in ,

Siber Zorba Nedir? Siber Zorbalıktan Nasıl Korunuruz?

Siber Zorba Nedir
Siber Zorba Nedir

Siber Zorba Nedir? Siber Zorbalıktan Nasıl Korunuruz?

Bu içeriğimizde: Siber zorba nedir? Siber zorbalıktan korunma yolları nelerdir? Sorularını cevaplarken öte yandan bu konuyla ilgili bilinmesi gereken detaylara yer verdik.

Siber zorba nedir?

Siber zorbalar, sosyal medya uygulamaları gibi çeşitli dijital platformlar üzerinden diğer kullanıcıları hedef alan; korkutucu, aşağılayıcı ve tehditkâr davranışlar sergileyen kişilerdir.

Normal yaşamda “zorba” olarak nitelendirilen kişilerin sanal dünyadaki karşılığı siber zorbadır. Sosyal medya uygulamaları, e-posta adresleri veya çeşitli mesajlaşma uygulamaları üzerinden çocukları ve gençleri hedef alan siber zorbaların varlığı gün geçtikçe artış göstermektedir. UNICEF tarafından yapılan bilgilendirmelere göre; çevrimiçi ortamlarda siber zorbalığa maruz kalanların oranı yüzde 70’i aşmış durumdadır. Bununla birlikte siber zorbalığa maruz kalanların yaş ortalamasının genellikle 15-24 yaş aralığı olduğu belirtilmiştir. İnternet kullanımının her geçen gün biraz daha yaygınlaşmasıyla birlikte siber zorbalığın da artış göstereceği düşünüldüğünde; bu durumun gelecekte ne kadar ciddi bir boyuta ulaşabileceği de anlaşılmaktadır.

Siber zorbalar hangi yöntemleri kullanır?

Genellikle çocukları hedef alan siber zorbaların kendileri de çoğunlukla ergenlik döneminde olan kişilerdir. Siber zorbaların eylemlerini gerçekleştirmek için kullandığı en yaygın yöntemlerden biri; sahte sosyal medya hesapları açarak başka kullanıcıları taciz etmektir. Zorbalar, hedef aldıkları kişileri; onlara ait birtakım özel görüntüleri ve mesajları yayınlamakla tehdit edebilir, dini inancından veya etnik kökeninden dolayı aşağılayıcı mesajlar atabilir ve mağdurun kişisel verilerine ulaşmayı amaçlayabilir. Ancak siber zorbaların gerçekleştirmek istedikleri amaçlar bunlarla sınırlı değildir. Çoğunluğu çocukların oluşturduğu hedef hâlindeki bu kişilerin maruz kaldıkları psikolojik şiddet ve manipülasyonlar; mağdurlara direkt olarak fiziksel bir zarar vermese dahi ruhsal dünyalarında bazı çalkalanmalara sebep olabilmektedir. Bu zorbalıklara maruz kalan çocukların/gençlerin; okul ve çevre ilişkileri sekteye uğrayabilir, beslenme ve uyku düzensizliği baş gösterebilir, bunun yanı sıra yasaklı maddelere eğilimleri artabilir ve bazı sağlık sorunları yaşanabilir. Ancak siber zorbalığa karşı dikkat edilmesi gereken belli başlı bazı unsurlar bulunuyor.

Siber zorbalıktan nasıl korunuruz?

  • Bu zorbalığa en çok maruz kalanlar çocuklardır. Dolayısıyla ebeveynler, siber zorbalığa ve internetin yararlı-zararlı kullanımlarına dair çocuklarını bilgilendirmelidir. Ebeveynler, çocukların internet kullanımını yakından takip etmeli ve onların uygun oyunlarla eğitici aktivitelerle vakit geçirmelerini sağlamalıdır.
  • Siber zorbalığa maruz kalan yetişkinler ise; tanımadıkları hesaplardan ve numaralardan gelen mesajlara cevap vermemeli, gelen bağlantıları kesinlikle açmamalıdır. Bu zorbalığın devam etmesi durumunda ise kullanıcılar, profillerini gizliye alabilirler. Böylece hesaplarını görebilecek kişileri sınırladıkları için siber zorbaların kendilerine ulaşmasını önleyebilirler. Bunun yanı sıra kullanıcılar, kendilerini rahatsız eden hesapları ilgili platforma şikâyet ederek; siber zorbaların engellenmesini sağlayabilirler. Ancak bütün önlemlere rağmen siber zorbalar tarafından rahatsız edilmeye devam eden kişiler, ilgili yerlere suç duyurusunda bulunabilirler.

İlgili:

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Strateji oyunlari

En İyi Strateji Oyunları: 5 Oyun Önerisi

GitHub nedir

GitHub Nedir? Ne İşe Yarar?