Sıradaki içerik:

Fidye Yazılımıyla Mücadele Etmenin En Etkili 7 Yolu!

sv

Bitcoin Nedir? ve Bitcoin ile Ödeme Nasıl Yapılır?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

cryptocurrency bitcoin tax capital gains

Bitcoin Nedir?

Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, şirket ya da kişilerle vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. 

Bitcoin, kişiler arası mutabakata dayalı ve eşten eşe (P2P) dijital para transferi sağlamak amacıyla blockchain teknolojisi kullanılarak üretilmiştir. Bitcoin ile yapılan bütün işlemler blockzincir üzerine kaydedilir. Blockzincirler aklınıza gelebilecek en şeffaf şeyden daha şeffaftır ve halka açıktır. Kısacası ilk günden bugüne kadar yapılmış bütün işlemleri tek tek inceleyebilirsiniz. Bu, günümüzdeki birçok yasal olmayan işi de bitirecek bir teknoloji.

Bitcoin sınırlı sayıdadır. Toplam bitcoin sayısı ise 21 milyon adettir. Fakat henüz 21 milyon BTC dolaşımda değil.

Bitcoin toplam 21 milyon adettir.

BTC herhangi bir devletin ya da merkez bankasının bir ürünü değil. BTC ya da diğer kripto paralar geleneksel paralar gibi basılı değillerdir. Fiziki olarak herhangi bir ürün değillerdir. Yakın geçmişi incelediğimiz zaman bitcoin ile ev alabiliyor ya da altın (Gram, Çeyrek, Yarım, Tam, Külçe) alabiliyorsunuz. Türkiye’de de birçok alışverişte kullanıma sunulmaya başlandı fakat kullanım alanı hala ülkemizde oldukça az. Unutmadan şunu da eklemeliyim: Bitcoin tamamen sanal olarak üretiliyor. Bitcoin üreticilerine madenci deniyor. Madencilikle ilgili kısa birkaç bilgiye sahip olmak isterseniz Kripto Para Madenciliği Nedir? Kripto Madenciliği Hakkında! başlıklı içeriğimizi okumanızı öneririz. Bitcoin madencileri belli zamanlarda oldukça zorluklar çekmişlerdir. Bu zorlukları çekmelerinin nedeni ise Bitcoin’in fiyatının belli dönemlerde oldukça düşmesi. Ek olarak Bitcoin madenci sistemine dahil olan her birey sistemin güvenliğini sağlamaya başlamış olur.

BitcoinNews

BTC üretiminin sağlanması ve blok zincir sisteminin sürekliliğini ve güvenliğini tesis edilebilmesi için madencilere her zaman ihtiyaç duyulur. Madencilik esasında kriptografi şifreleri çözerek sisteme yeni blokların eklenmesidir. Şifrelerin çözülmesi, bilgisayarın işlemci kapasitesine ve şifrenin uzunluğuna bağlıdır. Şifreleri çözülmesi ile oluşturulan bloklar üzerinden madenciler BTC ile ödüllendirilir. Madenci sayısının artması ve sistemin yalnızca 10 dakika içerisinde bir blok üretimine izin vermesi, madencilikten kar etmeyi her geçen gün zor bir hale sokuyor. Tek başınıza yapacağınız bir madenciliğin de aslında pek bir kıymeti ya da değeri yok. (Kazanç olarak düşünürsek tabi ki. Yoksa her madenci oldukça kıymetli)

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Yapılır?

BTC ile ödeme yapmanın ya da kabul etmenin en kolay yolu kişiden kişiye, yani adresten adrese transfer yapmaktır. Bu yöntem bazı akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla uygulanabilir. Ayrıca direkt olarak uygulama kullanmak yerine borsaların internet sitelerinden de ödeme yapabilir ya da alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey cüzdanınızın adresini ödeme alacağınız kişiye göndermek ya da ödeme yapacaksanız ödeme yapacağınız kişinin cüzdan adresini almak. Bitcoin Nedir? sorusunun cevabını daha detaylı öğrenmek için Bitcoin Fiyatı Nasıl Oluşur? Kripto Para Borsaları Hakkında Bilgiler! başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Not: Bu içerik dahil hiçbir içeriğimiz yatırım tavsiyesi ya da öneri değildir. İçeriklerimiz tamamen bilgi ve haber amaçlıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli