in ,

Halving Nedir? BTC Halving Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin Halving Rally scaled min 2 1

Bu içeriğimizde sıkça denk gelinen ve araştırılan bir kavram olan “halving” hakkında merak edilenlere yer verdik. Halving nedir? BTC halving sisteminin özellikleri ve avantajları nelerdir? Sorularının cevaplarına ulaşmak ve diğer detaylar hakkında bilgi sahibi olmak için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Halving nedir?

Sözcük anlamı “yarılanma” olan halving, madenciliğe dayalı olan kripto para türlerinde madencilerin her blok için aldıkları ödülün belirli bir süre sonra yarıya düşürülmesine denir.

BTC halving avantajları ve özellikleri nelerdir?

  • Bitcoin halving sistemi, Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanmıştır.
  • Bitcoin ağında gerçekleştirilen her 210.000 blok için madenciye verilen ödül yarıya düşer. Ancak bu süreç yaklaşık dört yıla tekâbül eder.
  • Örnek verecek olursak: 2008 yılında madencilere her blok için 50 BTC ödülü verildi. Ancak bir sonraki halving döneminde yani 2012 yılında bu ödül miktarı 25 BTC’ye düştü. 2016 yılında ise 12,5 BTC oldu.
  • Halving sayesinde bitcoin blok ödüllerinin yarılanması, fiyatın yukarı yönlü hareketine başlamasını sağlıyor.
  • Madencilerin ödülü azalıyor ancak bitcoin değer kazandığı için genelde madencilerin kazancında bir düşüş söz konusu olmuyor. Zaten bu blok ödülleri madenciler için olmazsa olmaz unsurlardan biridir.
  • Dört yılda bir gerçekleşen halving yarılanmalarının getirdiği sınırlı arz nedeniyle btc’nin gittikçe daha kıymetli olacağı öngörülüyor.

Blok ödülü nedir?

Madenciliği yapılan kripto para türü ağına, madenciler tarafından bloklar eklenir. Fakat bu blokların her biri için madenciler belirli bir miktar ödül alır; dolayısıyla buna “blok ödülü” denir.

Bitcoin blok ödülü nasıl gerçekleşir?

Bitcoin blokları, kullanıcıların güncel transfer bilgileri gibi verileri içerir. Ancak bu blokları oluşturmak, çözülmesi zor matematiksel işlemler gerektirir. Bu nedenle madenciler oldukça yüksek enerji gereksinimi ve yüksek donanımlı bilgisayarlara ihtiyaç duyar. Hem enerji ihtiyacını karşılamak hem de işlemler için gerekli araçların sağlanması adına madenciler bitcoin ödülü alır.

BTC’nin tamamı çıkarıldığında madencilik (mining) biter mi?

Toplam arzı ifade eden 21 milyon BTC’nin tamamı 2140 yılında çıkmış olacak. Ancak bu durum madenciliğin biteceği anlamına gelmez çünkü madenciler sadece blok üretiminde görev almazlar. Blockhain ağlarında gerçekleşen çeşitli işlemlerin onaylanması için de madencilere ihtiyaç vardır.

İlgili:

Hatırlatma: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para borsalarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uluslararası Ödeme Yöntemleri Neden Türkiye'de Yok

Uluslararası Ödeme Yöntemleri Neden Türkiye’de Yok?

veri güvenliği - çevrimiçi güvenlik - siber güvenlik - veri güvenliği nedir

Veri Güvenliği Nedir? Gizlilik, Güvenlik ve Bütünlük Hakkında!