in

Windows’da Unutulan Parola Nasıl Sıfırlanır?

microsoft

Windows’da Unutulan Parola Nasıl Sıfırlanır?

Bu içeriğimizde Windows 10 ve 11’de unutulan parolayı sıfırlama işlemi için izlenilmesi gereken adımlara yer verdik. Eğer Windows’da unutulan parola nasıl sıfırlanır? Diye merak ediyorsanız işte bu içeriğimiz tam da size göre! Keyifli okumalar!

Windows’da Unutulan Parola Nasıl Sıfırlanır?

Microsoft hesabınıza giriş yapmak istiyor ancak şifrenizi hatırlayamıyorsanız, Windows 10 ya da Windows 11 oturum açma ekranınızda Parolamı unuttum butonuna tıklayın. Daha sonra kimliğinizi onaylayın ve doğrulama kodunu hangi şekilde almak istediğinizi seçin. Bununla birlikte, kodu al seçeneğine tıkladıktan sonra e-posta ya da cep telefonunuzdaki mesaj kutusunu kontrol edin. Size iletilen kodu, oturum açma ekranınızdaki ilgili yere girin. Karşınıza çıkan ekranda Microsoft hesabınız için yeni parolayı oluşturarak ilerleme seçeneğine tıklayın. Bu aşamaları bitirdikten sonra yeni parolanız Windows tarafından onaylanır. Oturum açma ekranına dönün ve yeni oluşturduğunuz parola ile hesabınıza giriş yapın.

Yerel Hesap Kurtarma

Öncelikle yerel bir hesabınız varsa, gelecekte şifrenizi unutma olasılığına karşı kurtarma seçeneği oluşturmak için gerekli olan güvenlik sorularını belirlemeniz gerekir. Daha önce bu güvenlik sorularını belirlediyseniz, şifrenizi sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şifrenizi yenilemek için giriş ekranına gelin ve yanlış bir şifre girin, Windows size bu şifrenin yanlış olduğunu söyleyecektir. Tamam seçeneğine tıklayın ve Şifreyi sıfırla butonuna tıklayın. Daha sonra güvenlik sorularını cevaplamanız gerekecektir. Soruların cevaplarını girdikten sonra enter’a tıklayın. Bu aşamadan sonra Windows, sizden yeni parolanızı oluşturmanızı ister. Yeni şifrenizi oluşturduktan sonra onaylayın ve oturum açma ekranına gidin.

Tüm seçenekler başarısız olduğunda bilgisayarınızı sıfırlayın

Şifre kurtarma seçeneklerini denediğiniz hâlde başarılı bir sonuç alamadıysanız, bilgisayarınızı sıfırlamayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede yeni bir parola alabilirsiniz. Ancak sıfırlama işlemi sonrasında bilgisayarınızdaki bütün dosyalar ve kayıtlı parolalarınız da silinecektir. Bilgisayarınız Windows 11’in en son sürümüne güncellenmiş bir şekilde yeniden başlatılır. Bununla birlikte, silinen uygulamaların listesi masaüstüne kaydedilir. Bu listedeki uygulamaları Microsoft Store üzerinden tekrar indirebilirsiniz.

Sıfırlama işlemi için:

  • Oturum açma ekranındayken shift tuşuna basılı tutun ve aynı zamanda power tuşuna basın, Yeniden başlat seçeneğini seçin ancak karşınıza Bir seçenek seçin ekranı çıkana kadar shift tuşuna basmaya devam etmelisiniz.
  • Daha sonra Sorunları Gider butonuna tıklayın.
  • Bu bilgisayarı sıfırla seçeneğini seçin ve Her şeyi kaldır butonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkan ekranda Yerel yeniden yükleme seçeneğine tıklayın.
  • Yalnızca dosyalarımı kaldır seçeneğine tıklayın ve Sıfırla seçeneğini seçin.

Bu aşamadan sonra Windows işletim sistemini yeniden yüklemeye başlar. İşlem tamamladıktan sonra ise Hoş geldiniz ekranıyla karşılaşırsınız ve bilgisayarınız kullanıma hazır hâle gelir.

İlgili:

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

veri ihlali

Veri İhlallerine Karşı Bilgilerinizi Nasıl Korursunuz?

kadena

Kadena Nedir? KDA Coin Hakkında Detaylar!