Sıradaki içerik:

Dijital Ayak İzi Nedir? Dijital Ayak İzinizi Nasıl Saklayabilirsiniz?

sv

Akıllı Kontrat Nedir? Akıllı Kontrat Ne İşe Yarar?

avatar

admin

 • e 5

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

akıllı kontrat nedir - akıllı sözleşme nedir - smart contrat nedir - akıllı sözleşme - akıllı kontrat

Akıllı Kontrat Nedir? Akıllı Kontrat Ne İşe Yarar?

ilk olarak 1990’larda akıllı kontratları tanımlayan kişi Nick Szabo‘dur. Szabo, geçmişte akıllı kontratları tanımlarken protokolleri kullanıcı arayüzleriyle birleştirdi. Böylelikle bilgisayar ağlarını resmileştirirken aynı zamanda güvence altına da aldı. Szabo belli bir süre sonra kredi sistemleri, ödeme işleme ve içerik hakları yönetimi gibi konuları içeren birçok konuda akıllı kontratların potansiyelini araştırıp birçok kişiyle bu konuyu uzun uzun tartıştı.

Akıllı kontrat konusu, kripto dünyası içerisinde blockchain üzerinde çalışan bir uygulama olarak tanımlanabilir. Unutmadan bu, dijital bir anlaşmadır.

Nick Szabo

Blockchain akıllı kontratları, güvensiz protokollerin oluşturulmasına izin verir. Bu, iki tarafın birbirini bilmek veya güvenmek zorunda kalmadan blok zinciri aracılığıyla taahhütte bulunabileceği anlamına gelir. Koşullar yerine getirilmezse kontratların yerine getirilmeyeceğinden emin olabilirler. Bunun dışında akıllı kontratların kullanılması, aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak operasyonel maliyetleri önemli ölçüde de azaltır.

Bitcoin protokolü uzun yıllardır akıllı kontratları desteklemesine rağmen, Ethereum’un yaratıcısı ve kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından popüler hale getirildi. 

Bazı kişiler tarafından akıllı kontrat; akıllı sözleşme veya smart contract gibi farklı kelimelerle tanımlanır. Fakat hepsi aynı anlama ve yola çıkar.

Vitalik Buterin

Akıllı Kontratlar Nasıl çalışırlar?

Ethereum (ETH) akıllı sözleşmeleri bir sözleşme kodu ve iki açık anahtardan oluşurlar. İlk anahtar, sözleşmenin yaratıcısı tarafından sağlanan anahtardır. İkinci anahtar ise sözleşmenin kendisini temsil eder ve her akıllı sözleşmeye özgü bir dijital tanımlayıcı görevi görür. Akıllı sözleşme olmayan herhangi bir adrese harici olarak sahip olunan hesap (EOA) denir. Akıllı sözleşmeler bilgisayar kodu ile kontrol edilirler. EOA’lar ise kullanıcılar tarafından kontrol edilirler.

Akıllı Kontratların Özellikleri!

Bir Ethereum akıllı sözleşmesi genellikle aşağıdaki özellikleri sunar:

Dağıtılmış. Akıllı kontratlar, Ethereum ağının tüm düğümlerinde çoğaltılır ve dağıtılır. 

Belirleyici. Akıllı kontratlar, gereksinimler karşılandığında yalnızca tasarlandıkları eylemleri gerçekleştirir. 

Özerk. Akıllı kontratlar, kendi kendine çalışan bir program gibi çalışarak her türlü görevi otomatikleştirebilir. 

Değişmez. Akıllı sözleşmeler dağıtıldıktan sonra değiştirilemez. 

Özelleştirilebilir. Dağıtımdan önce akıllı sözleşmeler birçok farklı şekilde kodlanabilir.

Güvenilir. İki veya daha fazla taraf, birbirini bilmeden veya güvenmeden akıllı sözleşmeler yoluyla etkileşime girebilir. 

Şeffaf. Akıllı sözleşmeler halka açık bir blok zincirine dayandığından, kaynak kodları yalnızca değişmez değil, aynı zamanda herkes tarafından görülebilir. Bu yüzden şeffaflık konusunda kesinlikle on numaradır.

Akıllı kontrat nedir? Sorusuna cevap aldığımıza göre hemen buraya tıklayarak farklı bir içeriğimizi okuyabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
 • selim6 ay önce
 • Akıllı kontratlar değiştirilemiyorsa nasıl güncelleniyor? Daha detaylı bilgi verir misiniz lorentlabs

 • metin6 ay önce
 • Akıllı kontrat herkes tarafından oluşturulabiliyorsa niye bankalar bu sistemi kullanmıyor? Akıllı kontrat sayesinde her şey daha şeffaf olmaz mı? Ben mi yanlış anladım???

 • Burak6 ay önce
 • Akıllı kontrat nedir sorusunun cevabını tam olarak verdiğiniz için teşekkür ederim. oldukça başarılı bir içerik olmuş