in

Veri Güvenliği: Verilerinizi ve Bilgilerinizi Korumanın En Basit 6 Yolu!

Cyber Security Resource Guide hero1
Cyber Security Resource Guide hero1

Veri Güvenliği!: Verilerinizi ve Bilgilerinizi Korumanın En Basit 6 Yolu!

İnternete bağlı kalmak artık bizler için bir zorunluluk. Telefonunuzun ekranına ne kadar süre bakmıyorsunuz? Çoğunluğun çok uzun bir süre telefona bakmadan duramadığını düşünüyorum. Aslında gelen her bildirim ve her mesaj dikkatinizi dağıtıyor ve telefonunuza ister istemez bakıyorsunuz.

Hangi platforma bakarsanız bakın birçok veri paylaşan kişileri görmeniz mümkün. Paylaştığınız veriler için herhangi bir koruma sağlamak artık çok zor.

Fakat bu içeriği okuduktan sonra yapacağınız paylaşımlardaki verilerinizi korumanız mümkün. Her paylaşım yeni bir siber tehdit veya mahremiyet ihlali demek!

1. Sisteminizi ve Uygulamalarınızı Güncel Tutun!

İşletim sistemlerinize ve uygulamalarınıza gelen güncellemeleri yapmak her zaman güvenliğinizi bir tık daha iyi hale getirir. Birçok güncelleme işletim sisteminizdeki veya uygulamalarınızdaki açıkları kapatırken bazı güncellemeler de sizlere yeni özellikler sunabilir. Bu yeni özellikler ilk etapta hoşunuza gitmeyebilir fakat bir süre sonra alışma ihtimaliniz çok yüksek. Güncellemelerinizi yeni özellik eklemek ya da eklememe olarak görmeniz gerekiyor. Güncelleme konusuna tamamen şöyle bakmalısınız: ‘’Bu güncelleme, hata ve güvenlik açıklarını düzeltiyor. Bu yüzden güncellemeyi yapmalıyım.’’ Güncelleme, herhangi bir kötü amaçlı yazılımın kaldırılmasına da yardımcı olur. Bu nedenle gelecek sefere karşınıza çıkan güncelleme bildirimlerine birkaç dakika ayırmayı unutmayın.

2. Veri Güvenliği: Sanal Özel Ağ (VPN) Kullanın!

Özellikle açık ağlara bağlanıyorsanız (Açık ağlar: Hastane, kafe, okul, park vb.) kesinlikle bir VPN kullanmanızı öneririm. Fakat bu VPN hizmetleri ücretsiz olmamalı. Çünkü ücretsiz VPN hizmetlerinde takip edilebilir, reklam izleyebilir ve verilerinizin kendi isteğinizle çalınmasına göz yummuş olabilirsiniz.

Bir VPN kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli birçok nokta var. Bunları sıralamamız gerekirse;

  • Hız
  • Mahremiyete Verdiği Önem
  • Gizlilik Politikası
  • Müşteri Desteği
  • Kill Switch

Dikkat etmemiz gereken bu 5 önemli konuyu ele alan birçok VPN hizmeti mevcut. Surfshark, TrustZone, Kaspersky VPN Secure Connection, AirVPN veya Seed4Me gibi VPN hizmetleri sizlere bu konuda çözümler sunabilir.
Fakat bu VPN hizmetleri arasında Türkçe müşteri desteği sunan tek VPN hizmetinin Kaspersky VPN Secure Connection olduğunu unutmamak gerek. Herhangi bir problemde direkt olarak muhattabınız bir Türk. Bu kesinlikle önemli bir konu. Bu VPN hizmetini kısaca ele alacak olursak da hız, gizlilik politikası, mahremiyete verdiği önem oldukça önemli. Herhangi kaliteli bir VPN hizmetini kullanacak olursanız siber korsanların hedefi olma durumunuz minimum düzeye iner, mesajlarınız gizlenir ve internet servis sağlayıcılarınız ile tarayıcınız ya da girdiğiniz web siteleri sizi takip edemez.

VPN dikdortgen 3
Görsele tıklayarak hızlı bir şekilde bu VPN hizmetinin %70 indiriminden faydalanabilirsiniz. Hızlı, ucuz ve güvenli!

3. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı (2FA) Mutlaka Kullanın!

Günümüzde artık birçok platform iki faktörlü kimlik doğrulamayı sunuyor. Bu, bir profilinize giriş yaparken parolanızın yanında platformunuza özel bir şifre girmenizi sağlar. Böylelikle siber korsanlar veya siber saldırganlar verileriniz ile birlikte profilinize hiçbir şekilde erişemez. Evet, parolanızı bilseler bile bu erişimi sağlayamazlar. Dünyada en çok kullanılan iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamasının Google’a ait olan Google Auth adlı uygulaması olduğunu da hatırlatmak isterim. Bu uygulamayı kullanmaya başlarken size özel verilen yedek şifrelerinizi saklamayı unutmayın. Telefonunuza veya Auth uygulamasına herhangi bir erişim sorunu yaşarsanız profilinize o yedek kodlar ile erişmeniz mümkün. Fakat bu kodlar yoksa profilinize erişmeniz oldukça güç.

4. Finansal Verilere Yalnızca Güvenli Bağlantılarla Erişin!

İnternet, finansal işlemleri her zamankinden daha sorunsuz ve verimli hale getirmeye devam ediyor. İşlem yapmak için artık bankalara gitmenize veya bir dükkan açılıncaya kadar beklemenize gerek yok. Fakat çevrimiçi finansal faaliyetlerde bulunurken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Halka açık Wi-Fi kullanırken herhangi bir finansal hizmeti kullanmayın. Bu maddeyi biraz daha açabiliriz. Mesela bu maddeye şunu kesinlikle eklemeliyiz: Finansal işlemlerinizi gerçekleştirirken halka açık bilgisayarlardan (Örneğin; internet kafelerdeki bilgisayarlardan) uzak durmanız gerekiyor. Bunun yanında finansal işlemleriniz için HTTP protokolü yerine mutlaka HTTPS protokolü olan siteleri tercih edin. Online alışverişlerde ise sanal kart kullanmak ilk tercihiniz olsun.

İlginizi Çekebilir:

5. Mobil Cihazınızı Koruyun!

Artık kötü amaçlı yazılım korumasına ihtiyaç duyan tek cihaz dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlar değil. Mobil cihazlar artık en değerli bilgilerin ve verilerin olduğu, kesinlikle korunması gereken cihazlar. Mobil cihazlarınızda bir parola oluşturmayı sakın unutmayın. Bu parolayı ikinci kişilerle paylaşmak ise canınızı sıkabilir. Öte yandan mobil uygulamalar, cihazlarınızdaki verilerinize kolayca ulaşabilir. Bu yüzden cihazlarınıza indirdiğiniz uygulamaların ne tür izinler istediğine dikkat etmek gerekiyor.

6) Verilerinizi Yedekleyin!

Herkes verilerin yedeklenmesinin ne kadar önemli olduğunu bilir. Fakat yine de bu konu göz ardı edilir. Dosyalarınızın, özellikle kişisel bilgilerin, fotoğrafların ve notların bir kopyasına sahip olma konusunda kendinizi biraz zorlamalısınız. Cihazınızdaki verilerinizi yedekleme konusuna zaman kaybı olarak bakmak belki de bütün verilerinizin yok olmasına neden olacaktır. Bu yüzden bir veri ihlali ya da veri kaybı yaşamadan önce bilgilerinizin/ dosyalarınızın kaybolma riskini en aza indirebilirsiniz. Bir bulut platformuna erişiminiz varsa, bu kesinlikle yedekleme için en ideal yöntem olabilir.

Veri güvenliği konusunu bitirdiğinize göre hemen VPN İncelemelerine başladığımızı size duyurmak isteriz. İlk incelememizi okumak için hemen buraya tıklayın. Eğer bu VPN hoşunuza gidiyorsa kısa bir süre geçerli olacak olan %70 indirim ile almak içinse buraya tıklayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kaspersky vpn - kaspersky vpn nedir - kaspersky vpn hakkında - lorentlabs

VPN Uygulamaları Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey!

amazon prime - amazon prime filmleri - amazon prime alternatifleri - netflix - film önerileri

Amazon Prime Türkiye’de En İyi 14 Film (Ekim 2020)