in

Sansürü Aşma Yolları! VPN’siz Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

sansür ve engellemeleri aşın - sansür ve engellemeleri aşma yolları - vpnsiz yasaklı sitelere nasıl girilir - vpnsiz sansürü aşma
sansür ve engellemeleri aşın - sansür ve engellemeleri aşma yolları - vpnsiz yasaklı sitelere nasıl girilir - vpnsiz sansürü aşma

Sansürü Aşma Yolları! VPN’siz Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Bu içeriğimizde VPN’siz yasaklı sitelere nasıl girilir? Sorusunu cevaplarken aynı zamanda bu konunun en basit ve güvenilir yolunun VPN olduğundan bahsedeceğiz. İçeriğimizde VPN’siz yasaklı sitelere nasıl girilir? Sorusunun yanında VPN kullanmadan sitelere nasıl girilir gibi soruları da cevaplayacağız.

İş yerinde veya okuldayken, sosyal medyayı kontrol etmek veya YouTube’da bir şeyler izlemek istiyorsunuz. Bir dakika bir dakika. Bunu evde de isteyebilirsiniz değil mi?

İlginç bir şekilde her şey engellenmiş ya da sansüre uğramış olabilir. Ama her zaman bir seçenek vardır, bunu unutmayın. Bilmeniz gereken tek şey engellenen ya da sansüre uğrayan sitelere nasıl gireceğiniz hakkında küçük birkaç bilgi.

Not: Bazen siteler güvenlik nedeniyle engellenir, yani cihazınız için bir tehdit oluşturmaları ihtimal. Engelleri aşmadan önce, erişmeyi düşündüğünüz içeriği iyice araştırın.

VPN’siz Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Başlığımızın cevapları her ne kadar basit olsa da ilk madde olarak tabii ki VPN konusunu ele alacağız. Çünkü VPN, diğer yöntemlere göre daha güvenilir, daha hızlı ve daha iyi.

1. Engellenen Siteleri VPN İle Aşabilirsiniz!

Bu, birçok insan tarafından bilinen en basit, en kullanışlı ve en hızlı yol. Yapabileceğiniz en iyi seçenek bir VPN kullanmak. Muhtemelen birçok VPN içeriğimize eriştiniz ve hangi VPN hakkında ne düşündüğümüzü az çok biliyorsunuz. Sizler için en uygun olanı tercih etmenizi isteriz. Hız, güvenlik, gizlilik, ekstra özellik vb. gibi şeylerden ne istediğinize ya da hepsini isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekiyor.

VPN’ler, şifreleme kullanarak ek bir güvenlik ve gizlilik katmanı ekler. Hassas bilgiler giriyorsanız ve bilgisayar korsanlarından endişeleniyorsanız bu oldukça yararlı. Ayrıca, VPN’ler engellemeleri/sansürleri atlatmak için de kolayca kullanılabilir. Bu ağlar sizi bir “tünel” aracılığıyla bir web sitesine bağlar ve bu her şeyi şifreler. Fakat unutmayın; ücretsiz VPN hizmetleri her zaman verilerini çalar, ücretli abonelik sağlar ve size satın aldığınız hizmeti sunmaz. Buna dikkat etmeniz gerekiyor. Ek bir bilgi olarak şunu da söylemek isterim: Kaliteli ve iyi bir VPN hizmeti ile Netflix’in farklı ülkelerdeki dizi ve filmlerine de hızlıca erişmeniz mümkün.

İlgili:

2. Proxy Kullanın!

VPN ve proxy ikilisinin birbirinin yerine kullanılması mümkün. Fakat proxy kullanmak biraz zahmetli bir iş. Ayrıca proxy, verilerinizin çoğunu koruyan şifreleme yazılımından her zaman yoksun. Fakat asla işe yaramaz değiller. Acil durumlar için kullanmak mümkün. Sansür ve engellemeleri aşabilmenize yardımcı olacak birçok proxy uygulaması ve web sitesi mevcut. Her proxy eklentisini ya da uygulamasını kullanabilir miyim? Sorusu ise biraz ilginç bir soru. Hiçbir hizmetin her ürününü ne yazık ki kullanmak doğru değil. En doğru ve güvenli olanı bulmak zorunda hissetmemiz gerekiyor.

