in ,

Nick Szabo Kimdir? Bitcoin’in Yaratıcısı Olabilir Mi?

Nick Szabo Kimdir? Bitcoin’in Yaratıcısı Olabilir Mi?

Bu içeriğimizde Nick Szabo kimdir? Sorusunu cevaplıyoruz.

Merkezi yapı ve kullanılan fiziksel paralar her zaman güvensizlik duygusu yaratmıştı. Bunun bir ihtiyacı olarak dijital para sistemleri 90’lı yıllarda ilk temelini atmıştı. Ancak pek çok proje ya devletleri güçsüz bıraktıkları için engellenmiş ya da yatırımcı bulamadığı için iflas etmişti. Ancak içlerinden çıkacak bir proje tüm piyasayı alt üst edecekti. Evet, Bitcoin’den bahsediyorum. Yaşadığımız yüzyılın en büyük icatlarından birisi olan Bitcoin’in yaratıcısı ise hâlâ belli değil. Komplo teorileri ile tahmin edilen bir kaç isim mevcut. Ancak tüm bu isimlerin içinden bir tanesi çok fazla dikkat çekiyor. Nick Szabo kimdir? Nick Szabo gerçekten Bitcoin’in yaratıcısı olabilir mi? Bu sorulara yanıt aramaya çalışacağız.

Nick Szabo Kimdir?

Merkezi sistemin gücünden çok insanların güçlü olmasını istemesi dışında çok kısıtlı bilgimiz var. Bu kısıtlı bilgilerden bir tanesi dijital ortamda yazı yazarken noktadan sonra iki boşluk bırakması. Ayrıca isminin veya kullanıcı adının Satoshi Nakamoto olduğunu da biliyoruz. Bu bilgiler dışında çok net bilgilerimiz yok.

Ancak bu bilgiler bile komplo teorileri üretmemiz için yeterli. Pek çok insan tarafından Bitcoin’in yaratıcısı olduğu tahmin edilen kişiler var. Bu kişiler arasında ilk Bitcoin gönderilen kişi de var ismi gerçekten Satoshi Nakamoto olan da. Hatta ben Nakamoto’yum diyen bile çıktı ortaya. Ancak tüm bu isimlerin arasında öyle bir isim var ki muhtemelen Satoshi Nakamoto olmaya en yakın isim o.

Nick Szabo Kimdir? Bitcoin’in Yaratıcısı Mı?

Nick Szabo 1989 yılında University of Washington’da bilgisayar bölümünden mezun oldu. George Washington üniversitesinde ise hukuk eğitimi alan Nick hakkında pek de fazla bilgimiz yok. Bildiğimiz sınırlı şeylerden bir tanesi 1998 yılında BitGold adında sanal bir para oluşturma projesi. Evet o yıllarda bu fikri ortaya atmış bir isi kendisi. Ancak hemen o zaman Satoshi bu adam dememiz için de yeterli bir sebep değil bu. Çünkü zaten o yıllarda sanal paralar üzerine geliştirilen onlarca proje vardı.

Nick Szabo Kimdir? BitGold Projesi Nedir?

Nick Szabo paranın yasal tanımı üzerine kafa patlatırken bu fikri ortaya attı. Projenin uygulanması ve yürütülmesi için yedi adımdan oluşan bir kurallar bütünü oluşturdu Nick. Bu kurallarda halka açık olması gerektiği, tek bir sunucuya bağlı olmayacağı, son oluşturulan dizi yeni oluşturulacak dizine olanak sağlar gibi Bitcoin ile çakışan özellikler mevcut. Ortaya koyduğu proje özellikle bu şekilde olacaktı. Üçüncü bir kişinin veya merkezin onayı olmadan gerçekleştirilecek alışverişleri kapitalist sisteme karşı bir devrim olarak görüyordu BitGold projesini. Ayrıca BitGold üretimini ise altın üretimine benzeterek tarihte ilk defa mining tanımı yapmıştı. Nick’e göre altın nasıl topraktan çıkarılıyorsa BitGold da bilgisayar yazılımları ve donanımları aracılığı ile kazılabilecekti. Ancak gelişen teknolojinin bu hızı arttırıp enflasyona sebep olacağını öngörerek BitGold dizilerinin farklı değerlere sahip olması gerektiğini savundu. Yani 2010 yılında çıkarılan BitGold ile 2020 yılında çıkarılan BitGold miktarı aynı olmayacaktı.

BitGold Akıllı Sözleşmesi:

Nick Szabo günümüzde kullanılmaya devam eden Smart Contract (akıllı sözleşme) kavramını ilk kullanan isim. Akıllı sözleşmelerin fikir babası olan Szabo üçüncü kişilere bağlı kalmadan ticaret yapılmasına imkan tanıyan bu fikri BitGold’a da uygulamak istemiş. Bunu 2005 yılında yayınladığı kişisel sitesindeki yazıdan anlıyoruz.

Komplo Teorisyenleri Nick Szabo’nun neden Nakamoto olduğunu düşüyorlar?

  • Tarihin ilk kriptologlarından birisi olması.
  • Dijital para ile uğraşması ve hayatının büyük bir kısmını bu amaç uğruna harcaması. Özellikle BitGold projesi bu komplo teorileri için neredeyse net bir kaynak.
  • Günümüzde kullanılmaya devam eden Akıllı Sözleşmeler tanımını yapan ilk insan olması.
  • Düşüncelerinin Bitcoin’e öncülük etmiş gibi görünmesi.
  • Kişisel bloğunda 2005 tarihli bir yazı olduğunu belirtmiştik. Bu yazı BitGold projesi üzerine. Ancak bu yazıyı ilginç yapan şey 2005 olan tarihini düzelterek 27 Aralık 2008 yılı yapması. Bu tarih BitCoin’in çıktığı tarihin tam iki ay sonrası. Komplo teorisyenlerine göre BitGold yazısını Bitcoin’den sonra yazılmış gibi göstermeye çalışması oldukça şüpheli.
  • Szabo’nun kripto paraların temelinin atılmasında çok büyük rol oynadığı su götürmez bir gerçek. Ancak diğer tüm kriptografların bir şekilde Satoshi ile bağlantıya geçmişlerken Nick’in herhangi bir iletişiminin bulunmaması da komplo teorisyenlerine göre bir kanıt.
  • Hayatının büyük bölümünü dijital paralar üzerine çalışma yaparak geçirdiğini söylemiştik. 1998 ile 2009 arasında ciddi çalışmaları olan Nick’in Bitcoin çıktıktan bir sene sonra çalışmalarını neredeyse bırakması ise yine komplo teorisyenlerinin elini güçlendiren bir gerçek.

Onlarca Satoshi Nakamoto şüphelileri arasında belki de en yakın olanı o. Nick Szabo kimdir? Sorusuna cevap vermeye çalışırken neden Satoshi olduğunu düşündüren noktalara değindik. Sizin Satoshi olduğunu düşündüğünüz süphelileriniz var mı? Varsa kimler? Bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla Kalın!

İlgili:

5/5 - (6 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bine blur - abine blur nedir - abine blur parola yöneticisi - abine blur incelemesi - blur incelemesi

Parolam Ne Kadar Güvenli? Parola Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

gem 1

Gem Coin Nedir? Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar!