in

Halka Açık Wi-Fi Güvenliği: Her Gördüğümüz Ağ Güvenli Değil!

Halka açık Wi-Fi güvenliği
Halka açık Wi-Fi güvenliği

Halka Açık Wi-Fi Güvenliği: Her Gördüğümüz Ağ Güvenli Değil!

Başlık biraz ‘Her gördüğünüz sakallı, dedeniz değildir.’ cümlesi gibi oldu. Fakat biraz düşününce bu durumun böyle olduğunu hepimiz anlayabiliriz. Her ağ düşündüğümüz gibi güvenli değil. Kimi zaman kendi ağlarımız bile güvende değil. Bu yüzden bu içeriğe girmeden önce kendi ağ güvenliğimizi sağladığımızı düşünüyor olsak bile belli aralıklarla Wi-Fi parolalarımızı güncellemek aslında oldukça doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca tanıdığımız kişiler dahil farklı kişilerle Wi-Fi parolalarını paylaşmak pek doğru bir tercih değil.

İnternet kullanımı ile mobil cihazların kullanımı gün geçtikçe artıyor, bu da belli riskleri yanında getiriyor. Bugün neredeyse bütün işlerimizi internet üzerinden yapıyoruz. Kritik hassas bilgilerimizi internetin farklı alanlarında paylaşıyor ve bu verilerin güvende olduğuna inanıyoruz. Fakat biz her ne kadar güvenliği sağlamaya çalışsak da siber saldırganlar ve siber korsanlar da o kadar farklı yöntemler geliştiriyor ve farklı farklı şekillerde internet kullanıcılarını hedeflemeye devam ediyorlar. Siber saldırganlar, ortadaki adam saldırısı ile hedef kişi ya da kişilerin tüm trafiğini gözlemleyip istediği verileri çalabiliyor. Bu veriler arasında neler var diye sorarsanız aslında farklı yöntemlerle neredeyse her şeyinize erişmesi mümkün. Hatta tarayıcınızın kopyasına bile!

İlgili: Çevrimiçi Anonimlik İçin Ne Yapmalıyız? Anonimlik Neden Önemli?

Halka Açık Wi-Fi Güvenliği:

  • Halka açık Wi-Fi güvenliği %100 olarak sağlanabilir mi? Doğası gereği bu şu an için mümkün değil. Bu yüzden çok acil bir ihtiyacınız yoksa bağlanmamanızı tavsiye ederiz.
  • SSL/HTTPS gördüğünüzde güvenli demeyin, siber korsan ve siber dolandırıcılar yukarıda da dediğimiz gibi her zaman farklı yollar denemeye devam ediyor. Bu da onların aldatmacası olabilir.
  • Cihazların her zaman risk altında olabileceğini hiçbir zaman unutmayın.
  • Eğer Halka açık Wi-Fi kullanmak zorundaysanız bir VPN (sanal özel ağ) kullanmaya özen gösterin. Fakat veri toplayan, verilerinizi satan bir VPN kullanmaktan çekinin.
  • Halka açık Wi-Fi kullanırken bazı işlemleri yapmaktan kaçının. Bu işlemlere örnek vermemiz gerekirse örneğin bankacılık işlemlerinizi halka açık Wi-Fi ağlarına bağlandıktan sonra yapmayın.
  • Online alışverişlerinizi bu tür ağlarda gerçekleştirmeyin.
  • Halka açık Wi-Fi’nin resmi bir ağ olduğundan emin olun. Siber korsan ya da siber dolandırıcı bir parkta, hastanede ya da okulda kişileri hedef alabilecek açık ağ kurabilir.
İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

password security

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur? Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar!

iphone antivirüs uygulaması - iphone antivirüs uygulamaları - en iyi antivirüs uygulamaları - ios antivirüs programları - iphone antivirüs programları

iPhone için Antivirüs Uygulaması Arayanlara 6 Antivirüs Uygulaması!