in

Parolam Ne Kadar Güvenli? Parola Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

bine blur - abine blur nedir - abine blur parola yöneticisi - abine blur incelemesi - blur incelemesi

Parola güvenliğimi nasıl sağlarım? sorusu oldukça sık sorulan sorulardan birisi. Bu yüzden bu içeriği hazırlayarak bu sorunun da cevabını vermek istedik. Doğru bir parola oluşturmak oldukça önemli ve özel bir durum. Çevrimiçi güvenliği sağlamanın temelinde parola güvenliği yatar. Sanal ortamda paylaştığımız tüm bilgilerin güvende olduğundan emin olmamız gerekiyor. Bunu da parola güvenliğini sağlayarak kısmen halledebiliriz.

Parolam Ne Kadar Güvenli: Parola Örnekleri!

Parolalarınızı kendiniz oluşturuyorsanız aşağıdaki örnekler umarız ki işinize yarar. Bu arada ‘Kendiniz oluşturuyorsanız ne demek?’ diyenler olabilir. Birçok kişi parola oluştururken kendileri oluşturmaz. Bir parola yöneticisinin ürettiği parolayı ya da bir tarayıcının ürettiği parolayı geliştirebilir ve kullanabilir.

Kötü Parolalar!

 • Sifre1 – Bu açık bir paroladır, ancak hala günümüzde kullanılan en yaygın parolalardan birisi olduğunu bilmek oldukça komik.
 • 123456789 – Bu tür sıralı sayıları artık parolanız olarak kullanmamalısınız.
 • 01/01/1990 – Parolalarınızda tarih kullanmaktan kaçının, özellikle tarihin kişisel önemi varsa bu parola seçeneği aklınızdan bile geçmesin. (örneğin, doğum günleri, yıldönümleri vb.)
 • Q! KoP9 $ f – Bu tür bir parola, sözlük saldırılarına karşı koruma sağlarken, bir kaba kuvvet saldırısının bu tür bir parolayı kırması yalnızca 9 saat sürer. Dikkat edin.

İyi Parolalar!

 • Don’tStopBelieving – Şarkı sözlerini bir parola içinde kullanmak, güvenli bir parolayı hatırlamanın çok kolay bir yolu olabilir. Bu, bir bilgisayarın kaba kuvvet saldırısını başarıyla gerçekleştirmesi için çok zor olacaktır. Ancak sosyal medyada favoriniz olarak listelemiş olabileceğiniz şarkı sözlerine karşı dikkatli olun.
 • BatmanIsTheGreatestHeroOfAllTime – Unutulmaz bir ifade kullanmak, bir parola oluşturmanın etkili bir yolu olabilir. Yine, insanların tahmin edebileceği bir şeyi seçmeyin.
 • DogComputerScreenSpeakerTV – Bir sözcük listesi çok güçlü bir yöntem. Bu örnek kaba kuvvetle kırılması 327 septilyon yıl alacaktır.
 • Zo0mComput3r $ BaanSpe & LoV – Bunu hatırlamak biraz daha zor olabilir, ancak bazı harfleri semboller ve sayılarla değiştirmek parolanın güvenliğini önemli ölçüde artırır.

Parolam Ne Kadar Güvenli: Güvenli Parola Oluşturmanın En İyi Yolları!

Genel olarak, güçlü parolalar oluşturmak için üç alternatif çözüm var:

 1. Bir Parola Yöneticisi kullanın – En iyi çözüm, bu basit programlar sizin için güçlü parolalar oluşturur ve oturum açtığınızda bunları çevrimiçi hesaplarınıza otomatik olarak girer. Parolaları asla hatırlamanız gerekmez.
 2. Uzun Parolalar Oluşturun – Bunlar bir araya getirilmiş sözcük dizileridir. Örneğin, favori bir şarkı sözü. Hatırlamaları kolay olabilir, ancak asıl zorluk ise her hesap için yeni bir şarkı sözü bulmak.
 3. Harfleri, Sembolleri ve Sayıları Birleştirin – bu gerçekten anlaşılmaz şifreler oluşturmanıza yardımcı olabilir. Olumsuz tarafı ise hatırlamanız çok daha zor olabilir.

Parola güvenliğimi nasıl sağlarım? sorusuna cevap verdiğimize göre farklı bir içeriğimize hemen buradan ulaşabilirsiniz.

Parolam Ne Kadar Güvenli ilgili:

İçeriği Oyla

1 Comments

Leave a Reply

One Ping

 1. Pingback:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deepfakes

İnternette Her Gördüğünüz Yüze İnanmayın! Uzmanlardan Uyarılar!

iki faktörlü kimlik dogrulama - 2fa nedir - 2fa aktifleştirme

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir? Neden Kullanmalıyız?