in

PUBG Nasıl Engellendi? Oyuncular Neler Dedi? #Pakistan

pubg - pubg nasıl engellendi - pubg hileleri - pubg banner - pubg fotoğraf
pubg - pubg nasıl engellendi - pubg hileleri - pubg banner - pubg fotoğraf

PUBG nasıl engellenir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam da bu sorunun cevabını veriyor. 1 Temmuz’da Battle Royale oyununa geçici bir yasak uygulandı. Yetkili, “Oyunun bağımlılık yapıcı, zaman kaybı olduğu, fiziksel ve psikolojik sağlık üzerinde ciddi bir olumsuz etki yarattığını” belirtti.

Yetkililer, farklı kesimden farklı kişilerle bir toplantı yaptı. Ancak, yasağın uzatılması veya kaldırılması konusunda karar vermenin daha fazla zamana ihtiyacı olduğuna karar verdiler.

Sindh Yüksek Mahkemesi ve İslamabad Yüksek Mahkemesi’nde yasağa karşı dilekçe verildi. 6 Temmuz’da İslamabad Yüksek Mahkemesi çevrimiçi oyun PUBG’nin askıya alınmasına karşı dilekçeyi PTA’ya gönderdi.

Güney Koreli bir şirket tarafından geliştirilen PUBG, oyuncuların başkalarına karşı savaşmak için bir adaya bırakıldığı hayatta kalma oyunudur. Peki PUBG nasıl, ne nedenle engellendi ve Pakistanlı gençler neler söyledi?

PUBG yasağının PTA’nın anlayamadığı şeylere karar verdiğini göstermesinin dokuz nedeni:

Boş Zaman

Hangi faaliyetlerin “zaman kaybı” olduğunu belirlemek herhangi bir devlet otoritesinin işi değildir çünkü bir kez başladıktan sonra, tüm boş zaman ve eğlence faaliyetleri verimsiz olduğu için boş zaman olarak nitelendirilir ve yasaklanabilir. Yasalara saygılı bir toplum üyesinin boş zamanlarını nasıl geçirdiği, Devletin işi değildir.

Dalgalanma Etkisi

Bir oyunu yasaklayarak PTA, diğer şiddetli oyunların askıya alınmasına zemin hazırlıyor.

Anlaşma Yok

PUBG nasıl engellenir? PUBG dünyadaki ve Pakistan’daki popülaritesi göz ardı edilmemelidir. Yalnızca mobil cihazlarda 600 milyondan fazla global indirmesi var. Bu, Pakistan’ın nüfusunun yaklaşık üç katı.

Özgürlük

PTA, PUBG’yi yasaklamaya çalışarak artık toplumun önemsiz bir kesiminin gençliğine yönelik kişisel özgürlüklerine adım atıyor. Daha endişe verici olan, PTA’nın otoriter tonudur. Bu konuşma şekli, hükümetlerinin en iyi çıkarlarının kalbinde olduğunu ve düşüncelerini önemsediğini düşünmesi gereken gençleri yabancılaştırır. Gençlerin reelde de gidebileceği, buluşabileceği ve eğlenebileceği alan Pakistan’da fiziksel olarak daralıyor.

Bağımlılıklar

Oyun bağımlılığı gerçek ve ciddi bir sorundur. DSÖ 2018’de bunu akıl hastalığı olarak sınıflandırdı. Bazı durumlarda ölümcül bile oldu. Ancak oyunların bizim için kesinlikle kötü olduğu sorusunu cevaplamak zor. PTA’nın kararı, doğrulanmış araştırma eksikliğine dayanmaktadır.
Oyun, bildiğimiz hemen hemen her etkinlik gibi, sadece ılımlılık açısından iyidir. Ancak DSÖ her yıl 2.8 milyon insanın obezite nedeniyle öldüğünü iddia ediyor. Fakat hükümet buna buna el atmazken bir oyuna el atması endişe verici.

Şiddet

Oyunların şiddeti teşvik ettiği iddiası hala var, ancak bu ifadeyi hem kabul eden hem de aynı fikirde olmayan bir araştırma var. Oyunların çoğunluğu ya öldürme ya da spor üzerine kuruludur, ancak bu oyunları oynayan çoğu insan sadece gerçek dünyadan bir dikkat dağıtıcı olduğunu ve sadece akılsız eğlenceler olduğunu bilir. The Sims ve Goat Simulator gibi oyunlar da var, onları oynayan kişiler için ne düşünüyorsunuz?

Yararları

PTA’nın yaklaşımıyla ilgili bir başka sorun da, ülkedeki video oyunları hakkındaki genel görüşü yansıtmasıdır. PUBG’nin eğlence değeri yok sayılsa bile, oyun oynamanın avantajları üzerinde dezavantajlara göre daha sağlam bir araştırma var.

Araştırmalar, oyun oynamanın çeşitli faydaları olduğunu göstermiştir. Video oyunları oynayanlar, gelişmiş koordinasyon, hafıza, problem çözme, konsantrasyon, hız ve hatta sosyal beceriler gösterirler.

Sorumluluk

PTA, herhangi bir araştırmadan ziyade “son medya raporları” ve “çok sayıda şikayet” nedeniyle oyunu yasakladığını söyledi. Bu, sorumluluğu bir başkasına aktarmanın uygun bir yoludur.

E-spor

PTA’nın kararı ülkenin tomurcuklanan e-spor sahnesine zarar veriyor. Pakistan’ın Tekken yıldızı Arslan Ash’in diğer oyuncular arasında ortaya çıktığını gördü. Ülkenin en iyi PUBG oyuncularının birçoğu, geçici yasak nedeniyle etkinliklerde rekabet edememe endişesini dile getirdi.

Hükümet, bu yetenekli oyunculara yardım etmek veya onları desteklemek yerine aktif olarak onları geri tutmaya karar verdi. /SAMAA

Buraya tıklayarak farklı bir içeriğimizi hızlıca okuyabilirsiniz.

İçeriği Oyla
iphone batarya sorunu

iPhone Şarjı Çabuk Mu Bitiyor? Nasıl düzelteceğinizi Açıkladık!

android - android siber saldırı - android telefonlar - virüs saldırısı - android telefon

Siber Saldırı Uyarısı: Bu Uygulamaları Silin!