in

Mint Nedir? NFT Mintleme Nasıl Yapılır?

mint nedir

Mint Nedir? NFT Mintleme Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde: Mint nedir? NFT mintleme nasıl yapılır? Sorularının cevaplarına ve bilinmesi gereken diğer detaylara yer verdik.

Mint nedir?

Mint etmek, dijital verileri, blokzincirlerinde kayıtlı dijital varlıklara dönüştürmeyi ifade eder. Bu dijital varlıklar, bir resim veya video içeren dosyalardır. Mint işlemi ile söz konusu bu dijital varlıklar; merkezi olmayan veri tabanlarında ya da dağıtık defter teknolojisini kullanan yapılarda depolanır. Kısacası; resim veya video gibi içeriklerden oluşan bir dosyayı, blokzincirinde mint ederek benzersiz bir dijital varlık meydana getirmek, NFT oluşturmayı ifade eder. Bununla birlikte, oluşturulan dijital varlıklar (NFT), değiştirilemez veya düzenlenemezdir. Ancak oluşturduğunuz bu NFT’lerin bütün hakları size aittir ve dilediğiniz zaman bu dijital varlıkları satışa çıkarabilirsiniz.

NFT mintleme nasıl yapılır?

Öncelikle mint işlemini gerçekleştirmek istediğiniz blokzincirini belirlemeniz gerekiyor. NFT’leri destekleyen blokzincirleri arasında; Ethereum, BNB Chain, Tron ve Cosmos gibi blokzincirleri yer alıyor. Mint işlemini yapmak istediğiniz blokzincirinin hangi özelliklere ve avantajlara sahip olduğunu bilmeniz önemlidir. Bununla birlikte, BNB Chain kullanıcılar için daha düşük işlem ücretleri sunsa da; NFT işlemleri için genellikle Ethereum blokzinciri tercih ediliyor. OpenSea, Rarible ve Mintable gibi ünlü NFT pazar yerleri, Ethereum ekosistemindeki platformlardır. Biz de bu içeriğimizde, dünyanın ilk ve en büyük NFT platformu olan OpenSea’da mint etme işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinize değindik.

OpenSea’de NFT mintleme

Öncelikle platformda mint etmek ve herhangi bir işlem gerçekleştirmek için OpenSea’nin desteklediği kripto para cüzdanlarından birini platforma bağlamanız gerekiyor. Bu platform için en kullanışlı olan ise MetaMask cüzdanıdır. Ancak desteklenen diğer cüzdan isimlerine buradan ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, cüzdanınızda işlem ücretleri için belirli bir miktar ETH olması zorunludur.

  • OpenSea web sitesinde sağ üst köşede yer alan “Create (Oluştur)” butonuna tıklayın. Cüzdanınızı bağladıktan sonra mint etme işleminiz için ilgili sayfaya yönlendirileceksiniz.
  • Bir sonraki aşamada ise mint etmek istediğiniz dosyayı yükleyin. Bu dosyanıza bir isim verin ve dosyaya ait bir açıklama girin. Ayrıca bu kısımdan NFT’nizi hangi blokzincir tabanlı oluşturmak istediğinizi seçebilirsiniz. OpenSea, Ethereum, Solana ve Polygon blokzincirilerini destekler. Ancak yaygın olarak Ethereum blokzinciri tercih edilir.
  • Gerekli alanları doldurduktan sonra NFT’nizi özelleştirin ve tamamladığınızda “Create (Oluştur)” butonuna tıklayın. Ardından bu mint işleminizi cüzdanınızdan onaylayın. Onay verdikten sonra da NFT’nizi oluşturmuş olursunuz ve artık cüzdanınızda görüntüleyebilirsiniz.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

indikatör nedir - indikatör ne işe yarar - indikatör çeşitleri - en çok kullanılan indikatörler - indikatör nedir kriptoda

İndikatör Nedir? İndikatör Çeşitleri Nelerdir?

Nick Szabo Kimdir? Bitcoin'in yaratıcısı olabilir mi?

Nick Szabo Kimdir? Bitcoin’in Yaratıcısı Olabilir Mi?