in ,

Halka Açık Wi-Fi Bağlantı Noktası Güvenliği için 12 İpucu! Bağlanmayın!

halka açık wifi bağlantısı - halka açık wifi noktası güvenliği - wifi güvenliği - internet güvenliği
halka açık wifi bağlantısı - halka açık wifi noktası güvenliği - wifi güvenliği - internet güvenliği

Halka Açık Wi-Fi Bağlantı Noktası Güvenliği için 12 İpucu! Bağlanmayın!

Ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlanmak zorundaysanız aslında yalnız değilsiniz. Halka açık Wi-Fi ağlarının kullanılmasının iki basit nedeni var. Birincisi ücretsiz. İkincisi ise kullanışlı olarak görülüyor. Kullanışlı ve ücretsiz olması cezbedici olabilir. Fakat unutmayın; bu hayatta her şeyin bir bedeli vardır. Ne olabilir ki? Diye sorabilirsiniz.. Çevrimiçi verileriniz ve finansal birikiminiz buhar olabilir. Bu tabii ki en basit söylem.

Peki ne yapmalıyız?

 • Her zaman VPN kullanın!

Eğer halka açık Wi-Fi’ye bağlanmak istiyorsanız mutlaka VPN kullanın. VPN, çevrimiçi etkinliklerinizi şifreleyerek verilerinizi korur. Güvenli trafik, VPN tünelinden geçerek bir bilgisayar korsanının işine yaramaz. İnternete bir VPN ile bağlanmak, dijital kimliğinizi güvende tutarken aynı zamanda sizi belli bir oranda anonimleştirir.

 • Ağı Doğrulayın!

Günümüz bilgisayar korsanları insanları kandırmak için ciddi çalışmalar yürütüyor. Ücretsiz bir Wi-Fi noktasına bağlanırken her zaman bir adım önde olun. Herhangi bir ağda oturum açmadan önce, ağ adını çok dikkatli bir şekilde okuduğunuzdan emin olun. Ağın gerçek olup olmadığını doğrulamaya çalışın.

 • Benzersiz Bir Parola Oluşturun!

Parolalarınızı her zaman belli sürelerde güncelleyin. Her web sitesi veya uygulama için farklı parolalar kullanın. Maillerdeki parolalarınız asla sosyal medya profillerinizdeki parolalarla aynı olmamalı.

Halka Açık Wi-Fi Bağlantı Noktası Güvenliği – İlgili: Çocukları İnternette Güvende Tutmak İçin İpuçları! İnternetin Tehlikeleri!

 • Kişisel Verilerinizle İşlem Yapmayın!

Bu kesinlikle en önemli maddelerden bir tanesi. Eğer halka açık Wi-Fi ağına bağlıysanız asla bir banka hesabına giriş yapmayın. Çevrimiçi alışveriş yapmamaya ve hatta faturaları buradan ödememeye özen gösterin.

 • Wi-Fi Bağlantı Noktalarına Asla Otomatik Olarak Bağlanmayın!

Cihazlarınızı her zaman çevrimiçi gizliliğinizi tehlikeye atabilecek herhangi bir mevcut ağa bağlanmadan önce size soracak şekilde ayarlayın. Daima güvendiğiniz bir Wi-Fi ağına bağlanın.

 • Antivirüs Kullanın!

Herkese açık Wi-Fi ağları, telefonunuza veya başka bir cihazınıza sızma yeteneğine sahip virüsleri yaymakla oldukça ünlü. VPN korumasına sahip bir antivirüs, halka açık bir Wi-Fi ağı kullanırken cihazınızı mümkün oldukça korur. Cihazınızın virüsten koruma programının en son sürümüne sahip olduğundan emin olun. Uygulamalarınızı da her zaman güncel tutun.

 • Dosya Paylaşımını Kapatın!

Herhangi bir ortak erişim noktası Wi-Fi’sine bağlanırken kendinize şunu sorun: Dosya paylaşımının açık olmasına gerek var mı? Tabii ki hayır. Bu, kendinizi herhangi bir beladan korumanıza yardımcı olacak en önemli ve etkili araçlardan biridir diyebiliriz.

 • Her zaman ne için kaydolduğunuzu kontrol edin!

Neye bulaştığını bilmelisin. Kabul et’e basmadan ve göz atmaya başlamadan önce en azından ücretsiz Genel Wi-Fi erişim noktasının hüküm ve koşullarını gözden geçirdiğinizden emin olun.

Neden sırf kendi tembelliğiniz ve ihmaliniz yüzünden birilerinin sisteminize girmesine izin veriyorsunuz? Bilgisayar korsanlarının bilgilerinize dokunmaya çalışırken zor zamanlar geçirmesine izin verin.

İlgili: Uçuş Takip Siteleri! 5 Uçuş Takip Sitesini Değerlendirdik!

 • Her zaman İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullanın!

İki faktörlü kimlik doğrulama, halka açık bir Wi-Fi ağına giriş yapmadan önce sahip olmanız gereken iki tür bilgiyi doğrulamanıza yardımcı olur. İki faktörlü kimlik doğrulama sayesinde birisinin hesabınızı hackleyip hacklemediğini de hızlıca anlarsınız.

 • Güvenlik Duvarını Etkinleştirin!

Güvenlik duvarı, istenmeyen isteklerin cihazınızdaki verilere erişmesini engellemeye yardımcı olur. Bir güvenlik duvarı, gelen ve giden tüm bağlantıları dikkatlice denetlediğinden, çevrimiçi etkinliklerinizin güvende olmasını sağlar.

 • Sağlanan Bilgileri Sınırlayın!

Herkese açık Wi-Fi kullanırken çok fazla istenmeyen bilgi vermeyin. Ağda oturum açmadan önce kişisel bilgileriniz hakkında sorulanlar konusunda çok dikkatli olun.

 • Herkese Açık Wi-Fi Kullanırken İndirme ve Yüklemeden Kaçının!

İster genel ister özel bir Wi-Fi ağında olun, her zaman açılır pencereleri tıklamaktan kaçının. Pop-up’ların sisteminize potansiyel olarak zarar vermeleri mümkün.

NOT: Her zaman güvenli ağa bağlı kalmaya çalışın. Halka açık Wi-Fi ağına bağlanarak kendinizi riske atmayın.

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocukları internette güvende tutmak - çocuk güvenliği - internette çocuk güvenliği - çocukları internette nasıl güvende tutabiliriz

Çocukları İnternette Güvende Tutmak İçin İpuçları! İnternetin Tehlikeleri!

youtube video düzenleme uygulamaları - en iyi video düzenleyiciler - video düzenleme siteleri

YouTube için Ücretsiz Video Düzenleyici Uygulamalar! Detaylı İnceledik!