in ,

Android Cihaz Güvenliği: Akıllı Telefonunuzu Korumanın 10 Basit Yolu

android cihaz güvenliği - mobil güvenlik - siber güvenlik - akıllı telefon güvenliği - android güvenliği - lorentlabs
android cihaz güvenliği - mobil güvenlik - siber güvenlik - akıllı telefon güvenliği - android güvenliği - lorentlabs

Android Cihaz Güvenliği: Akıllı Telefonunuzu Korumanın 10 Basit Yolu

Bu işletim sisteminin gelişimini neredeyse hepimiz geçmişten bugüne kadar takip ediyoruz. Gelişiminin yanında ciddi de bir kitlesi var. Her ne kadar bazı uygulamalar Android işletim sistemine geç geliyor olsa da bu süre geçmişe göre azaldı. Geçmişte 6-7 ay kadar beklenen süre şimdi neredeyse 3-4 hafta. Hatta kaliteli birçok uygulama önce Android işletim sistemini kullanan kullanıcılara sunulur oldu. İşte bu, büyük bir gelişimin nedeni.

Android işletim sisteminin açıkları yok mu? Tabii ki var. Örneğin güncelleme alma problemi yıllardır devam ediyor. Fakat bu konuda da kendini geliştirdiğini söylememiz gerekli. Güncellemelerin tam anlamıyla yapılmaması ya da mevcut telefonlarınıza gelmemesi risk oluşturan bir durum. Şimdi bu riskleri ele alacağız. Android cihaz güvenliği nasıl sağlanır detaylı bir şekilde 10 basit madde ile bunu cevaplayacağız. Fakat maddelere geçmeden önce Bu Popüler Android Uygulamaları Kullanıcı Verilerini Riske Atıyor! başlıklı içeriğimizi okumayı unutmayın.

1. Android Cihaz Güvenliği: Android’inizi tanıyın.

Yıllardır Android kullanıcısı olabilirsiniz, ancak kullandığınız işletim sisteminin güvenlik ve gizlilik ayarlarını gerçekten ne kadar iyi biliyorsunuz? Oturup işletim sisteminizi yeniden tanımanın (henüz yapmadıysanız) veya biraz araştırma yaparak yerleşik özellikleriyle kendinizi yeniden tanımanın zamanı geldi. Öncellikle kontrol etmek isteyeceğiniz ya da etmeniz gereken özellikleri yazmak istiyorum. Akıllı kilit, cihaz koruması, cihazımı bul, uygulamaları doğrula, uygulama izinleri, şifreleme ve hakkında gibi kısımlara mutlaka göz atın.

2. Gizlilik ve güvenlik denetimi:

Artık işletim sistemi sürümünüzün sunduğu güvenlik ve gizlilik özelliklerine aşina olduğunuza göre, temel bilgilerden başlayarak akıllı telefonunuzun istediğiniz kadar güvenli olduğundan emin olmak için hızlı bir denetim yapabilirsiniz.

Telefonunuzu kilitlemek için bir PIN veya desen şifreniz var mı? Yoksa hemen bir pin veya desen şifre oluşturun. Ayrıca Google hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulama etkin değilse hemen etkinleştirin. Unutmayın, iki faktörlü kimlik doğrulamanızın yedek kodlarını her zaman saklayın.

Denetimde size yardımcı olması için Google’ın çevrimiçi Güvenlik Kontrolü aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca, artık kullanmadığınız uygulamaları bulursanız bunları kaldırın.

Bu, optimum güvenlik için ideal kurulum olmasına rağmen, tüm güvenlik ve gizlilik özelliklerini kullanmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Tam disk şifreleme gibi bir işlevin bir çözümden çok sorun olduğu görülüyorsa, onu devre dışı bırakmak ve bunun yerine bir üçüncü taraf şifreleme uygulaması kullanmak isteyebilirsiniz. Neyse ki, bu tür uygulamalar Play Store’da var.

3. Denetimden 12 ay sonra bir takvim hatırlatıcısı ayarlayın.

Önümüzdeki yıl telefon değiştirmezseniz, 12 ay sonra yeniden denetim yaptığınızdan emin olun. Ancak bu, denetimler arasında telefonunuzun ayarlarını yok saymak anlamına gelmiyor. Akıllı telefonunuzun güvenliğini ve gizliliğini düzenli olarak kontrol etmek, yalnızca sorunsuz çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda her şeyin güncel ve düzenli olmasını da sağlar.

4. Uçtan uca şifreleme sağlayan uygulamaları kullanmayı düşünün.

Android’de Gmail önceden yüklü olduğundan, bu tamamen isteğe bağlı. SMS gönderirken gizliliğiniz konusunda kararsızsanız, bunları şifrelemek için üçüncü taraf bir uygulama kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eğer kaliteli bir mesajlaşma uygulaması arıyorsanız mutlaka LorentLabs inceleme kategorisine göz atın. Bu kategorinde birçok uygulamanın detaylarına erişebilirsiniz. Ayrıca bu uygulamaların karşılaştırmalarına da örnek vermek gerekirse Telegram VS Signal! Telegram ve Signal Karşılaştırması! gibi içeriklerimizi Karşılaştırma kategorimizden okuyabilirsiniz.

5. Konumunuzu paylaşmayı bırakın.

Bazı nedenlerden dolayı, birçok uygulama coğrafi konum belirlemeye erişmek isterler. Bazı uygulama özelliklerinin (haritalar, Waze vb.) etkilenebileceğinin farkında olsak da, uygulamaların coğrafi konum izinlerini mümkün olduğunca sınırlandırmanızı öneririz. Neyse ki (belki), Android, kullanıcıların konum verilerinin doğruluğunu değiştirmelerine olanak tanır. Hangi uygulamaları seçeceğinizden emin değilseniz, GPS’e bağlı kalın.

6. Kullanmadığınız zamanlarda Bluetooth ve WiFi’yi kapatın.

Bunu yapmak, Bluetooth teknolojisinden ve WiFi’den yararlanan mobil saldırıların (şakalardan bahsetmiyorum bile) olasılığını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda akıllı telefonunuzun pil ömrüne de yardımcı olur.

7. Bağlı cihazlardan oluşan bu ağı çözün.

Tek bir Google hesabını birden fazla cihaz ve tarayıcıyla kullanmak alışılmadık bir durum değil. Bir süre sonra bu bağlantıların izini kaybetme eğiliminde olduğunuzdan, listeye bakmak ve artık hangi cihazları kullanmadığınızı veya hangi cihazları hiç kullanmadığınızı belirlemek için hesabınızın güvenlik ayarlarını ziyaret edin. Yabancı bir hareketlilik görürseniz onları temizleyin.

8. Uygulamaların popülerliğine karşı dikkatli olun.

Play Store’da müthiş bir şeymiş gibi görünen, ancak daha ucuz, daha fazla özellik veya gerçek olamayacak kadar iyi başka bir senaryo gibi görünen uygulamalar gördük. Örneğin, WhatsApp taklitçi uygulamalara yabancı değil. Kasım 2017’nin sonlarında, sözde bir WhatsApp güncellemesi, Google’ın savunması altına girmek için Unicode’u kullandı. Kış Olimpiyatları gibi popüler etkinliklerden yararlanan sahte uygulamalar da gördük.

Kullanıcılar yemi yutar, uygulamayı indirir ve ardından akıllı telefonları asla eskisi gibi olmaz. Yavaşlar, reklamlar rastgele açılır ve yeni uygulamalar kullanıcı izni olmadan aniden yüklenir.

Bu nedenle, denemeden önce görünüşte zararsız ancak nihayetinde kötü amaçlı uygulamaları tespit etmek çok önemli.

9. Halka açık ücretsiz WiFi söz konusu olduğunda olasılıkları tartın.

Kahve dükkanındaki Wi-Fi ağına bağlanmak mı, bağlanmamak mı? İşte bütün mesele bu. Bu konuyu oldukça detaylı bir şekilde ele aldığımız güzel bir başlığımız var. Halka Açık Wi-Fi Güvenliği: Her Gördüğümüz Ağ Güvenli Değil! Bu başlığımızı zamanınız olursa mutlaka okuyun.

10. Durun ve biraz düşünün.

Size e-posta, SMS veya sosyal medya yoluyla gönderilen bağlantılar söz konusu olduğunda, herhangi bir şey yapmadan önce durun ve düşünün. Göndericiyi tanıyor musunuz? Daha da iyisi, gönderene güveniyor musunuz? Güvenliğiniz için, Android cihazınıza, sisteminize herhangi bir kötü amaçlı yazılım gönderilmeden önce kötü amaçlı bağlantıları veya ekleri yakalayacak bir virüsten koruma programı yüklemenizi öneririz.

İlgili: Tron Nedir? TRX Coin Nedir? Nasıl Çalışır? Tron Geleceği!

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yield Farming 2

Yield Farming Nedir?

en güvenli chrome eklentileri - en iyi chrome eklentileri - chrome eklentileri - siber güvenlik

Chrome Eklentileri: Gizlilik ve Güvenlik için En İyi 5 Chrome Eklentisi!