kullanılan filament ABS filamenttir.  Özellik bakımından PLA filamente göre baskı alması daha zordur. ABS PLA filamentten daha üstündür bu içerisinde ise petrol bazlı maddeler bulunur. Bu sebeple çevreye zararlıdır.  ABS genelde lego parçaları, oyuncaklarda, koruyucu kasklarda , bilgisayar ve tv kasaları vb. alanlarda kullanılır.

İlginizi Çekebilir:

PETG (Polyethylene Terephthalate Glycol-Modified):

Bu plastik türü çok yakından bildiğimiz ve dünyada en yaygın kullanılan plastik türüdür. Su şişelerinde kullanılan polimer olarakta bilinir. PETG’ye “G”  harfi sonradan pet kelimesine eklenmiş bir ekstradır bu filament türü için kullanılan malzeme  PLA ve ABS için ortak bir türdür.. PLA filamente göre daha esnek ve dayanklı ABS filamente göre basımı daha kolaydır.

Flex (Esnek) Filament (TPU,TPC, TPE):

Termoplastik elastomerler (TPE) bu filament türü aslında kauçuk benzeri niteliklere sahip plastiktir. Bu madde yapısı ise  filamente oldukça esnek ve dayanaklı bir yapı sunar. Genellikle otomotiv parçalarında, ev aletlerinde ve tıbbi malzemelerde bulunur.

Termoplastik  poliüretan (TPU) bu filament türü de popüler olarak bilinen bir filament türüdür. TPE filamente kıyasla TPU biraz daha katıdır ve bu da yazmayı kolaylaştırır. TPE türü filamente göre biraz daha dayanıklıdır ve soğuktaki esnekliğini daha iyi koruyabilir.

Termoplastik kopolyester (TPC) bir başka filament çeşitidir. TPu kadar yaygın olmasa da yapı olarak TPE’ye benzemektedir. 150 derece sıcaklığa kadar daha yüksek direnç  gösterebilen filament türüdür.

ESNEK (FLEX) tarzında malzemenin kullanım alanları ise parçanın çok fazla aşınmaya maruz kalacağı uygulamalarda tercih edilir. Parrçaın bükülmesi, uzatılması veya sıkıştırılması gerekiyorsa bu filament türü kala ilk gelen olacaktır. 

Özel Filamentler

Wood (Ahşap)

Ağaç lifi ile PLA karışımı olan filament türüdür. Yazıcılardan alınan baskılara ahşap hissi vermektedir.  Görünüm olarak hoş bir görüntüye sahiptir ama esneklik ve çekme gücü tarzında özeliklerin arandığı kısımda nadiren kullanılan  bir filament türüdür çünkü buna uygun bir yapıya sahip değildir.

Bu özel filamentlere Antibakteriyel, bakır alaşımlı, çimento gibi daha nice filament türü ekleyebilir hepside WOOD benzeri yapıdadır  kullanım alanına göre tercih edeceğiniz filamenti dikkatlice araştırmanızı öneririz. 

Not: Her filamentin farklı bir baskı alma sıcaklığı ve baskı alırken yapmanız gerekenler değişebilir. Bu konuya  da başka bir içerikte değineceğiz. 

M.S

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli