in

Siber Saldırıya Uğradıktan Sonra Ne Yapmalısınız?

System Hacked

Siber Saldırıya Uğradıktan Sonra Ne Yapmalısınız?

E-posta adresiniz, kredi kartı bilgileriniz veya diğer önemli verileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde, bu sizin için büyük bir risk teşkil eder. Bu nedenle, bir siber saldırıya uğradıktan sonra bazı önlemler almanız gerekir. Dikkat etmeniz gereken unsurlar ve almanız gereken önlemlere bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Siber Saldırıya Uğradıktan Sonra Ne Yapmalısınız?

Kart bilgileriniz çalındıysa veya şüpheli bir işlem fark ettiyseniz zaman kaybetmeyin

Kredi kartı bilgileriniz, bir siber saldırgan veya alışveriş yaptığınız bir yerdeki kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirebilir. Bu durumdan, gelen kredi kartı faturalarınızda sizden habersiz bazı harcamalar yapıldığını gördüğünüzde haberdâr olursunuz. Bununla birlikte, bir ihlâl olup olmaması durumuna karşı kredi kartı faturalarınızı her zaman kontrol etmeniz önemlidir. Küçük ödemelerin bile nereye gittiğine, kendi harcamanız mı olduğuna dikkat edin çünkü kart hırsızları genellikle kredi kartının açık olup olmadığını denemek için öncelikle düşük ücretli alışverişler yaparlar. Bu tür bir hırsızlığa uğradığınızı fark ettiğinizde, bunu zaman kaybetmeden kartınızın bağlı olduğu bankaya bildirmeniz gerekir. Müşteri hizmetlerini arayarak, bankanın bir şubesine giderek veya bankanızın sunduğu mobil bankacılık hizmetine bağlı olarak cep telefonunuzdaki banka uygulamasından bu bilgilendirmeyi yapabilirsiniz. Bilgileri çalınan kartınız derhal iptal edilecektir ve yeni kartınız bir süre sonra size ulaştırılacaktır.

E-posta adresinizi değiştirin

Ancak saldırganların kötüye kullanabilecekleri tek veri, kredi kartı bilgileriniz değildir. Bununla birlikte, e-posta adresiniz de onların kötü kullanabilecekleri verilerinizden biridir. Dolandırıcılar, e-posta adresinizi spam veya kişilerinizi dolandırma amaçlı kullanabilirler. Ayrıca dolandırıcıların, kişisel verilerinizi kredi hesapları veya bilginiz olmayan başka hesaplar açmak için de kullanma ihtimali mevcut. Bu nedenle bir siber saldırıda ele geçirilen e-posta adresinizi değiştirin. Bu posta adresinizle kaydolduğunuz sosyal medya hesaplarını kontrol edin ve oradaki posta adreslerinizi değiştirin. Ancak bir posta adresi değişikliği için e-posta sağlayıcınıza başvurduğunuzda, hesap sahibi olduğunuzu ispatlamanız istenir. Bunun için ise genelde daha önceden alternatif bir posta adresi belirtmiş olmanız gerekir. E-posta değişikliğini, daha önceden bildirdiğiniz bu alternatif posta adresi üzerinden değiştirebilirsiniz.

Bir parola yöneticisi kullanın

Bununla birlikte, bir şifre yöneticisi kullanarak başka sitelerde kullanmadığınız güçlü ve benzersiz şifreler kullanabilirsiniz. Ayrıca her çevrimiçi hesabınızda aynı e-posta adresini ve şifrenizi kullanmayın. Aksi takdirde e-postanızı ele geçiren bir saldırgan, aynı e-posta adresiyle bütün hesaplarınıza erişim sağlamak isteyebilir.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cartesi

CTSI Coin Nedir? Cartesi Hakkında Detaylar!

image

Uzaktan Çalışma Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları!