in

Mastodon Güvenli Mi? Mastodon İncelemesi! 7 Ana Özelliği!

mastodon güvenli mi - mastodon - mastodon hakkında - twitter alternatifi - mastodon nedir
mastodon güvenli mi - mastodon - mastodon hakkında - twitter alternatifi - mastodon nedir

Mastodon Güvenli Mi? Mastodon İncelemesi! 7 Ana Özelliği!

Mastodon güvenli mi sorusuna bu içeriğimizde yer verirken aynı zamanda Mastodon adlı sosyal medya uygulamasını inceleyeceğiz. Çünkü bu uygulama Twitter’a alternatif olacak. Bu içeriğimizde Mastodon özelliklerinden bahsedeceğiz. Ancak bu konuya giriş yapmadan neden insanlar alternatif arayacaklar bu konuya göz atalım.

Biliyorsunuz yeni sosyal medya yasası ile büyük sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilci bulundurmaları zorunlu bir hale getirilmişti. Bu süreçte Facebook, Instagram, Tiktok, VK gibi birçok platform temsilci atayacağını açıklarken Pinterest ve Twitter, Türkiye’de temsilci bulundurma konusuna pek sıcak yaklaşmadılar. Toplamda 40 milyon TL para cezası kesilirken şu an reklam yasağıyla da karşılaştılar. Birkaç ay sonra hala temsilci atamamış olurlarsa belli bir oranda bant genişlikleri daraltılacak. Sonra da bu daraltma konusu %95 oranına kadar yükseltilecek. Kısacası temsilci bulundurmazlarsa yakın zamanda Pinterest ve Twitter’a erişim kısıtlanacak. Bu süreçte birçok kişi farklı platformlara geçmek isteyecektir. Bu geçiş sürecinde Twitter alternatifleri başlıklı bazı platformları inceleyeceğiz. İşte bunlardan birisi Mastodon!

Mastodon Güvenli Mi?

Mastodon, açık kaynaklı bir platform. Açık kaynaklı olması onu diğer platformlara göre bir tık daha güvenli hale getiriyor. Tabi ki burada bahsedilen güvenliğin ne olduğunu sanırım herkes biliyordur. Açık kaynak nedir? Sorusuyla alakalı herhangi bir içeriğimiz mevcut değil. Bu yüzden bu konuyu daha detaylı olarak yakında inceleyeceğiz. Konuyu dağıtmadan devam edecek olursak; Mastodon, Twitter’a oldukça benziyor. Fakat buradaki en önemli nokta federe bir sosyal ağ olması.

Örneğin Twitter’da paylaştığımız gönderilere Tweet derken Mastodon içerisinde paylaştığımız gönderilere de Toots diyoruz. Bu platform içerisinde kullanıcılar Mastodon sunucularına katılırlar ve düğümler sayesinde birbirleriyle iletişim kurabilirler. Twitter’da olduğu gibi karakter sınırlaması mevcut. Fakat bu sınırlama son sürüm ile 500 harfe kadar çıkabiliyor.

İlk etapta kullanıcılara biraz karışık gibi görünebilir. Fakat oldukça stabil ve kolay bir arayüze sahip. Twitter kullanıcılarının asla yabancılık çekmeyeceği güzel bir platform. Duyduğumuz ve gördüğümüz bazı akışlara göre de birçok kişi bu platformu kullanmaya başlamış. Topluluğumuzda da bu platformu merak eden kişiler mevcut. Bu içeriğe bu yüzden biraz daha önem veriyoruz.

Twitter alternatifleri - Twitter alternatifi web siteleri - Twitter benzeri uygulamalar - Mastodon

Mastodon:

Mastodon, gizlilik konusunda Twitter’a göre daha gelişmiş bir seçenek sunuyor. Örneğin bir gönderiyi (Toot) paylaşacak olduğunuzda bunu kimlerin görüntüleyebileceğini seçebiliyorsunuz. İster herkese bu gönderiyi açabilirsiniz isterseniz sadece takipçilerinize. Şunu da hemen belirtmeliyim: Buna benzer bir özellik yakın zamanda Twitter’a da gelecek. Bu arada gönderilerinizi sadece gizli olarak da ayarlayabilirsiniz. Bu seçenekler Facebook’un gönderi gizlilik seçeneklerine oldukça fazla benziyor.

Kullanıcıların profilleri kullandığımız e-posta adreslerini anımsatıyor.

Kesinlikle anımsatıyor. Çünkü profillerde bir ‘@’ işareti görmeniz mümkün. Hiç Mastodon profili gördünüz mü? Bakmanızı tavsiye ederim. Buraya tıklayarak web sitesine gidebilirsiniz. Profillere göz atmayı unutmayın. Size mail adreslerinizi anımsatacaktır.

2016 yılında ortaya çıkan Mastodon güvenli mi sorusu oldukça çok fazla sorulan bir soru. Twitter’a güvenli gözüyle bakıyorsanız Mastodon’un gizlilik sekmesine göz atmanızı ve neler sunup neler yaptığına göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Bu noktada Mastodon > Twitter diyebiliriz. Mastodon’da ırkçı söylemlere de yer olmadığını hatırlatmak isterim. Açık kaynak kodlu olan Mastodon API kullanımına da izin veriyor. 1 Aralık 2017’de 1 milyon kullanıcıyı yakaladı ve kullanıcı sayısını gün geçtikçe arttırmaya devam ediyor.

sosyal medya hesaplarınızı koruyun - sosyal medya güvenliği - siber güvenlik - lorentlabs
Mastodon güvenli mi?

En önemli geçiş süreçlerinden birisi de Facebook’a karşı gerçekleştirilen #deletefacebook etiketiyle ortaya çıkan ve insanların gizliliğe verdiği önemi vurguladıkları süreçti. Çünkü bu süreçte ciddi bir kullanıcıya sahip oldu. Birçok ünlü isim Mastodon kullanmaya başladı.

Mastodon’un Ana Özellikleri:

  1. Açık kaynaklı.
  2. Dağıtık ağa sahip.
  3. Gelişmiş medya desteği mevcut.
  4. 500 karaktere kadar içerik (toot) yayınlayabilme özelliği var.
  5. Ağ temelinde kurallarını belirleyebilme seçeneği var.
  6. Reklamsız. Ancak bir patreon profilleri mevcut. Destek vermek için patreon sayfalarına göz atmanız gerekebilir.
  7. Çatallanma sayesinde kendi ağınızı oluşturmanız mümkün.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Data Mining

Data Mining Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

signal - signal app - signal güvenli mi - signal vs whatsapp - signal nasıl kullanılır

Signal Güvenli mi? WhatsApp Alternatifi Olabilir Mi?