in

Hackerlar Artık Sadece Kredi Kartınızla İlgilenmiyor! Daha Değerli 10 Bilgi!

hackerlar hangi bilgilerimizi çalıyor - siber güvenlik lorentlabs - lorentlabs - lorentlabs.com
hackerlar hangi bilgilerimizi çalıyor - siber güvenlik lorentlabs - lorentlabs - lorentlabs.com

Hackerlar Artık Sadece Kredi Kartınızla İlgilenmiyor! Daha Değerli 10 Hesap!

Siber korsanlar, değerli ve hassas verilerinizi ele geçirmek için çok farklı yollar deniyorlar. Sahte reklamlar ve kötü amaçlı spam maillerle kullanıcıları dolandıran siber korsanlar ya da siber dolandırıcılar hem finansal bilgilerinize hem de kişisel verilerinize sürekli saldırmaya çalışıyor. Ancak her zaman olduğu gibi burada da aslında pek bir eşitlik yok. Yani kısacası bütün kişisel verilerimiz eşit derecede değerli bir yapıya sahip değiller.

Kişisel bilgiler, Dark Web’i hareketlendiren ve neredeyse buraya yön veren bilgiler arasında yer alıyor. Privacy Affairs tarafından yayınlanan en son Dark Web Fiyat Endeksi’ne göre geçerli bir PIN koduna sahip klonlanmış bir Mastercard kredi kartı yaklaşık 25$’a satılıyor. Farklı ödeme yöntemleri olarak görülen bilgiler ise daha farklı fiyatlara satılıyor. Örneğin; PayPal hesabınızda 100$ varsa bu hesabın detayları 30$’a satılıyor. Hesaptaki fiyat ne kadar fazlaysa bilgilerin fiyatı da o kadar artıyor. Hackerlardan Korunabilir Miyiz? Hackerlardan Korunmanın 10 Yolu!

Hackerlar Hangi Verileri Değerli Görüyor?

Bu bilgilerin fiyatı her ne kadar çokmuş gibi görünse de aslında çok değiller. Asıl fiyat kişisel bilgilerde. İşte bu yüzden de birçok platforma siber saldırılar düzenlenerek kullanıcılarının bilgileri toplanmaya çalışıyor. Farklı forum sitelerinde satılan bu bilgiler aynı zamanda DarkWeb gibi yerlerde de hızlıca alıcı bulabiliyor. Siber saldırıya uğramış bir Facebook hesabı hacker ya da hackerlar’a yaklaşık 65$ kazandırırken, siber saldırıya uğramış Gmail hesabı ise DarkWeb’de yaklaşık 80 dolar kazandırabiliyor.

Hackerlar için en değerli 10 veri:

  1. Siber saldırıya uğramış bir Facebook hesabı 65 dolar değerinde,
  2. Bir Instagram hesabı 45 dolar değerinde,
  3. Hacklenen Twitter hesabı 35 dolar değerinde,
  4. Hacklenmiş Gmail hesabı 80 dolar değerinde,
  5. İçerisinde en az 1.000 dolar olan, çalınmış bir PayPal hesabı 120 dolar değerinde,
  6. ABD onaylı LocalBitcoins hesabı 350 dolar değerinde,
  7. Blockchain.com onaylı hesap 310 dolar değerinde,
  8. 1 yıllık abonelikle Netflix hesabı 44 dolar değerinde,
  9. Adobe Creative Cloud 1 yıl 160 dolar ​​değerinde,
  10. İyi bir geri bildirime sahip eBay hesabı (1.000’den fazla geri bildirimi olan) 1.000 dolar değerinde.

Dark Web Fiyat Endeksi’nde birkaç yüksek fiyata daha erişmeniz mümkün. Küçük Malta ülkesi için sahte bir pasaport 6.500 dolara mal olurken, bir Fransız veya Polonya pasaportu 4.000 dolar değerinde. Ayrıca, premium bir DDOS saldırısının maliyeti 5.000 dolar olduğundan, kötü amaçlı yazılım bulmak da pek ucuz gibi görünmüyor.

Bu konuda ne yapabiliriz?

Fiyat endeksinin gösterdiği gibi, değerli verilerinizi ve kişisel bilgilerinizi gizli tutmak oldukça önemli. Çoğu sosyal medya hizmeti, iki faktörlü kimlik doğrulamaya (2FA) izin vererek hesabınızın saldırıya uğramasını zorlaştırır. Bu yüzden bu özelliği kullanmak oldukça önemli. Sizi hemen şu başlığımıza yönlendirmek istiyorum: Google Authenticator Nasıl Kurulur? Google Auth Hakkında!

Asla herkese açık bir bilgisayarda veya herkese açık Wi-Fi’de sosyal medya profillerinize giriş yapmayın. İşletim sisteminde hangi kötü amaçlı yazılımların veya tuş kaydedicilerin saklandığını söylemek pek mümkün değil. Halka Açık Wi-Fi Güvenliği: Her Gördüğümüz Ağ Güvenli Değil!

Verilerinizin Dark Web’e sızdırılıp sızdırılmadığını kontrol etmek için HaveIBeenPwned adlı siteyi ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Site, sızdırılan veritabanlarını barındırıyor. Buradan ontrol etmeniz mümkün. Bunların dışında tabii ki çok farklı seçeneklerimiz olduğunu unutmayın. Lorentlabs üzerindeki siber güvenlik kategorisine göz atarak daha farklı seçenekleri ele almayı unutmayın.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR hatası - ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR chrome hatası - chrome ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR hatası nasıl düzeltilir - chrome hataları - tarayıcı hataları

ERR QUIC PROTOCOL ERROR Hatası Nasıl Düzeltilir?

twitter kuşuna yapamayacağınız şeyler - twitter kuşu - twitter kuşunun adı larry bird - twitter kuşunun adı ne

Twitter Kuşuna Yapamayacağınız Şaşırtıcı Şeyler!