Sıradaki içerik:

Çocukların Güvenliği İçin Ne Yapmalı? Sanal Güvenliği Sağlayın!

sv

Cep Telefonum Hacklendi Mi? Bunu Nasıl Anlar Ve Düzeltebilirim?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

cep telefonum hacklendi - cep telefonu hacklenir mi - siber saldırı nedir - kaspersky vpn - lorentlabs

Cep Telefonum Hacklendi Mi? Bunu Nasıl Anlar Ve Düzeltebilirim?

Cep telefonları artık günlük hayatımızın en önemli parçası. Birçok kişi de bize şunu soruyor: Cep telefonum hacklendi mi? Cep telefonum hacklenirse ne yapacağım? Cep telefonumun hacklendiğini nasıl anlarım? Bu ve bunlara benzere o kadar çok soru geldi ki artık bu içeriği hazırlamalıyız diye düşündük. Cep telefonları bize zamandan tasarruf etmemizi sağlarken birçok konuda da aslında oldukça fazla yardımcı oluyor. En önemli özelliklerinden birisi ise bilgiye hızlı erişimi sağlaması kesinlikle.

Fakat akıllı telefonlarımızın ve akıllı telefonlarımızla sürekli bağlandığımız internetimizin güvenliğini her zaman sağlamamız gerekiyor. Gizliliğimizi ve güvenliğimizi nasıl sağlayacağımızı bilmemiz bize her zaman oldukça fayda sağlar.

Şimdi cep telefonum hacklendi mi? Sorusunu soran arkadaşlarımız için bazı dikkat çekici özellikleri ele aldık, onları inceleyelim!

Azalan Pil Ömrü!

Azalan pil ömrü ile başlayalım. Bilgisayar korsanları akıllı telefonunuzu yavaşlatabilir, ısınmasını sağlayabilir veya pilinin hızlı tükenmesine neden olabilir. İndirdiğiniz herhangi bir uygulama telefonunuza kötü amaçlı bir yazılım bulaşmasına neden olabilir. İşte bu yüzden indirdiğiniz her uygulamanın kontrolünü sağlamanız gerekiyor. Bunun yanında mobil cihazlarda bir antivirüs kullanmak kesinlikle faydalı. Tabi ki işletim sisteminizi de güncel tutmayı sakın unutmayın. Örneğin; kameranız ve flaşınız hacklenirse, cihazınız çok fazla güç kullanır. Bu da normalden daha fazla sıcak olmasını sağlar. Telefonlarınız kullanmadığınız halde çok fazla ısınıyorsa aman dikkat! Antivirüs önerisi soran arkadaşlarımız hemen bu cümlenin üstünü tıklayarak önerimizi inceleyebilir.

Gizemli Pop-Up Reklamlar!

Gizemli Pop-Up reklamlar oldukça üzücü. Kötü amaçlı yazılım veya casus yazılımınız olduğuna dair bir başka işaret de can sıkıcı pop-up’ların sık sık karşınıza çıkması diyebiliriz. Eğer çok fazla pop-up reklama maruz kalıyorsanız şimdiden geçmiş olsun çünkü ‘çok fazla’ pop-up reklam demek cihazınıza kötü amaçlı yazılımın bulaştığını anlamına gelir. Bu yüzden iyi bir antivirüs ile tarama yapın, eğer tarama sizi memnun etmezse mecburen format atmanız gerekecek. Format sonrası da cihazınızdan antivirüsü eksik etmeyin ve anlık olarak açık kalsın. Örneğin Kaspersky Internet Security’nin Oyun Modu adlı bir ürünü var. Ürünü buradan inceleyebilirsiniz: https://kas.pr/u299 (Eğer satın alacak olursanız %50 indirimli olduğunu şimdiden belirtmek isterim. Mutlaka inceleyin.)
Biliyorsunuz antivirüsü sürekli açık tutmanız eskiden bilgisayarları oldukça kasıyor, yavaşlatıyor ve ısınmasına neden oluyordu. Fakat Oyun Modu sayesinde böyle şeyler artık tarihe karıştı diyebilirim.

Yüksek Veri Kullanımı!

Hesapsız veri kullanımı, kötü amaçlı işlemlerin veri tükettiği anlamına gelebilir. Kripto para madenciliği yapılabilir; fotoğraflarınız çalınabilir; casusluk yapabilirsiniz; ve hesap ayrıntılarınız tehlikeye girebilir.

Ayrıca, ek arama yapmadan veya veri kullanmadan bile akıllı telefon faturanız aniden yükselebilir. Onaylamak için arama kayıtlarını kontrol edin. Telefonunuz suçlular tarafından vekil olarak kullanılabilir.

Garip parazitler ve arka plan sesleri de olası çağrılara dokunma ve casusluk belirtileridir.

Garip Metin Mesajları!

Kötü amaçlı yazılım, mesajlaşma hizmetlerinize ve e-postanıza erişebilir ve kendisini arkadaşlarınızın ve kişilerinizin cihazlarına da hızlıca yayabilir ve çoğalır. Diğer telefonlara da bulaşan bir dosya veya bağlantı ekleyerek adınızla mesajlar göndermesi de tabi ki büyük bir ihtimal. Şüpheli bir e-posta veya dosyayla ilgili bir şikayet alırsanız, hemen yeni bir e-posta hizmeti kullanmaya başlayın ve taramaları hızlıca gerçekleştirin.

Uygulamaların Düzgün Çalışmaması!

Akıllı telefonlarınızda uygulamalarınız düzensiz bir şekilde çalışıp garip bir davranış sergiliyorsa ve beklenmedik zamanlarda açılıp kapandığını görebiliyorsanız tekrardan geçmiş olsun.

VPN dikdortgen 9
Ucuz, güvenilir, ekstra özellikleri olan bir VPN hizmetine ihtiyacınız varsa incelemek için üst görsele tıklayın; inceleyin ve satın alın.

Garip Uygulamaların İstemsiz Yüklenmesi!

Akıllı telefonlarınızda garip bazı uygulamaları görmeniz mümkün. Bu uygulamaları hiçbir zaman sizin indirmediğinizden eminseniz yapmanız gereken şey endişeye kapılmamak. Çünkü bu tür konuların hepsinin birer çözümü mevcut. Fakat bu noktada ürkütücü olan şey yapmadığınız bir alışverişe ödeme gerçekleştirmiş olmanız. Herhangi bir uygulamayı indirirken (Haberiniz olmadan) abonelik oluşturmuş veya satın alma yapmış olabilirsiniz.

E-postanız Spam Olarak Engellenebilir!

Spam gönderenler ve bilgisayar korsanları hesapları çalar ve posta sunucularının güvenliğini ihlal ederler. Hesabınızın ve sunucunuzun güvenliği ihlal edildiğinde, çok sayıda spam e-posta izniniz olmadan gönderilir ve bundan haberiniz bile olmaz. E-posta alıcıları istenmeyen postalarınızı aldıkça sizi geçici olarak engelleyebilirler. Şahsen ben engellerdim!

Fotoğraf Galeriniz!

Fotoğraf galerinizde garip videolar ve fotoğraflar belirmişse bu akıllı cihazınızın bir siber saldırıya maruz olduğunu gösterir. Bazı siber saldırganlar cihazlara küçük notlar, işaretler veya fotoğraflar bırakmayı ilginç bir şekilde seviyorlar. Tamamen bilerek iz bırakmakla alakalı olan bu durumu fotoğraf klasörünüzde görmeniz mümkün. Bilmediğiniz bir fotoğrafın orada ne işi var? Çok düşünmeyin, saldırıya uğramışsınız!

Akıllı Telefon Ayarları Gizemli Bir Şekilde Değişebilir!

Cihazınıza fiziksel olarak erişilmişse, bilgisayar korsanı ayarlarınızı manuel olarak değiştirmiş olabilir. Açmadığınız aktif bir Bluetooth, bir kötü amaçlı yazılımın diğer cihazlara bulaştığı veya diğer cihazlara veri aktardığı anlamına gelebilir.

Saldırıdan Nasıl Kurtulunur?

Akıllı cihazınızda bu belirtilerden birkaç tanesi varsa hemen okumaya devam edin. Çünkü şimdi neler yapılabilir sorusunu ele alacağız. Bu belirtilerin tek başına bir işe yaramayacağını, endişe yapmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Örneğin yaz aylarında akıllı telefonlar istemsiz bir şekilde kendi kendine çok ısınır. Bu hacklendiğinizi göstermez, sadece havanın sıcak olduğunu gösterir.

Cihazınız İçin Parola Oluşturun ve Parolaları Saklamayın!

Güçlü bir parola oluşturun. Cihazınızın ana parolası da olsa bunu hiçbir yere kaydetmeyin. Bu tür etkinlikler için iyi bir parola yöneticisi kullanabilirsiniz. Parola yöneticileri hacklense bile (Örneğin LastPass hacklendi.) uygulamanın ana parolasından dolayı içerdeki parolalara hiçbir şekilde erişim gibi bir şey söz konusu olmuyor. Bu yüzden önerdiğimiz parola için burayı tıklayabilirsiniz. Parolalarınızı aklınızda tutmak zor olabilir. Bu yüzden bir yerlere not almayın ve her zaman, her platform için farklı bir parola kullanın.

Herkese Açık Wi-Fi’den Kaçının!

Kötü amaçlı yazılım, cihazınıza halka açık Wi-Fi üzerinden veya bir şarj istasyonundan erişebilir. Bilgisayar korsanlarının, kullanıcıların kişisel bilgilerini çalmak için ücretsiz Wi-Fi bağlantıları kurduğunu hatırlatmak isteriz. Acil bir durum söz konusuysa ve bir açık Wi-Fi ağına bağlanacaksanız mutlaka bir VPN kullanın. Bu VPN önerimiz için de hemen buraya tıklayabilirsiniz. Detaylı incelemeniz sonrası satın almanızı tavsiye ederiz. Bu VPN, trafiğinizi şifrelerken aynı zaman hiçbir şekilde kaydınızı tutmaz. Ucuz, kaliteli ve kill switch özelliği olan bir VPN hizmeti.

Şunları yaparak internetinizi hızlandırın:

Cihazı yeniden başlatın.
Daha iyi bir sinyal bulun.
Uygulamaları devre dışı bırakın ve uygulamaları güncelleyin.
Veri tasarrufunu ve az veri modunu devre dışı bırakın.
Ağınızın aktif olup olmadığını kontrol edin.
SIM kartı çıkarın ve yeniden takın.
Ağ ayarlarını sıfırlayın ve güncelleyin.

Mobil Güvenlik Yazılımı Yükleyin!

Kötü amaçlı yazılımlara, casus yazılımlara ve virüslere karşı güvenlik uygulamaları yükleyin ve bunları güncel tutun. VPN size ek koruma sağlarken yanında bir de antivirüs kullanırsanız; internet gibi kötü bir yerde güvenli gezinmeniz mümkün olabilir.

Tüm Şüpheli Uygulamaları Kaldırın!

Sorun yaratmalarını önlemek için kullanılmayan ve garip gelen bütün uygulamaları silin. Zararlıysa şüpheli uygulamaları çevrimiçi olarak kontrol edin. Cep Telefonum Hacklendi Mi? Bunu Nasıl Anlar ve Düzeltebilirim? Başlıklı içeriğimiz bittiğine göre hemen buraya tıklayarak farklı bir içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli