in ,

DAO Nedir? DAO Nasıl Çalışır?

DAO2 1 1 1 2 1

Bu içeriğimizde: DAO nedir? Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu nasıl çalışır? Sorularının cevaplarına ve bu sistem hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

DAO nedir?

Açılımı “Decentralized Autonomous Organization” olan yani Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu anlamına gelen bu yapı; merkezî olmayan ve akıllı kontrat desteğiyle çalışan, insanların yönetmediği özerk bir sistemi ifade eder.

Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonunda karar mekanizması nasıldır?

Dao, şirket yöneticileri veya herhangi bir insan tarafından yönetilmez. Elbette kendiliğinden oluşmaz fakat DAO’yu oluşturan insanlar, DAO çalışmaya hazır hâle geldiği an itibariyle geri çekilirler. DAO artık akıllı kontratlar tarafından desteklenir ve merkeziyetsiz bir biçimde işlemeye başlar.

Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonunda bir karar alınması gerektiği zaman ise bu karar mekanizması iki şekilde işler:

 1. Otomatik karar verme yetisi
 2. DAO topluluğu tarafından alınan karar (Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonunu oluşturanlar ve kullanıcılardan oylama hakkına sahip olanlar.)
 • Oylama hakkına sahip olan kullanıcılar ise bu haklarını genellikle ellerinde bulunan yönetişim tokenlerinden alırlar. Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonunda payı olan kullanıcılar oy hakkına da sahiptir böylece.
 • Sistem herhangi bir saldırıya uğrarsa veya sistemde bir hata oluşursa ya da bunların dışında yeni projeler için bu karar mekanizması kullanılır.

DAO nasıl çalışır ve özellikleri nelerdir?

 • Gücünü Blockhain teknolojisinden alan DAO’da gerçekleşen bütün işlemler şeffaf bir şekilde kaydedilir.
 • DAO, kullanıma hazır olduğunda özerk bir hâlde çalışmaya başlar.
 • DAO, bütün kullanıcıların erişebileceği açık kodlu bir sistemdir.
 • Bu proje sayesinde insanlar, hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan işlemlerini gerçekleştirir.
 • DAO, merkeziyetsizdir çünkü bir şirket veya herhangi bir otorite tarafından yönetilmez. Otonomdur çünkü kendi kendine çalışan bir sistemdir.
 • DAO, çeşitli organizasyonların gerçekleşmesini sağlar. Hâyır kurumlarına veya ihtiyaç sahiplerine bağış toplanmasını ve bu bağışın güvenli, şeffaf bir şekilde kayıt altına alınarak iletilmesini sağlar. Ancak bu bağışlar ve DAO üyelikleri uluslararasıdır; herkes üye olabilir, bağış yapabilir, çeşitli işlemler gerçekleştirebilir.
 • Akıllı kontratlarda belirtilen kurallar, DAO topluluğunun oyları olmadan değiştirilemez veya düzeltilemez. Bu kuralları bütün kullanıcılar görür ve bilir.

DAO geleceği nasıl olur?

DAO, şirketler ve diğer kurumlar gibi hiyerarşik bir sistemden oluşmaz. Oy hakkı olan herkesin söz hakkı eşittir. Yapılan işlemler herkese açıktır, takip edilebilirdir, merkezî kurumlar gibi bir gizlilik söz konusu değildir. Bağış gibi etkinlikler aracısız olarak gerçekleştiği için herhangi bir suistimal söz konusu olmaz. Bunun gibi etkenlerden dolayı DAO, zamanla insanların daha da çok ihtiyaç duyacağı bir sistemdir.

İlgili:

Hatırlatma: Bu sitede yer alan kripto para ve kripto para borsalarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ICO

ICO Kripto Para Projeleri İçin Neden Önemlidir?

CriptoPunks nedir

CryptoPunks Nedir? Bu NFT Koleksiyonunu Farklı Kılan Ne?