in ,

Data Mining Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Data Mining

Data Mining Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu içeriğimizde: Veri madenciliği nedir? Veriler nasıl toplanır? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Data mining nedir?

Veri madenciliği (data mining), büyük bir veri kümesinde (big data) yer alan bütün veriler arasından yararlı olabilecek verilerin birtakım yöntemlerle ortaya çıkarılmasını ifade eder.

Teknolojinin şaşırtıcı bir hızla ilerlediği ve internet kullanımının giderek yaygınlaştığı bu devirde, kişilerin online alışveriş sitelerinden alışveriş yapması, online bankacılık hizmeti alması, sosyal medya uygulamalarını kullanması ya da herhangi bir web sitesinde gezinmesi gibi internete bağlı olarak gerçekleştirdiği her işlem; bir veri olarak kaydedilmektedir. Bunun sonucunda milyonlarca insanın verilerinden oluşan devasa bir veri kümesi oluşur. İşte bu büyük veri kümelerinin içerisinden kullanıcılara ve işletmelere yararlı olacak verileri elde etmek için yapılan çalışmalara “veri madenciliği denir. Büyük veri (big data) tekniklerinden biri olan veri madenciliği (data mining), milyarlarca verinin anlamsız bir yığın olarak kalmamasını sağlar. Bu veriler arasında işlenebilir olanları bulur. Hatta çeşitli kullanım alanları için hazır hâle getirir.

Pazarlama sektörü

Veri madenciliğinin belki de en çok kullanıldığı alan pazarlama sektörüdür. Firmalar, elde ettikleri veriler üzerinden müşterilerin en çok hangi ürünlere ilgi duyduğunu öğrenir ve planlarını buna göre yapabilirler. Söz konusu verileri esas alan şirketler; müşterilerin daha önce satın aldıkları veya inceledikleri ürünlere benzer ürünleri müşterilere sunmak gibi çeşitli yöntemlerle etkileşimi artırmayı amaçlar.

Bankacılık hizmetleri

Veri madenciliğinin kullanım alanlarından biri de bankacılık hizmetleridir. Bu veriler sayesinde bankalar, dolandırıcıların mobil bankacılık veya çeşitli uygulamalar üzerinden müşterileri mağdur etmesini engelleyebilmektedir. Bununla birlikte bankalar, eldeki veriler üzerinden müşteri harcamalarını takip edebildiği için müşterilere özel kampanyalar oluşturabilmektedir.

Sağlık sektörü

Veri madenciliğinin diğer bir kullanım alanı sağlık hizmetleridir. Data mining, hastaların hangi şikâyetlerle hastaneye başvurduğu, yazılan reçeteler ve teşhis edilen hastalıklar gibi önemli bilgiler üzerinden daha detaylı araştırılmaların yapılması ve tedaviler için gerekli olan unsurların belirlenmesi için önemlidir.

Ancak bu alanların dışında veri madenciliği; e-ticaret, sigorta, üretim ve çeşitli reklam çalışmaları gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Veriler nasıl toplanır?

Data mining; büyük veri (big data) içerisinde yer alan veriler arasından işlenebilir olanların taranması ve bu verilerin belirli amaçlar için kullanabilecek şekilde dönüştürülmesi sürecini kapsar. Ancak bu süreç iki türlü şekilde gerçekleşmektedir: Açık şekilde veri toplamak ve kapalı bir şekilde veri toplamak. Açık bir biçimde toplanan veriler, kişilerin izniyle toplanan verileridir. Ancak kapalı bir biçimde toplanan veriler ise; kullanıcıların web sitelerinde veya çeşitli uygulamalarda gezinirken onlardan habersiz bir şekilde toplanan verilerden oluşur.

İlgili:

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NFT

NFT Dolandırıcılığından Nasıl Kaçınılır?

mastodon güvenli mi - mastodon - mastodon hakkında - twitter alternatifi - mastodon nedir

Mastodon Güvenli Mi? Mastodon İncelemesi! 7 Ana Özelliği!