in

Metaverse Nedir? Metaverse, Geleceğin Devrimi! İnterneti Bitirecek Mi?

metaverse - metaverse nedir - metaverse barış özcan - metaverse platformları
metaverse - metaverse nedir - metaverse barış özcan - metaverse platformları

Metaverse Nedir? Metaverse, Geleceğin Devrimi! İnterneti Bitirecek Mi?

Bugün bu içeriğimizde son haftalarda neredeyse herkesin dilinde olan bu konuyu konuşacağız. Metaverse nedir? İnternetin geleceği mi? Gibi gündemi oyalayan bir çok konu var. Barış Özcan’ın Metaverse videosu ile daha fazla gündeme gelen Metaverse nedir? sorusu aslında oldukça önemli ve değerli bir konu.

Hepimiz bilim kurgu filmlerini bir şekilde izlemişizdir. Tabii ki bilim kurgu filmlerini ne kadar çok seven varsa bir o kadar da sevmeyen vardır. Ama mutlaka TV’yi karıştırırken bir filme denk gelmişsinizdir. İşte o filmde görülen olay size bir şekilde gerçek olma hissi uyandırdıysa Metaverse de tam olarak bu hissi uyandıracak olan bir yapı.

Apple, Facebook, Alphabet, Google, Amazon ve Microsoft gibi dev teknoloji şirketleri, Metaverse ile yakından ilgileniyor. Peki tam olarak Metaverse Nedir? Gelin bu soruya yakından bakalım ve cevaplayalım!

Metaverse Nedir?

Metaverse, meta ve evren kelimelerinin birleşimiyle oluşan bir kelimedir. İlk kez bilim kurgu filmlerinde ortaya çıkan bu evrende arazi, araba, bina, avatar, isim, kıyafet ve daha birçok ürünü kripto para ile satın alabiliyorsunuz. Nasıl ki gerçek dünyada bir arkadaşınızın evine arabayla ya da toplu taşımayla gidiyorsunuz.. Aynı onun gibi Metaverse evreninde de bir arkadaşınızı arabayla ziyaret edebilir, evine gidebilir veya toplu taşıma kullanarak gezebilirsiniz.

Metaverse, kısaca sanal gerçekliğin, internetin, fiziksel internet kullanımının ve daha birçok etkenin bir araya gelerek oluşturduğu evrendir. Böyle söyleyince Metaverse‘in bir oyun gibi olduğu düşünülüyor fakat Metaverse bir oyun değil. Cümle içinde de bahsettiğimiz gibi burası ayrı bir evren ve kesinlikle Metaverse bir devrim!

Oyun platformlarını sayın dediğimde aklınıza ilk gelenler arasında Epic Games veya Roblox gibi şirketler olacağını düşünüyorum. (Yanılıyor olabilirim fakat bu iki şirket gerçekten çok büyük şirketler) Bu iki platform da aynı Apple, Facebook veya Google gibi Metaverse konusuna ciddi yatırımlar yapan şirket. Eğer hatırlatmam gerekirse Gucci’nin bir sanal çantası Roblox’ta tam 4000$’dan fazla bir fiyata satıldı. İlginç olan kısım ise bu çantanın reeldeki fiyatı sanaldaki fiyatından daha ucuz olması.

Metaverse Platformları:

Metaverse platformlarını şimdilik iki alanda görmemiz mümkün gibi. Fakat bu yakın gelecekte kesinlikle değişecek. Örneğin The Sandbox gibi bir Metaverse platformunda sanal olarak arazi satın alabilmeniz mümkün. Yahu daha köyden tarla alamadık ne sanal arazisi diyebilirsiniz. Fakat buradan alacağınız arazi köydeki araziden daha pahalı dememiz mümkün. Bu yüzden bir para biriktiriyorsanız buradaki arazinin daha pahalı olduğunu unutmayın. Bu konudan dolayı bazı kişilere köydeki arazinin daha mantıklı geleceği kesin. İkinci alan ise genellikle sanal toplantılar ya da görüşmeler için kullanılan alan. Bu konuda da Facebook oldukça dikkat ve ilgi çekici çalışmalar gerçekleştiriyor. Oyun sektöründe ise yine Roblox, Fortnite, Minecraft gibi neredeyse herkes tarafından bilinen sektörün öncüleri var.

The Guardian’ın oyun editörlü Keith Stuart’a göre Metaverse, dijital bir uzayken; Snapchat’in ürün pazarlama müdürü Caroline Navas’a göre fiziksel dünya üstüne dijitalin yerleştirilmesi. Tabii ki birçok tanınan ve kariyer olarak iyi bir yerde olan insanın dikkatini çeken bu konu bizler için bir devrim. Yakından takip edilmesi gereken bir konu. Hatta bu konuyu merak edenler için son zamanlarda çıkan bir film de önermek isteriz. Ready Player One, 2018 yılında çıkan ve Metaverse temelli bir film. Oldukça hoş ve eğlenceli bir zaman geçirmenizi sağlayacak bu film aynı zamanda bilgilenmenizi de sağlayacak.

Metaverse nedir sorusunu cevapladığımıza göre NFT nedir sorusunu da cevapladığımız bu içeriğimizi okumayı da unutmayalım. NFT Nedir? NFT Hakkında Detaylar ve Bilinmesi Gerekenler!

Metaverse nedir ile ilgili:

Sorumluluk Reddi: Bu içerik, yatırım kararlarının alınmasında asla temel alınmamalı. Yatırım işlemleri için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olun. Eğer ihtiyacınız varsa bağımsız finansal tavsiye almalısınız. Herhangi bir yatırımdan, kullanımdan veya zarardan/ kardan kullanıcılar tamamen kendileri sorumludur.

Bu konuyla ilgili YouTube‘daki videomuzu izleyebilir ve hatta abone olmadıysanız YouTube kanalımıza da abone olabilirsiniz.

5/5 - (3 Oy)

5 Comments

Leave a Reply

5 Pings & Trackbacks

  1. Pingback:

  2. Pingback:

  3. Pingback:

  4. Pingback:

  5. Pingback:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kapalı iphone nasıl bulunur - çalınan telefonun yerini tespit etme - şarjı biten telefonu bulma

Kapalı iPhone Nasıl Bulunur? Çalınan ve Pili Biten iPhone’u Bul!

Polkadot Nedir - polkadot nereden alınır - dot fiyatı - polkadot geleceği

Polkadot Nedir? Polkadot (DOT Coin) Avantajları ve Geleceği!