Sıradaki içerik:

Fidye Yazılımıyla Mücadele Etmenin En Etkili 7 Yolu!

sv

Korkunç Bir Fidye Yazılımı Saldırısı: Petya

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

petya - kötü amaçlı yazılım - virüs - bilgisayar virüsü - lorentlabs

Petya, 2016 yılında ortaya çıkan kötü amaçlı bir yazılımdır. Bilinen diğer isimleri ise ExPetr ve NotPetya’dır.

– Kötü amaçlı yazılımın hedefi Windows bilgisayarlardır.

– Petya kullanıcının sisteme yeniden erişim sağlamak için Bitcoin’de ödeme yapmasını talep eder. 

– Piyasaya sürüldüğü ilk yıllarda milyonlarca insanın bilgisayarına bulaştı. Petya adlı kötü amaçlı yazılımı ortaya çıkartan kişi para cezasına çarptırıldı ve tutuklandı.

– Petya’nın varyantları ilk olarak 2016 yılında e-posta ekleri ile yayıldı. Bu yüzden e-posta ile gelen maillerin eklerini açmadan önce taratmayı unutmayın.

– Haziran 2017’de, esas olarak ana hedef Ukrayna’ydı. Ukrayna saldırısınde Petya’nın farklı bir türü kullanıldı. Bu tür normal Petya’nın daha gelişmiş haliydi.

– Yeni varyant ABD tarafından geliştirildiğine inanılan EternalBlue istismarıyla yayıldı.

2017 Yılı Petya’nın Yılıydı!

27 Haziran 2017’de, büyük bir küresel bir siber saldırı başladı. Siber saldırının hedefi Ukrayna’da hükümeti ve ülkede bulunan büyük şirketlerdi. Fakat bazı siber güvenlik şirketleri bu saldırının sadece Ukrayna ile sınırlı kalmadığını Fransa, Almanya, İtalya, Polonya, Birleşik Krallık ve ABD’de de büyük ve hızlı bir saldırı olduğunu açıkladı.

Fakat açıklamanın en önemli noktası şuydu: Bu saldırının ana hedefinde Rusya ve Ukrayna vardı. 80’den fazla şirketin saldırıya uğradığı bu saldırıda 8 milyar doların üstünde bir zarar ortaya çıktı.

Farklı bir siber güvenlik şirketi yaptığı açıklamada ana hedef Ukrayna olduğunu, ikinci sıradaki hedefin ise Rusya değil Almanya olduğunu açıkladı.

Vladimir Putin‘in basın sekreteri Dmitry Peskov da saldırının Rusya’da ciddi bir hasara yol açmadığını belirtti. Uzmanlar, Ukrayna’ya karşı siyasi olarak motive edilmiş bir saldırı olduğuna inanıyorlardı.

Wired tarafından yayınlanan bir raporda NotPetya’nın getirdiği toplam zararın 10 milyar doların üzerinde olduğunu yazıyordu. Bu rapor, saldırı sırasında ABD hükümetindeki siber güvenlik odaklı en üst düzey yetkili olan eski İç Güvenlik danışmanı Tom Bossert tarafından da doğrulandı.

* 27 Haziran 2017’de başlatılan saldırı sırasında Ukrayna’nın Çernobil Nükleer Santrali’ndeki radyasyon izleme sistemi çevrimdışı oldu. 

* Ukrayna’daki çeşitli bakanlıklar, bankalar ve metro sistemleri de bundan etkilendi. Bu saldırının en yıkıcı siber saldırı olduğu söyleniyor. 

Buradan farklı bir siber olay başlığını okuyabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.