in

Deepfake Nedir ve Neden Tehlikeli Olabilir?

deepfake - deepfake nedir - deepfake hakkında - deepfake nasıl kullanılır - deepfake uygulamaları
deepfake - deepfake nedir - deepfake hakkında - deepfake nasıl kullanılır - deepfake uygulamaları

Deepfake Nedir ve Neden Tehlikeli Olabilir?

Bu içeriğimizde kısaca Deepfake konusuna değineceğiz. Bu konuya değinirken Deepfake nedir ve neden tehlikeli olabilir sorusunun yanında bazı detaylara da yer vereceğiz. Bugüne kadar hiç Deepfake nedir? Diye düşündünüz mü? Gelin Deepfake nedir konusuna yakından göz atalım!

Deepfake Nedir ve Neden Tehlikeli Olabilir?

Herhangi bir Deepfake videosu izlediniz mi? Eğer izlemediyseniz mutlaka YouTube’dan açın ve izleyin. Neyin ne kadar benzediğini göreceksiniz. Deepfake ile ilgili dolandırıcılıklar da artmış durumdayken bu konudan mutlaka haberdar olmanız gerektiğini ve hatta çevrenizdekilerin bir bilgisi yoksa bile bu konuda onları bilgilendirmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Hadi Deepfake nedir? sorusunu hızlıca cevaplayalım ve bu konuya değinelim.

Deepfake Nedir?

Birçok kişinin duyduğu bu kelimeye aşina olmayabilirsiniz. Fakat olacaksınız. Özellikle siyasi isimlere ait Deepfake videoları artmaya başlayınca herkes bu konunun ne kadar tehlikeli bir şey olduğunu anlayacak ve duyacak.

Deepfake kelimesini ikiye ayırdığımızda derin-kopya kelimeleri ile karşılaşmamız mümkün. Bu iki kelimeyi farklı anlamlara yormamız mümkün. Örneğin birçok kişi derin-kopya yerine derin-sahtecilik, süper-dolandırıcılık veya ultra-kopya gibi farklı kelimeleri kullanıyor.

Deepfake, varolan bir görüntü veya videoda yer alan bir kişiyle, yapay sinir ağları kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirilmesine denir. Deepfake saldırıları ciddi bir şekilde ve ciddi bir toplulukla yapılırsa ekonomik birçok soruna yol açabilmesi mümkün. Hatta bugüne kadar Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’den, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’a kadar birçok siyasi ismin Deepfake videoları ortaya çıktı.

Kişilerin yüzleri değiştirildiği gibi artık sesleri de benzetilebiliyor. Hatta bu tür dolandırıcılıkların arttığı da rapor edilen konulardan birisi. Deepfake saldırılarının birçoğu şu an dolandırıcılık üzerine kurulu olsa da gelecekte daha büyük problemlere yol açacağı aşikar.

İlgili

Deepfake Neden Tehlikeli?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi siyasi isimlerin Deepfake videoları zaten çıktı ve daha farklı şekillerde de çıkacaktır. Fakat Wikipedia’da da yazdığı gibi bu konu yetişkin içerik web sitelerinde de gündemde. Yüz yüze baktığınız insanların Deepfake ile oluşturulan videoları bu web sitelerine yüklenebilir ve kişilerin hayatları bu şekilde ne yazık ki mahvedilebilir. Bu tür siber saldırıları basit Instagram fotoğrafları ile bile yapan kişilerin bu teknolojiye erişmeleri aslında oldukça tehlikeli. Bu konuda siber suçların umarız ki çalışmaları mevcuttur. Çünkü ünlü isimler üzerinde bu tür çalışmaların olduğu ne yazık ki bilinen bir gerçek. Bu sorunların yanında bir soygunda da Deepfake gibi bir teknoloji kullanılarak bir başkasının başını yakabilirler.

Normal internet kullanıcılarının bu tür sahtekarlıkları anlamaları veya tespit etmeleri maalesef kolay değil. Karşılarına bu tür şeyler çıktığında da direkt paylaşacak yüzlerce belki de binlerce insan var. Bu yüzden Deepfake’in tehlikeli olduğunu ve interneti de kişileri de tehlikeye sürüklediği bilinen ve oldukça önemli bir gerçek.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vishing nedir - vishing hakkında - vishing saldırıları - vishing saldırısı - vishing türleri - siber saldırılar - siber güvenlik

Vishing Nedir? Kendinizi Bu Saldırıdan Nasıl Koruyacağınızı Anlattık!

deepfakes

İnternette Her Gördüğünüz Yüze İnanmayın! Uzmanlardan Uyarılar!