Sıradaki içerik:

Fidye Yazılımıyla Mücadele Etmenin En Etkili 7 Yolu!

sv

Sansürü ve Engellemeleri Bu 5 Yöntem İle Aşabilirsiniz!

avatar

admin

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

sansür ve engellemeleri aşın - sansür ve engellemeleri aşma yolları - sansüre hayır - lorentlabs - siber güvenlik

Sansürü aşma yolları!

İş yerinde veya okuldayken, sosyal medyayı kontrol etmek veya YouTube’da bir şeyler izlemek istiyorsunuz. Bir dakika bir dakika. Bunu evde de isteyebilirsiniz değil mi?

İlginç bir şekilde her şey engellenmiş ya da sansüre uğramış olabilir. Ama her zaman bir seçenek vardır, bunu unutmayın. Bilmeniz gereken tek şey engellenen ya da sansüre uğrayan sitelere nasıl gireceğiniz hakkında küçük birkaç bilgi.

Not: Bazen siteler güvenlik nedeniyle engellenir, yani cihazınız için bir tehdit oluşturmaları ihtimal. Engelleri aşmadan önce, erişmeyi düşündüğünüz içeriği iyice araştırın.

1. Engellenen Siteleri VPN İle Aşabilirsiniz!

Bu, birçok insan tarafından bilinen en basit, en kullanışlı ve en hızlı yol. Yapabileceğiniz en iyi seçenek bir VPN kullanmak. Muhtemelen birçok VPN içeriğimize eriştiniz ve hangi VPN hakkında ne düşündüğümüzü az çok biliyorsunuz. Sizler için en uygun olanı tercih etmenizi isteriz. Hız, güvenlik, gizlilik, ekstra özellik vb. gibi şeylerden ne istediğinize ya da hepsini isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekiyor.

VPN’ler, şifreleme kullanarak ek bir güvenlik ve gizlilik katmanı ekler. Hassas bilgiler giriyorsanız ve bilgisayar korsanlarından endişeleniyorsanız bu oldukça yararlı. Ayrıca, VPN’ler engellemeleri/sansürleri atlatmak için de kolayca kullanılabilir. Bu ağlar sizi bir “tünel” aracılığıyla bir web sitesine bağlar ve bu her şeyi şifreler. Fakat unutmayın; ücretsiz VPN hizmetleri her zaman verilerini çalar, ücretli abonelik sağlar ve size satın aldığınız hizmeti sunmaz. Buna dikkat etmeniz gerekiyor. Ek bir bilgi olarak şunu da söylemek isterim: Kaliteli ve iyi bir VPN hizmeti ile Netflix’in farklı ülkelerdeki dizi ve filmlerine de hızlıca erişmeniz mümkün.

İlginizi Çekebilir:

2. Proxy Kullanın!

VPN ve proxy birbirinin yerine kullanılabilir. Fakat proxy kullanmak biraz zahmetli bir iş olabilir. Ayrıca proxy, verilerinizin çoğunu koruyan şifreleme yazılımından her zaman yoksun. Fakat asla işe yaramaz değiller. Acil durumlar için kullanmak mümkün. Sansür ve engellemeleri aşabilmenize yardımcı olabilecek birçok proxy uygulaması ve web sitesi mevcut. Her proxy kullanılır mı sorusu ise biraz ilginç bir soru. Hiç bir hizmetin her ürünü ne yazık ki kullanılmaz. En doğru ve güvenli olanı bulmak zorundayız.

3. Sansürü Aşma Yolları: Önbelleği Kullanın! (%80 Oranında İşe Yarar)

Arama motorları, web sitelerini indekslerken içeriği her zaman önbelleğe alır. Bunu bir web sayfasının karbon kopyası olarak düşünebilirsiniz.

Sadece aradığınız sayfayı bir arama motoruna girin ve site adının yanındaki aşağı oku, ardından Önbelleğe Alınan’ı tıklayın. Alternatif olarak, arama kutusuna cache: yazın, ardından erişmek istediğiniz URL’yi yazın.

