Sıradaki içerik:

Güvenlik Duvarı Kullanmanız İçin 5 Neden!

sv

Whatsapp mı? Telegram mı?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WhatsApp VS Telegram uzun bir süredir beklenen içeriklerden birisiydi. Her zaman akıllardaki soru şudur: WhatsApp’ı silersek ne kullanacağız? Telegram nedir? WhatsApp güvenli değil tamam ama Telegram güvenli mi?

Şimdi bu karşılaştırmaya başlamadan önce iki uygulama hakkında karşılaştırma dışı kısa kısa bilgiler verelim. Sonrasında da iki uygulamanın incelemesine göre bir sonuç elde edelim.

Not: İnternet sitemizden beklediğimiz performansı yakaladıktan bir süre sonra (Bu konuyla ilgili detaya buradan ulaşabilirsiniz.) karşılaştırma konusunu daha profesyonel olarak sizlere sunmayı hedefliyoruz. Şimdilik bu şekilde olmasının bazı nedenleri var. İçerikleri ilk etapta böyle sunduğumuz için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz.

Şimdi konumuza dönelim.

Whatsapp

* 2010 yılının Ocak ayında ortaya çıktı.
* IOS, Android, Blackberry OS, Windows Phone, Symbian Tizen, Firefox OS, Windows, MacOS üzerinde kullanılması mümkün.
* 1 milyardan fazla kullanıcısı vardır.
* Facebook tarafından satın alındı.
* Web üzerinde karanlık mod kullanılabilir.
* Hem mesajlarda hem de sesli aramalarda ‘uçtan uca şifreleme’ uyarısını görebiliriz.

Telegram

* 2013 yılının Ağustos ayında ortaya çıktı.
* Android, IOS, Windows Phone, Ubuntu Touch, Windows Desktop, Linux ve OS X üzerinde kullanılması mümkün.
* Bir Rus olan Pavel Durov tarafından oluşturulan Telegram, birçok ülkede en güvenli mesajlaşma uygulamalarından birisi olarak görülüyor. Peki öyle mi?
* 2014 yılının Kasım ayında (4 Kasım) Telegram tarafından bir yarışma düzenlendi. Yarışma şöyleydi: Telegram kurucularının arasındaki mesajlara erişecek olan kişi ya da kişilere 300000$ ödül verilecekti. 11 Şubat 2015 tarihinde yarışma bitti, bu yarışmanın kazananı olmadı.
* En önemli bilgisi ise şu: Bugüne kadar hiçbir hükümet ya da 3. parti uygulama ile istisnasız olarak veri paylaşmamıştır.

WhatsApp VS Telegram
Fotoğraf Kaynak: El Diario

WhatsApp VS Telegram

WhatsApp içerisinde birisiyle mesajlaşırken mesajlar sadece belli bir sürede silinir. O süre dolduktan sonra karşı taraftan mesaj silemezsiniz. Fakat Telegram’da bir mesajı ya da bir geçmişi istediğiniz zaman iki taraftan da silebilirsiniz.

Telegram’da 2 farklı mesajlaşma (Normal Chat, Secret Chat), Kanallar, Gruplar vardır. WhatsApp üzerinde ise sadece Normal Chat vardır.

Telegram’da belli bir süre (Örneğin 6 saniyelik mesaj) ayarlayıp mesaj gönderebilirsiniz, o mesaj belirlediğiniz süre içerisinde kendisini yok eder, WhatsApp içerisinde bu yoktur.

Her iki uygulamada da sesli arama vardır. Fakat WhatsApp üzerinde görüntülü arama da vardır. Bu Telegram’da olmayan bir özelliktir.

Telegram üzerinde GPS kullanarak yakın çevrenizdeki kişileri görebilir veya ilginizi çekecek yakınınızda kurulan gruplara katılabilirsiniz. Bu WhatsApp üzerinde yok.

Telegram üzerinden farklı kanallara abone olabilirsiniz. Bu kanallar arasında birçok verimli/kaliteli kanallar mevcuttur. WhatsApp üzerinde henüz bu özellik yoktur.

Telegram kullanırken kimlik belirtmenize gerek yoktur, birçok gizlilik ve güvenlik ayarı mevcuttur. Fakat WhatsApp üzerinde bu özelliklerin birçoğu yoktur.

Telegramda konuştuğunuz kişi ekran görüntüsü alırsa size bir bildirim gelir. WhatsApp üzerinde bu özellik yok.

Telegram üzerinde botlar kullanabilirsiniz. Bu botlar hem kanallarda hem gruplarda hem de normal sohbette kullanılabilir. WhatsApp üzerinde bu özellik yok.

Telegramda nick üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Fakat WhatsApp numara ister.

Telegram tabletlerde aktif olarak kullanılabilir. Telegram çoklu veri merkezi alt yapısı sayesinde WhatsApp’tan daha güvenlidir.

Telegram açık kaynak, WhatsApp açık kaynak değil.

Telegram’da bir grup kurmak istiyorsanız bu limit 200.000’dir. WhatsApp’ta grup limiti 4096 kişidir.

Whatsapp VS Telegram Sonucu

Telegram bu ve daha yazılmayan birçok özelliğe göre WhatsApp’tan kat kat iyi. İlerleyen günlerde farklı karşılaştırmaları sunacağız.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.