in ,

Stake Etmek Ne Demek? Nasıl Stake Edilir?

stake 1

Bu içeriğimizde Stake etmek ne demek? Nasıl stake edilir? sorularının cevaplarına ve staking hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Stake (staking) etmek ne demek?

Stake etmek, kullanıcıların kripto paralarını sisteme kilitleyerek hiçbir işlem gerçekleştirmeden tutmasıdır. Kullanıcılar, kripto paralarını kilitli bıraktıkları süreyle doğru orantılı olarak ödül kazanırlar.

Proof of Stake nedir?

POS sistemi, kullanıcıların zincir için bloklar oluşturmasını ve onaylayıcı (validatör) konumunda yer almasını sağlar. Ancak bunun için kullanıcıların kripto paralarını belirledikleri ağa kilitlemeleri gerekir. Bu sayede kullanıcılar, onayladıkları her blok için ödül kazanırlar.

PoS sistemi, doğrulayıcı olacak kullanıcıları bazı özelliklere göre belirler:

Hangi kullanıcının kripto para ağına kilitlediği miktar daha çok ise genelde o kişi doğrulayıcı konumuna erişir. Ancak bu sistem her zaman böyle işlemez. Daha adil bir sistem olması için farklı yöntemlerle doğrulayıcıların seçildiği de olur. Bunlardan biri de kripto para yaşıdır. Kripto para yaşı: Sistem, kilitli olan kripto paralarla kullanıcının ne zamandan beri blok onaylamadığına bakar. Eğer uzun süredir bu paralarla blok doğrulama işlemi yapılmamışsa, bu kullanıcının doğrulayıcı olma şansı artar. Bir başka yöntem de rastlantısal yöntemdir: En çok kripto varlığını kilitleyen ancak en az hesaplama gücüne sahip olan kişi doğrulayıcı olur.

PoS protokolü, Proof of Work sistemine alternatif olarak oluşturulmuştur. Proof of Work sisteminde oldukça yüksek elektrik gücüne gereksinim vardır. Oysa Proof of Stake protokolünde buna ihtiyaç yoktur. Bu protokol sayesinde elektrik gücünden ve maliyetten tasarruf sağlanır.

Staking özellikleri nelerdir?

  • Kullanıcılar, kilitledikleri kripto varlıklarını transfer edemezler veya alım-satımda kullanamazlar.
  • Ne kadar fazla kripto varlığınızı sisteme kilitlediyseniz blok doğrulayıcı olma şansınız da o kadar artar.
  • Trade konusunda tecrübeye sahip olmayanlar için daha güvenli bir kazanç yöntemidir. Bir nevî pasif gelirdir.

Stake havuzu nedir?

Staking havuzu, birçok kullanıcının payları birleştirip bir tek madenci gibi hareket etmesini ifade eder. Bununla birlikte daha fazla ödül kazanmak amaçtır çünkü stake edilen miktar ne kadar çok olursa, ödül miktarı da artar. Ancak bu havuza katılım için bazı şartlar mevcuttur.

PoS sistemiyle hangi kripto paralar stake edilir?

PoS ile kilitleyebileceğiniz bazı kripto paralar şunlardır: Tron (TRX), Neo (NEO), Ontology (ONT), Cardano (ADA), Tezos (XTZ), EOS, Cosmos (ATOM)…

İlgili:

Uyarı: Bu sitede yer alan kripto para ve kripto para borsalarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tek kullanımlık mail - tek kullanımlık eposta - spam mailden kurtulma

Tek Kullanımlık Mail Arayanlara 6 Adetlik Bir Liste Hazırladık!

kripto-para-zenginleri

Staking Nedir? Stake Etmenin Avantajları Nelerdir?