Sınırlama tabi ki var. Örneğin: Biçimlendirme genellikle kayboluyor ve videolar oynatılamayabilir. Yine de bu, engellemelerin etrafından dolaşmak için iyi bir seçenek. Tabi ki hiçbir zaman ilk seçeneğimiz değil.

Normal bir URL yerine, önbelleğe alınan içerik “https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache” ve ardından web sitesi adı şeklinde listelenir. Bunu unutmayın, kaydetmenizi öneririm.

Bu, engellenen tüm web sitelerinde ne yazık ki çalışmıyor ve birçok yönetici, sorgulanabilir kaynaklardan önbelleğe alınmış materyalleri de kısıtlayabilir. Örneğin araştırma yaparken okullarda engellemeleri aşmak için kesinlikle işe yarayabilir. Bazı kurumlarda da bu şekilde engelleri aşmanız mümkün. İlgili: Google Verileri Silme: Google Senin Hakkında Ne Biliyor?

4. Engellenen İçeriğe Uzaktan Erişimle Erişin!

Uzaktan erişim konusu size kötü çağrışımlar oluşturabilir. Genellikle akıllara, kötü niyetli amaçlarla cihazınızın kontrolünü ele geçiren bilgisayar korsanları gelir. Fakat konumuzla pek alakaları yok.

Uzaktan erişimi kullanabilmek için, kullanışlı bir yazılım indirmeniz gerekebilir: LogMeIn gibi popüler uzaktan bağlantı programlarını veya daha az bilinenlerden birini kullanmanız gerçekten önemli bir durum değil.

Önemli olan, artık internette dolaşabilmeniz. Bu tür uygulamalar bazı zamanlar sizi çok fazla bekletebilir ve bazı zamanlarda da zaman aşımına uğrayan işlemlerle karşılaşabilirsiniz.

5. RSS Beslemelerini Kullanın!

RSS beslemeleri, web sayfalarını doğrudan e-posta adresinize gönderir. Güzel değil mi? Bu konuyu bilmeyen birçok kişi var. Fakat kesinlikle işe yarar bir çözüm seçeneği.

Bunlar genellikle düzenli olarak harmanlanan ve e-posta adreslerine ve RSS okuyucularına dağıtılan parçaların toplu sürümleri. Kullanıcılara tek tek siteleri ziyaret etmek için harcadıkları zamandan tasarruf sağlarlar: Doğrudan size gönderilen en iyi içeriği alırsınız.

Dolayısıyla, sık kullandığınız bir site engellenirse, bir RSS beslemesine abone olabilir veya bir tane oluşturabilirsiniz. Sitelerin kendisine değil RSS uygulamalarına baktığınız için engellemeleri kolaylıkla atlatırsınız.

Sonuç:

Sansür ve engellemeleri birçok yöntem ile aşabilmeniz mümkün. Biz sadece 5 konuyu ele almak istedik. Fakat bu seçenekleri çoğaltabiliriz. Peki kişisel olarak ne önerirsiniz diye sorarsanız kesinlikle VPN hizmeti kullanmanızı öneririz. Çünkü VPN kullanırken internette yaptığınız her şey şifrelenir, IP adresiniz gizlenir ve güvenliğiniz ile gizliliğiniz birkaç tık daha kaliteli bir hal alır. Siber korsanlar ya da hükümetler içeriklerinize veya paylaşımlarınıza erişemediği gibi takipçi böceklerden de kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Sansürü aşma yolları! içeriğimiz bittiğine göre Hemen buraya tıklayarak farklı bir içeriğimize erişebilirsiniz.

İlgili: Gizliliğinizi Koruyan Alternatifler! Google ve Diğerlerinin Alternatifleri!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
 • Yakup7 ay önce
 • Sıralamanızdaki 4. maddeyi detaylı açıklarsanız memnun olurum

 • Vpnci adam7 ay önce
 • Vpn kullanmak tek çözüm gibi duruyo. En mantıklısı o belli yani

 • Ayça7 ay önce
 • Bu süreçte oldukça başarılı bir yazı olmuş sağolun

 • faruk7 ay önce
 • RSS beslemeleri ve önbelleği bilmiyordum. Oldukça faydalı bir içerik olmuş. Elinize sağlık.