in

Veri Güvenliği Nedir? Gizlilik, Güvenlik ve Bütünlük Hakkında!

veri güvenliği - çevrimiçi güvenlik - siber güvenlik - veri güvenliği nedir
veri güvenliği - çevrimiçi güvenlik - siber güvenlik - veri güvenliği nedir

Veri Güvenliği Nedir? Gizlilik, Güvenlik ve Bütünlük Hakkında!

Bu içeriğimizde veri güvenliği nedir? Sorusunu cevaplıyoruz. Bu soruyu cevaplarken aynı zamanda veri güvenliği konusunun 3 temel ana konusu olan gizlilik, güvenlik ve bütünlük konularına kısaca değiniyoruz. Ardından veri saldırılarından korunma yollarını kısaca madde madde ele alacağız.

Veri güvenliği nedir?

iletişim ağı, bulut sistemi ya da başka bir yerde olan verilerin ve her türlü bilginin korunmasını ifade eder. İnternet ortamında bulunan bir bilginin izinsiz bir şekilde erişimini, kullanımını ya da değiştirilmesini – yok edilmesini önlemek olarak tanımlamak mümkündür.

İnternet kullanıcılarının birçoğunun bilgileri haberleri olmadan çalındığı gibi birçok kullanıcının ise haberi varken çalınıyor. Bu yüzden veri güvenliği internet ortamındaki en önemli konulardan birisidir.

Veri güvenliğinin 3 temel ana hedefi vardır. Bu 3 temel ana hedeften herhangi birisi zarar görürse güvenlik zafiyeti oluşur. Bu da hızlı bir şekilde verilerinizin çalınmasına neden olur.

Peki ama bu 3 temel ana kavram nedir?

Veri Güvenliği Nedir? | Bu 3 temel kavramı şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Gizlilik

Bilginin/Verinin yetkisiz kişilerin ve kurumların eline geçmesini önlemeyi amaçlar. Kısacası verinin yetkisiz erişime karşı korunmasıdır. Bilgiye ve veriye sadece erişimi olan kişiler sahip olmalıdır.  Bu kişilerin verileri çalmadığı, 3. kişilerle paylaşmadığı net olarak bilinmelidir.

İlgili:

2- Bütünlük

Bilginin/Verinin yetkisi olmayan şahıslar tarafından değiştirilmemesini ifade eder. Bir bilgi ya verinin bütünlüğü vardır. Siber korsanlar, hedef kişilerin ya da kurumların verilerine eriştiğinde o verileri çalabilir ya da değiştirebilir. Değiştirmesi bütün ilkesini ortadan kaldırır. Verilerin bütünlüğünün bozulması/değiştirilmesi en büyük güvenlik zafiyetlerinden birisidir.

3- Erişebilirlik

Bilginin/Verinin yetkili kişilerce ihtiyaç duyulduğunda ulaşılabilir ve kullanılabilir durumda olmasını amaçlar. Yetkili kişiler sorun yaşandığı zaman anında müdahale edebilmesi için istedikleri zaman ulaşabilmeli ve kullanabilmelidir. Erişebilirliğin en önemli incelemesini veya canlı olarak izlemesini MR. Robot adlı dizide görebilirsiniz. Erişebilirlik problemi yüzünden siber güvenlik şirketi ile marka arasında bazı sürtüşmeler yaşanıyor.

Veri Saldırılarından Korunma Yöntemleri:

  • Yazılım güncellemelerinizi her zaman yapın.
  • Kimlik doğrulaması istendiği zaman anında yapın.
  • Verilerinizi her zaman güvenilir bir yerde yedekleyin.
  • Verilerinizin erişim izinlerini kontrol edin ve izinleri sadece siz belirleyin.
  • Verilerinizi şifrelerken güvendiğiniz kişilerle bile bu şifreleri paylaşmayın.
  • Bilinçli kullanıcı davranışları sergileyin, bu size her zaman kazandırır.
  • Verilerinizin güvenli şekilde silindiğinden emin olun. Bazı zamanlar kişiler sildiğini düşündüğünü dosyalarını silmezler. Çöp kutuları bu yüzden doludur.

İlgili: Ebeveyn Kontrolü Nedir? 8 Ebeveyn Kontrolü Uygulaması!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Halving Rally scaled min 2 1

Halving Nedir? BTC Halving Özellikleri Nelerdir?

algorand1 1 1 1

Algorand Nedir? Algo Madenciliği Nasıl Yapılır?