in

Deepfake Videolar Nasıl Yapılır? Tehlikeleri Nelerdir?

Deepfake Videolar Nasıl Yapılır? Tehlikeleri Nelerdir?

Bu içeriğimizde Deepfake Videolar Nasıl Yapılır? Sorusunu cevaplıyoruz. Eğer siz de Deepfake nedir? Deepfake Videolar Nasıl Yapılır? Sorularını merak ediyorsanız işte bu içeriğimiz tam da size göre!

Gelişen teknolojinin hayatımıza soktuğu bir başka icat Deepfake ile üretilen videoları mutlaka görmüşsünüzdür. Mevcut bir görüntüyü kullandığı yazılım ile değiştiren bu sistem o kadar gerçekçi işlere imza atıyor ki insanlar Deepfake hakkında tedirginlik yaşıyor. Birçokçok ünlü isim Deepfake ile oluşturulan sahte görüntülerle mağdur hale geldi bile. Bu da bu teknoloji özelinde insanların duyduğu tedirginliğin hiç de boş yere olmadığının kanıtlarından sadece bir tanesi. Peki bu kadar tehlikeli olan Deepfake nedir? Şimdi gelin yakından bakalım!

Deepfake Nedir?

Deepfake mevcut bir fotoğraf veya video üzerinde yazılımın ürettiği yapay sinir ağları üreterek başka bir insan ile mevcut görüntüdeki insanın görünümlerinin değiştirildiği bir teknolojidir. İlk kez Washington Üniversitesinde Barrack Obama’nın yüzünün başka bir insan ile değiştirilmesi ile hayatımıza girmiş oldu. Pek çok makine öğrenim tekniği uygulayarak görüntüleri oluşturur. Görüntüleri üst üste koyarak ve birleştirerek üretir. Deepfake hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu içeriğimize göz atabilirsiniz.

Deepfake Videolar Nasıl Yapılır?

Android, İos ve Windows işletim sistemleri başta olmak üzere bir çok işletim sisteminde Deepfake uygulamaları mevcut. Bu uygulamaları cihazlarınıza indirerek Deepfake videolar üretmeniz mümkün. Ancak bu işlemi insanlara zarar vermek, itibarını zedelemek veya karalama kampanyası başlatmak için kullanmanız hukuki açıdan başınızı ağrıtacaktır. O yüzden sadece eğlence amaçlı içerik üretin.

Yine bu uygulamalar sayesinde bir insana söylemediği şeyleri söylemiş gibi göstermeniz mümkün. Bahsettiğimiz tedirginliğin çıkış noktası olarak da bu özellik en önemli etken. Her ne kadar zarar verici potansiyelde olsa da oldukça eğlenceli bir sistem olduğu su götürmez bir gerçek.

Deepfake Neden Tehlikeli?

Popüler film yıldızları başta olmak üzere hali hazırda pek çok siyasetçinin Deepfake videoları zaten mevcut. İnsanların sarf etmediği sözleri söylemiş gibi göstererek itibar suikastı düzenleyen çok fazla art niyetli insan var. Ancak sadece ” söylemediği sözler ” ile kısıtlı değil art niyetli insanların yaptığı ahlaksızlıklar. Özellikle popüler oyuncuları Deepfake teknolojisi ile yetişkin filmlerine entegre ediyorlar. Şu anda photoshop teknolojisiyle bile bunu yapanların eline böyle bir teknolojinin geçmesi çok büyük bir tehlike.

Bahsettiğimiz tüm bu tehlikelere karşı normal internet kullanıcıları ile yapacağımız pek bir şey yok. Maalesef üretilen içeriğin Deepfake ile üretilip üretilmediğini anlamak için profesyonel destek almak şart. Bizi korkutan şey ise uygulamanın daha da geliştirilmesi. Hali hazırda normal insanların anlayamayacağı kalitede görüntüler ortaya çıkaran teknoloji daha da gelişirse ne olabileceğini tahmin edebiliyor musunuz? Doğru ile yanlışın karıştığı bir dünya. Ayrıca yapılan yanlışların ben öyle bir şey yapmadım deepfake bu denerek üstünün örtüldüğü bir dünya. Umut ediyoruz ki o günler asla gelmesin.

Gelişen teknolojinin en korkunç yeniliklerinden bir tanesi Deepfake. Bu içeriğimizde Deepfake nedir? Deepfake videoların üretimi gibi sorulara cevap verdik. Ayrıca bu teknolojinin tehlikelerinden de bahsettik. Umarız sizin için faydalı olabilmişizdir. Böylece gelişen teknolojinin yarattığı risklerin farkına varmış olursunuz. Sağlıcakla kalın!

İlgili:

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BTC

Bitcoin Hakimiyeti Nedir? Dominance Nedir?

vishing nedir - vishing hakkında - vishing saldırıları - vishing saldırısı - vishing türleri - siber saldırılar - siber güvenlik

Vishing Nedir? Kendinizi Bu Saldırıdan Nasıl Koruyacağınızı Anlattık!