in

Daha Güvenli İnternet Kullanımı İçin: 5 Basit Adım

Guvenli internet kullanimi

Daha Güvenli İnternet Kullanımı İçin: 5 Basit Adım

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte siber saldırılar da artış kaydediyor. Siber saldırganlar, şifrelerinize ve verilerinize ulaşmak için birçok yönteme başvuruyor. Bunlara karşı hazırlıklı olmak ve internet kullanımınızı daha güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu içeriğimizde: Güvenli internet kullanımı için 5 basit adıma yer verdik.

Daha Güvenli İnternet Kullanımı İçin: 5 Basit Adım

1) Bir antivirüs programı kullanın

Cihazınıza çeşitli virüsler bulaşabilir veya bir fidye yazılımına maruz kalabilirsiniz. Siber saldırganların bilgilerinizi ele geçirip bu verilere karşı sizden fidye talep etmesini ve bunun gibi pek çok olumsuz durumla karşılaşmayı istemiyorsanız; mutlaka bir antivirüs programı kullanın. Ayrıca bu antivirüs programının fidye yazılımı saldırılarına karşı koruma sağlayıp sağlamadığına dikkat edin.

2) Kullandığınız uygulamalar için farklı şifreler belirleyin

Sosyal medya, e-posta ve mobil bankacılık gibi kullandığınız her uygulama için farklı bir şifre oluşturun. Böylece şifrelerinizi ele geçirerek verilerinize ulaşmayı amaçlayan siber saldırganların işini zorlaştırmış olursunuz. Parola saldırıları yaygın görülen siber saldırı türlerinden biridir ve kolay tahmin edilebilecek olan şifreler; siber saldırganların amacına ulaşmasına neden olur.

3) Bir VPN kullanın

Halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanmamanızı öneririz ancak bağlanmayı tercih ediyorsanız mutlaka bir VPN kullanın. Bir kafede ücretsiz Wi-Fi ağına bağlandığınızda, kötü niyetli kişiler; cihazınıza bu ağ üzerinden sızabilir ve bütün verilerinize erişebilir. Ancak Sanal Özel Ağ (VPN) sayesinde internet trafiğiniz şifrelenir ve başkaları tarafından verilerinizin gözetlenmesini engeller.

4) Tanımadığınız kişilerden gelen bağlantılara tıklamayın

Siber saldırganlar phishing saldırısıyla veya değişik yöntemlerle verilerinize ulaşmak ister. Bu nedenle e-posta adresinize, sosyal medya uygulamalarınıza ve cep telefonu numaranıza tanımadığınız kişilerden gelen linklere kesinlikle tıklamayın. Ayrıca bu bağlantılar bir yakınınızdan geliyor olsa bile tıklamadan önce iyi düşünün çünkü tanıdığınız kişinin de hacklenmiş olma ihtimali var.

5) İki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın

Sosyal medya, mobil bankacılık ve mesajlaşma uygulamaları gibi önemli verilerinizin olduğu hesapları korumak adına iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın. İki faktörlü kimlik doğrulama; hesaplarınıza erişmek için bir şifre ve e-posta adresinizin yeterli olmadığı, buna ek olarak SMS aracılığıyla gelen bir koda veya parmak izinin gerektiği bir doğrulama katmanını ifade eder.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BTC 1

Bitcoin Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

fidye virüsü - fidye virüsü saldırısı - hacker saldırıları

İşletmenizi Fidye Yazılımlarından Korumak İçin 10 Adım!