in

Oltalama Saldırısından Korunmak İçin 5 Basit ve Önemli Öneri!

oltalama saldırısı nedir - oltalama saldırısından nasıl korunurum - phishing nedir
oltalama saldırısı nedir - oltalama saldırısından nasıl korunurum - phishing nedir

Oltalama Saldırısından Korunmak İçin 5 Basit ve Önemli Öneri!

Phishing olarak da bilinen bu saldırılar, hedef kişi ya da kişilerin dikkatini dağıtacak ya da kişileri panikletecek gönderilerden veya maillerden ortaya çıkar. Oltalama saldırıları günümüzde birçok siber saldırı çeşidini geride bırakmış ve birçok farklı yol ile kişileri hedef haline getirmiştir. Örneğin COVID-19 pandemisinden dolayı birçok oltalama saldırısı sağlık ve ekonomi konularını ele alarak hedef kişilere gönderiliyor. Eğer resmi olmayan bir kurumdan bu tür mailler ya da gönderiler alıyorsanız kesinlikle bu durumu ciddiye almayın. Kaynağını bilmediğiniz, resmi olmayan maillere ve gönderilere özellikle dikkat etmekte tabii ki fayda var.

5 Basit Öneri!

  • Oltalama saldırılarının birçoğu genellikle isimsiz olarak gönderilir. Gönderilen kişilerin mailleri gizlidir ve size isminizle hitap etmek yerine direkt olarak konuya girmeye çalışan bir mail alabilirsiniz. Ya da daha net bir örnek verecek olursak ”Sayın kullanıcı, Netflix hesabınızın parolasını güncellemeniz gerekiyor.” veya ‘Merhabalar, Instagram profiliniz telif nedeniyle kapatılacaktır, lütfen parolanızı değiştirin.’ gibi mailler, mesajlar hatta sponsorlu içerikler görebilirsiniz. İşte bunlar oltalama saldırısıdır. Bu tür maillerden kaçınmak için kesinlikle kaynağını bilmediğiniz maillere güvenmeyin. Parola sıfırlama talebinde bulunmadıysanız size mail ile gönderilen linkten parolanızı sıfırlamayın. Kişisel/finansal ve parola bilgilerinizi asla mail ile gönderilen linklere girmeyin.
  • Her şeyin taklit edilebilir olduğunu unutmayın. Size gönderilen oltalama saldırısının en çok bilinen kamu kuruluşlarının, dev şirketlerin ya da sivil toplum kuruluşlarının adını kullanarak gelebileceğini unutmayın. Fakat yukarıda da dediğim gibi bu maillerin kaynaklarını bilmiyorsanız, resmi mailler değilse asla güvenmeyin. Göndericinin mail adresini kontrol etmeyi unutmayın. Küçük bir harf değişikliği sizin oltalama saldırısına inanmanıza neden olabilir. Bu yüzden çok dikkat etmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:

  • Oltalama saldırıları panik, endişe ve sevinç gibi duyguları hissettirmek isterler. Aman dikkat! Sosyal mühendislik dediğimiz kavramı net bir şekilde bilen bu tür siber saldırganlar, kişileri etkileyerek onları kandırmaya çalışıyor. Örneğin ”30 dakika içerisinde web sitemize giriş yapan ilk 100 kişiye 500 TL’lik özel indirim” gibi bir mail atıyorlar. Bu sayede de kişiler ne yazık ki bu maile inanıyor ve bilgilerini çaldırıyor.
  • Yazım yanlışları sizi kurtarabilir. Hedeflenmiş oltalama saldırılarını ele aldığımız zaman birçoğunun yurtdışı kaynaklı olduğunu anlamak mümkün. Bu maillerde de genellikle yazım hataları oluyor. Örneğin; Netflix size yazım hatalı bir mail gönderiyorsa zaten o maili de ciddiye almamalısınız.
  • Her oltalama saldırısında sizin girmeniz için bir link vardır. Linkli olan maillere daha temkinli yaklaşmak gerekiyor. Çünkü linkleri açık bir şekilde göremediğiniz için o yazıya tıklamanız gerekiyor. ‘O yazı da ne?’ derseniz ‘Microsoft profilinize gidin’ gibi bir cümleye tıklamanızı ve sözde Microsoft’un sitesine gideceğinizi söyleyen mailde aslında sizin yönlendirildiğiniz web sitesi birkaç harf değişikliği ile oluşturulmuş fakat Microsoft’un sitesiyle tamamen aynı olan bir web sitesi. Kopya sitelere de dikkat etmek gerekiyor. SSL sertifikasına, web sitesinin adına ve yazım hatalarına burada da dikkat etmek gerekiyor.
  • Bu konuda dikkat edilmesi gereken şeyler aslında oldukça basit. Hiçbir kurumun sizden mail ile parolanızı istemeyeceğini bilin. Hiçbir kurum yine SMS ile sizden parolanızı istemez. Parolanın yanında kişisel verilerinizi de talep etmez. Sadece kurumlar değil, şirketler de istemez. Oltalama saldırılarından kurtulmak için maillerinizi sık sık güncelleyebilirsiniz.
Ucuz, 5 kişinin kullanabileceği, farklı ülkelerin Netflix içeriklerine erişebileceğiniz VPN için üstteki görsele tıklayarak inceleme yapabilir veya satın alabilirsiniz.
Ucuz, 5 kişinin kullanabileceği, farklı ülkelerin Netflix içeriklerine erişebileceğiniz VPN için üstteki görsele tıklayarak inceleme yapabilir veya satın alabilirsiniz.

Oltalama Maili Geldi, Ne Yapacağım?

Oltalama mailleri geldiğinde mailleri silmek aslında tam bir çözüm değil. Eğer isminiz ve soyisminiz kullanılarak gönderilen bir oltalama saldırısı ise sorun düşünüldüğünden büyük demektir. Herhangi bir kişisel veri sızıntısından kaynaklı olarak ortaya çıkan kişisel oltalama saldırıları herkese değil direkt olarak size gönderilen ve sadece sizi hedef alan bir saldırıdır. Bu yüzden kişisel verilerinizin nereden, nasıl bir sızıntıya uğradığını bulmanız gerekiyor. Bulduktan sonra ise yapılacak işlemler basit. Mail ve parolalarınızı güncelledikten sonra kişisel bilgilerinizi kullanmamaya özen gösterin. Bu sayede bu tür saldırılardan kurtulmak oldukça mümkün.

Oltalama saldırısından korunmak – ilgili: Phishing Saldırısı Nedir? Phishing Saldırısı Hakkında Bilgiler!

Oltalama saldırısından korunmak – ilgili: İşte Bu Yöntemlerle Hackleniyoruz. Bu Hacker Saldırılarına Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vpn seçerken dikkat edilmesi gerekenler

VPN Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Önemli Detay!

abd'deki hulu'ya erişim - hulu - abd vpn - netflix hulu amazon prime

ABD’deki Hulu’ya Nasıl Bağlanılır ve Hangi VPN İşe Yarar?