in

Web3 ve Metaverse Karşılaştırması! WEB3 ve Metaverse Nedir?

web3 vs metaverse 1

Web3 ve Metaverse Karşılaştırması! WEB3 ve Metaverse Nedir?

Metaverse ve Web3, merkeziyetsiz uygulamaların ve çeşitli projelerin geliştirilmesi aşamasında birbirleriyle etkileşim içinde olan teknolojilerdir. Ancak bu iki kavram, birbirinden farklı yapıları ifade etmektedir. Bu içeriğimizde: Web3 ile metaverse teknolojisi arasındaki farklara yer verdik. Bununla birlikte, her iki kavramın arasındaki farkları açıklamadan önce; web3 ile metaverse kavramlarının tanımlarına kısaca değinmekte fayda var.

engellenmesi gereken uygulamalar - zararlı siteler - zararlı web siteleri - tehlikeli siteler

Web 3.0 nedir?

Web 3.0 (Web3) teknolojisi, merkezi olmayan internet olarak ifade edilir. Bu teknolojiyle birlikte internetin merkeziyetsiz bir yapıda olması amaçlanır. Güncel olarak kullanılan Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları, web 2.0 teknolojisiyle geliştirilmiş olan merkezi uygulamalardır. Merkezi olan birçok uygulama, kullanıcı verilerini uygulama sunucularında depolamaktadır.

Bu nedenden dolayı da kişisel verilerin gizliliği, yüksek güvenliğe sahip değildir ve zaman zaman uygulama sahipleri tarafından bu veriler satılabilmektedir. Ancak Web3, söz konusu bu merkeziliğe karşı; blockchain, dağıtık defter teknolojisi (DLT) ve DAO gibi teknolojiler aracılığıyla merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesini desteklemek ve herkesin daha özgür bir internet kullanıcısı olmasını sağlamak için var olan bir teknolojidir.

Bununla birlikte kullanıcılar, web3 teknolojisi sayesinde kullandıkları sosyal medya platformları ve çeşitli uygulamalar üzerinde söz hakkına sahip olurlar. Böylece kullanıcılar, bu uygulamalardaki değişim ve gelişimler için oy kullanarak uygulamaların yönetiminde yer alabilirler.

Caduceus METAVERSE

Web3 ve Metaverse Karşılaştırması: Metaverse nedir?

Metaverse, fiziksel gerçeklik ile sanal gerçekliğin bütünleştiği bir sanal gerçeklik evrenini ifade eder. Kullanıcılar, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) araçlarıyla bu sanal gerçeklik evreniyle etkileşime girebilirler. Bununla birlikte metaverse; kullanıcıların sanal araziler satın alabileceği, toplantılar düzenleyebileceği ve hatta müzisyenlerin konserler vererek hayranlarıyla bir araya gelebileceği bir evren vadeder. Metaverse teknolojisiyle geliştirilen projelere; Axie Infinity, Decentraland Mana, Radio Caca ve Ceek VR projelerini örnek gösterebiliriz.

metaverse - metaverse nedir - metaverse barış özcan - metaverse platformları

Web3 ve Metaverse karşılaştırması:

  • Web3, merkeziyetsiz internet için var olan bir teknolojidir. Ancak Metaverse, fiziksel gerçeklik ile sanal gerçekliği bir araya getiren bir teknolojidir.
  • Web 3.0 teknolojisinin odağında merkeziyetsizlik olduğu için; blockchain teknolojisinden destek alır. Ancak metaverse, blockchain teknolojisinin henüz var olmadığı zamanlardan itibaren mevcut olan bir teknolojidir ve blokzinciri ağına zorunlu bir bağlılığı yoktur. Ancak metaverse’ün gelişebilmesi için blockchain teknolojisinden destek alması çok önemlidir, bu nedenle tıpkı web 3.0 gibi metaverse de blokzinciri teknolojisinden faydalanmaktadır.
  • Web3, tek bir projeyi veya uygulamayı değil; bütün internet ağını etkileyen bir teknolojidir. Bu nedenle metaverse teknolojisinden daha kapsayıcıdır.

Web3 ve Metaverse karşılaştırması ile ilgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

netflix-hiz-testi-nasil-yapilir

Netflix Hız Testi Nasıl Yapılır?

1 bitcoin kaç satoshi - satoshi nakamoto kimdir - Satoshi nedir - bitcoin nedir - kripto para

1 Bitcoin Kaç Satoshi? Satoshi Nedir?