3. Sansürü Aşma Yolları: Önbelleği Kullanın! (%80 Oranında İşe Yarar)

Arama motorları, web sitelerini indekslerken içeriği her zaman önbelleğe alır. Bunu bir web sayfasının karbon kopyası olarak düşünebilirsiniz.

Sadece aradığınız sayfayı bir arama motoruna girin ve site adının yanındaki aşağı oku, ardından Önbelleğe Alınan’ı tıklayın. Alternatif olarak, arama kutusuna cache: yazın, ardından erişmek istediğiniz URL’yi yazın.

Sınırlama tabi ki var. Örneğin: Biçimlendirme genellikle kaybolur ve videolar oynamaz. Yine de bu, engellemelerin etrafından dolaşmak için iyi bir seçenek. Tabi ki hiçbir zaman ilk seçeneğimiz değil.

Normal bir URL yerine, önbelleğe alınan içeriğin “https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache” web sitesi adı şeklinde listelendiğini görmemiz mümkün. Bunu unutmayın, kaydetmenizi öneririm.

Bu, engellenen tüm web sitelerinde ne yazık ki çalışmıyor ve birçok yönetici, sorgulanabilir kaynaklardan önbelleğe alınmış materyalleri de kısıtlayabilir. Örneğin araştırma yaparken okullarda engellemeleri aşmak için kesinlikle işe yarayabilir. Bazı kurumlarda da bu şekilde engelleri aşmanız mümkün.

4. Engellenen İçeriğe Uzaktan Erişimle Erişin!

Uzaktan erişim konusu size kötü çağrışımlar oluşturuyor mu? Genellikle akıllara, kötü niyetli amaçlarla cihazınızın kontrolünü ele geçiren bilgisayar korsanları gelir. Fakat konumuzla pek alakaları yok.

Uzaktan erişimi kullanabilmek için, kullanışlı bir yazılım indirmeniz gerekebilir. LogMeIn gibi popüler uzaktan bağlantı programlarını veya daha az bilinenlerden birini kullanmanız gerçekten önemli bir durum değil.

Önemli olan, artık internette dolaşabilmeniz. Bu tür uygulamalar bazı zamanlar sizi çok fazla bekletir. Bazı zamanlarda da zaman aşımına uğrayan işlemlerle karşılaşabilirsiniz.

5. RSS Beslemelerini Kullanın!

RSS beslemeleri, web sayfalarını doğrudan e-posta adresinize gönderir. Güzel değil mi? Bu konuyu bilmeyen birçok kişi var. Fakat kesinlikle işe yarar bir çözüm seçeneği.

Bunlar genellikle düzenli olarak harmanlanan ve e-posta adreslerine ve RSS okuyucularına dağıtılan parçaların toplu sürümleri. Kullanıcılara tek tek siteleri ziyaret etmek için harcadıkları zamandan tasarruf sağlarlar: Doğrudan size gönderilen en iyi içeriği alırsınız.

Dolayısıyla, sık kullandığınız bir site engellenirse, bir RSS beslemesine abone olmanız mümkün. Hatta dilediğiniz zaman bir tane oluşturabilirsiniz. Sitelerin kendisine değil RSS uygulamalarına baktığınız için engellemeleri kolaylıkla atlatırsınız.

Sonuç:

Sansür ve engellemeleri birçok yöntem ile aşabilmeniz mümkün. Biz sadece 5 konuyu ele almak istedik. Fakat bu seçenekleri çoğaltabiliriz. Peki kişisel olarak ne önerirsiniz diye sorarsanız kesinlikle VPN hizmeti kullanmanızı öneririz. Çünkü VPN kullanırken internette yaptığınız her şeyin bir şekilde şifrelendiğini söylememiz mümkün. Buna IP adresiniz de dahil. Güvenliğiniz ile gizliliğiniz birkaç tık daha kaliteli bir hal alır. Siber korsanlar ya da hükümetler içeriklerinize veya paylaşımlarınıza erişemediği gibi takipçi böceklerden de kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

İlgili: Gizliliğinizi Koruyan Alternatifler! Google ve Diğerlerinin Alternatifleri!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

oyunlarda siber saldırı - siber saldırı önlemleri - siber saldırılar - siber güvenlik

Oyunlarda Siber Saldırı: Oyuncuların Alması Gereken Önlemler!

e residency

Estonya e-Vatandaşlık Nedir? Ne İşe Yarar?