in

Çevrimiçi Dolandırıcılık Neden Artıyor? Bu Konunun Bir Çözümü Var Mı?

çevrimiçi dolandırıcılık - çevrimiçi dolandırıcılık seo - lorentlabs - LRL - siber güvenlik

Ekip üyelerimizin de içerisinde olduğu bir araştırma ekibi çalışmalarını bitirdi. Çevrimiçi dolandıcılık konusunun hız kesmeden artmaya devam ettiğini ortaya koyan bu çalışmanın belli detaylarına yer verirken bu konuyla ilgili çözümleri ele alacağız. Çevrimiçi dolandırıcılık hakkında bilmeniz gereken ilk şey her zaman olduğu gibi parola güvenliğini ve veri güvenliğini sağlayabilmek.

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan COVID-19 pandemisinden dolayı çevrimiçi dolandırıcılık vakalarında ciddi bir artış var. Bu tür siber saldırıların geneli mail ve SMS üzerinden gerçekleştiriliyor. Saldırı ise herkesin bildiği kimlik avı dolandırıcılığı ve oltalama saldırısı. İlgili: Phishing Saldırısı! Phishing Saldırısından Korunun!

Çevrimiçi alışverişlerin de artmasında önemli bir rol oynayan COVID-19 pandemisinin birçok konudaki davranışlarımızı değiştirdi. Örneğin uzaktan eğitim ve uzaktan iş sadece bunlardan birkaç tanesi. İnternetten alışveriş yapan kişileri ve uzaktan çalışma sergileyen kişilerle uzaktan eğitim gören öğrencileri hedefleyen siber saldırılar gün geçtikçe artmaya devam etmiş ve ediyor.

İlgili:

Yukarıdaki ilgili içeriklere mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. Ayrıca mail veya SMS ile gelen linklere de asla tıklamamanız gerektiğini (Özellikle kaynağını bilmiyorsanız) hatırlatmak isteriz. Son zamanlarda ‘hediye’ dolandırıcılıklarının tekrardan gündeme geldiğini belirtmek isteriz. Herhangi bir çekilişe katılmadınız ve herhangi bir şirketten araba kazanmadınız, heyecanlamayın lütfen! Siber dolandırıcılar ya da siber korsanlar herhangi bir web sitesinin ya da herhangi bir mobil uygulamanın sahtesini yapmış olabilir. Bu yüzden girdiğiniz web sitelerine, indirdiğiniz mobil uygulamalara dikkat etmekte fayda var. Mobil uygulamaları indirirken yorumlara, değerlendirme puanlarına ve kimin ürettiğine mutlaka bakın.

Sizlerden hangi verilerinizi talep ettiğini de göz ardı etmeyin. Örneğin Netflix’in ya da Instagram’ın ismi kullanılarak bir mail ya da SMS almanız mümkün. Bu konulara artık dikkat ederek inanmamak gerekiyor. Sahte olduğunu anlamak için mail uzantısına bakın. Ama mail uzantılarının yanında maillerin nasıl başladığını da kontrol etmeyi unutmayın. Web sitesi ile aynı isim yoksa sahtedir, işte bu kadar basit! Bilmediğiniz web sitelerine kişisel bilgilerinizi ve finansal bilgilerinizi yazmayın. Çünkü bu tür verilerinizin çalınması phishing saldırılarında bilgilerinizin kullanılmasına ve bilgilerinizin her yerde satılmasına neden olur.

Çevrimiçi Dolandırıcılık Neden Artıyor – İlgili: Saldırı Uyarısı: Netflix Dolandırıcılık E-postalarına Dikkat Edin!

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dark web nedir? dark web seo - dark web hakkında - lorentabs dark web

Dark Web Nedir? Dark Web Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

vpn neyi gizler - sanal özel ağ nedir - kaspersky vpn

VPN Ne İşe Yarar ve Neyi Gizler? Neden Kullanmalıyız?