in

Çevrimiçi Alışverişi seviyor musunuz? Kaçınmanız Gereken 5 Mail Dolandırıcılığı!

çevrimiçi alışveriş - online alışveriş - internetten alışveriş yapmak güvenli mi - alışveriş önerileri
çevrimiçi alışveriş - online alışveriş - internetten alışveriş yapmak güvenli mi - alışveriş önerileri

5 mail dolandırıcılığı! Bu içeriğimizde kaçınmanız gereken 5 mail dolandırıcılığını ele almak istedik. Bu konuya kesinlikle dikkat etmenizde fayda var.

Son yıllarda mail hizmetleri, alışverişleriniz hakkında sizleri bilgilendirmek için birçok kanalı kullanıyor. Siber dolandırıcılar ve siber korsanlar sizleri dolandırmak için bu kanalları kullanabilir.

Bir dolandırıcının alışveriş hizmetinizi nasıl taklit edebileceğini ve bundan nasıl kaçınılacağını inceleyelim.

1. Sahte Mail Uygulamalarıyla Kötü Amaçlı Yazılımlar Yayılıyor!

Mail hizmetleri bazen paketlerinizi yönetmenize ve izlemenize yardımcı olacak uygulamaları kullanabilir. Paketinizin nerede olduğunu görmek için takip numaralarını girebilir veya uygulama aracılığıyla bir şeyin teslim edilmesini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Çok kullanışlı, bu yüzden dolandırıcılar bu uygulamaları kötü amaçlı yazılımları yaymak için kullanıyorlar. Faaliyet gösterecekleri bir ülke seçerler ve o ülkenin posta hizmetini taklit eden bir kimlik avı SMS mesajı tasarlarlar.

SMS mesajı, şirketin teslimat uygulamasının yeni bir sürümünü yayınladığını belirtirken aynı zamanda bir de indirme bağlantısı verir. Elbette, bağlantının resmi uygulamaya hiçbir alakası yok. Direkt olarak sizi sahte uygulamaya yönlendirir. Bu konuda en büyük ses getiren siber saldırılardan birisi FakeSpy adı verilen saldırıydı.

2. Sahte Ekler Kullanarak Kötü Amaçlı Yazılım Yayıyorlar!

Bu saldırı yöntemiyle size gönderilen bir mail ya da SMS içerisinde bir dosya bulunur. Gönderilen mailde/mesajda ise kargonuzun size ulaştırılamayacağı ve gidip almanız gerektiği yazar. Ayrıca gönderilen dosya içerisinde kargonuzun nerede olduğunu da vurgularlar. Önemli bir kargo bekliyorsanız biraz sinirli ve biraz stresli olabilirsiniz. Bunu kullanan siber saldırganlar, sizi hızlı bir şekilde dosyaya tıklamanız için yönlendirir. Bu dosya, virüslüdür. Bu dosya içerisinde bazı zamanlarda kimlik doğrulaması da yapmanız istenebilir. Bu tür maillere ve dosyalara, eklere dikkat edin.

3. Sahte Web Siteleriyle Kullanıcıları Kandırıyorlar!

İnternette bir şeyleri yapmak istediğimizde ve acele ettiğimizde bazı küçük ayrıntıları gözden kaçırabiliriz. Bunlardan birisi de phishing saldırısı adını verdiğimiz mailler. Siber dolandırıcılar, tıpkı gerçek gibi görünün sahte web sitelerini sizlere gönderirler ve bilgilerinizi girmenizi isteyebilirler. Bazı kişiler telaş ve panik yaptığı için kişisel bilgilerini ya da banka bilgilerini bu tür maillerde paylaşıyor. Eğer böyle bir durum yaşanırsa mutlaka parolalarınızı değiştirin ve bankanız ile iletişime geçin.

4. Telefon Görüşmelerini Kullanarak Kişisel Bilgileri Çalıyorlar!

Herhangi bir alışveriş sitesinden ya da herhangi bir bankadan, şirketten ya da web sitesinden arandığınız oldu mu? Mutlaka olmuştur. Bu arayanların birçoğu dolandırıcı. (Tabi ki gerçekten arayan banka çalışanları ya da şirketler, alışveriş siteleri vs. var.) Fakat şunu sakın unutmayın; hiçbir gerçek çalışan kişisel bilgilerinizi, paranızı ya da parolalarınızı ya da banka bilgilerinizi istemez. Bu tür bilgileri isteyen kişilerle telefonda görüşüyorsanız o telefonu kapattığınızda direkt olarak durumu emniyet güçlerine bildirin ve gerekli bilgileri emniyet güçleri ile paylaşın.

Kendinizi Nasıl Koruyacaksınız?

Yukarıdaki dolandırıcılıkların hepsinin ortak bir yönü var: Mail hizmetinizi taklit etmeye çalışırlar. Bu nedenle, kendi hizmetinizin nasıl çalıştığını öğrenirseniz, bu dolandırıcılıkları sizi kandırmadan önce tespit edebilirsiniz. Bu da kesinlikle işinize gelir. Sadece normalden biraz daha fazla dikkatli olmanız gerekiyor. Ayrıca bir şirketin, bankanın vb. sizden asla kişisel bilgi, kimlik bilgisi, banka bilgisi vb. gibi bilgileri mail ya da SMS yoluyla istemeyeceğini bilmelisiniz. Mail dolandırıcılığı içeriğimiz bittiğine göre hemen buraya tıklayarak siber güvenlik kategorimizdeki içerikleri hızlıca inceleyebilir ve web sitemizde zaman geçirmeye devam edebilirsiniz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kaspersky vpn - kaspersky vpn nedir - kaspersky vpn hakkinda - siber güvenlik - kripto para - vpn

Kaspersky VPN Secure Connection İncelemesi!

kaspersky vpn - kaspersky vpn nedir - kaspersky vpn hakkında - lorentlabs

VPN Uygulamaları Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey!