in

Verilerim Çalındı Mı? Verilerinizin İfşa Edilip Edilmediğini Gösteren Web Sitesi!

verilerim çalındı mı - veri ihallerini gösteren web sitesi - ücretsiz veri ihlali gösteren site
verilerim çalındı mı - veri ihallerini gösteren web sitesi - ücretsiz veri ihlali gösteren site

Verilerim Çalındı Mı? Verilerinizin İfşa Edilip Edilmediğini Gösteren Web Sitesi!

Bugüne kadar hiç kendinize verilerim çalındı mı? diye soru sordunuz mu? Bu içeriğimizde verilerim çalındı mı? sorusunu soran kişiler için bir araçtan bahsedeceğiz.

Hepimiz veri ihlallerinin tehlikelerini biliyoruz. Veriler sızdırıldığında, ilgili kişiler kimlik hırsızlığı ve sinir bozucu siber suçlar dahil olmak üzere birçok ciddi sorunla karşı karşıya kalıyorlar.

Geçtiğimiz aylarda haberlerde çıkan birçok veri ihlali oldu. Sızıntı sonrası kişiler çaresizce hiçbir şey yapamadılar. Yapmaları gereken en önemli şey ise parolalarını güncelleyip güçlü bir yeni parola oluşturmak. Belki de veri ihlali yaşanan web sitesinden uzaklaşmak da bir çözümdür fakat veriler internete sızmışken bu pek de doğru bir tercih olmayabilir.

Veri ihlalleri günümüzde artarak devam eden en büyük sorunlardan bir tanesi. Bilgilerinizin bir veri ihlalinin parçası olduğundan endişeleniyorsanız CyberNews’ten bir araç kullanarak kontrol edebilmeniz mümkün. Şimdi bu aracın nasıl çalıştığına ve size ne konuda yardımcı olabileceğine bakalım.

Detaylar:

Bu ücretsiz araç ile verilerinizin sızdırılıp sızdırılmadığını hızlıca kontrol edebilmeniz mümkün. Eğer herhangi bir veri ihlaline karıştıysanız ve bunu keşfettiyseniz hızlıca önlem almanız gerekiyor. CyberNews’in denetleyicisini kullanabilmek için yapmanız gereken tek şey veri ihlalinden şüphelendiğiniz e-mail adresinizi arama kısmına yazarak web sitesinin mevcut veritabanı ile karşılaştırma yapmasını istemeniz. Bu site mevcut veri sızıntısı denetleyicilerinden sadece bir tanesi. Buna benzeyen birçok veritabanı web sitesi mevcut. İlerleyen günlerde bu siteleri tek tek inceleyecek ve detayları inceleme kategorimizde tutacağız.

Diğer veritabanı web sitelerinden en büyük farkı ise veri ihlaline uğramış 15 milyardan fazla hesaba sahip olması. Siz bu veritabanına sahip olamıyorsunuz. Buradaki en önemli konu bu. Sadece kendi hesabınızın ihlale karışıp karışmadığını kontrol edebilirsiniz. Birkaç ipucunu takip ederek de ne zaman ne olduğunu tespit etmek aslında mümkün. Sistemin güvenliği konusunda ise şunu söylemeliyiz: En güvenli hash algoritmalarından biri olan Blowfish tabanlı crypt (bcrypt) hashing algoritması ile hashleniyor. Ayrıca web sitesinden de alabileceğiniz bilgiler arasında şu da önemli bir yere sahip: Bütün e-postalar anonimleştirilmiş ve yalnızca sızıntının kaynağıyla bağlantı. Bilgileri saklamadığını söyleyen CyberNews, kontrol edilen e-postaları kaydetmediğini, günlüğe kaydetmediğini ve saklamadığını söylüyor.

Bu araç bana nasıl yardımcı olabilir?

Kişisel veriler neredeyse her gün çalınıyor ve farklı forumlarda ya da dark web üzerinden satışa çıkartılıyor. Bu verilere erişmek tabii ki suç. Fakat kişisel verilerimizin bir başkasının elinde olup olmadığını bu tür araçlarla görmemiz mümkün. Bu da veri sızıntısını açıklamayan, duyurmayan ya da kullanıcılarından saklayan web sitelerinin korkulu rüyası haline geliyor. Çünkü bir sızıntıyı gördüğünüzde bunu dile getirmeniz ve duyurmanız o şirketin yüklü bir miktarda tazminat ödemesini gerektirebilir. Bazı şirketler bu tür sızıntıları sadece şirket içinde tutarak hiçbir şey olmamış gibi devam etse de veritabanı web siteleri sayesinde insanlar artık bilgilenebiliyor.

Unutmayın! Az bir miktarda sızan veri bile siber suçluların ihtiyaç duydukları araçları sağlayabilir. Örneğin siber suçlular basit birkaç veri sızıntısı ile diğer hesaplarınızı çalabilir, kimlik avı yapmaya veya size spam göndermeye çalışabilir. Bunların yanında kişisel verilerinizi çalabilir ve finansal olarak zarar verebilir. Bu yüzden dikkat etmek gerekiyor.

Verileriniz ifşa olursa kendinizi nasıl koruyacaksınız?

Bilgilerinizin bir veri ihlalinin parçası olarak dahil edildiğini tespit ederseniz, kendinizi güvende tutmak için bazı adımlar atmanız gerekiyor. Bu adımların bazıları ise şöyle:

  1. Parolalarınızı değiştirin: Sızan e-posta adreslerini kullanan tüm hesaplarınızın parolalarını değiştirin. Benzer parolalara sahip farklı platform üyelikleriniz varsa da bunu yine yapın.
  2. Bir parola yöneticisi edinin: Hesaplarınızı korumak için parolalarınızın mümkün olduğunca güçlü olması gerekiyor. Bir parola yöneticisi, bir parolayı asla unutmamanızı sağlarken güçlü parolalar oluşturmanıza ve hesaplarınızı korumanıza da yardımcı olur.
  3. İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın: İki faktörlü kimlik doğrulama veya 2FA, kişisel bilgilerinizin korunmasına da yardımcı olabilir. 2FA, oturum açmak için iki ayrı adımı tamamlamanızı sağlayarak hesaplarınıza ikinci bir güvenlik katmanı ekler. İlgili: Google Authenticator Nasıl Kurulur? Google Auth Hakkında!
3.7/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google alternatifleri - google yerine kullanılabilecek siteler - google yerine arama motorları - gizlilik odaklı arama motorları

Gizliliğinize Saygı Duyan Google Alternatifi Arama Motorlarını Ele Alıyoruz!

2FA

Neden SMS Tabanlı İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Kullanmamalısınız?