in

Microsoft’un Windows 10’a Desteği Ne Zaman Sona Erecek?

Windows 10

Microsoft’un Windows 10’a Desteği Ne Zaman Sona Erecek?

Bu içeriğimizde: Windows 10 desteği ne zaman sona erecek? Kullanıcılar Windows güncellemesi almadan ne kadar süre devam edebilir? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili diğer detaylara yer verdik.

Microsoft’un Windows 10’a Desteği Ne Zaman Sona Erecek?

Windows 11 kullanıma sunulduktan sonra Microsoft’un Windows 10’u daha ne kadar süre destekleyeceği merak edilmeye başladı. Buna bağlı olarak Microsoft, Windows 11’e geçmek istemeyen kullanıcılar için Windows 10’u ne zamana kadar destekleyeceğini bildirdi. Yapılan duyuruya göre Windows 10, 14 Ekim 2025 yılına kadar desteklenmeye devam edecek. Windows 10’a tanınan zaman, bütün Windows sürümleri için standart yaşam döngüsü uzunluğu olan 10 yıldan biraz fazladır. Ancak bu tarihten sonra yaşam döngüsünün sonuna ulaşacaktır.

Yaşam Döngüsü Sonu nedir?

Microsoft’un bildirdiği yaşam döngüsü belgeleri, bir ürüne olan desteğin sonuna gelindiğinde ya da bir hizmet kullanımdan kaldırıldığında; yeni güvenlik güncellemelerinin, diğer iyileştirmelerin ve yardım desteklerinin artık olmayacağını ifade eder. Ayrıca destek verildiği sürece kalite ve özellik güncellemeleri alırsınız fakat bir süre sonra özellik güncellemelerini almazsınız. Modern Yaşam Döngüsü ile Microsoft, kullanıcıların destek alabilmesi için ürünlerini güncel tutmaları gerektiğini vurgular. Örnek olarak; Windows 10’un 21H2 sürümü sadece 2023 yılına kadar desteklenecek. Ancak bu tarihten itibaren bir sonraki sürüme yükseltmek zorunludur. Temel kural olarak, Windows Home ve Pro’nun güncel sürümleri 18 ay boyunca desteklenecektir. Bununla birlikte, Windows 10 ve Windows 11 sürümleri daha önceden olduğu gibi yılda iki kere değil, bir defa güncellenecektir.

Destek almayan işletim sistemlerini kullanmayın

Bazı kullanıcılar, desteği sona eren Windows sürümlerini bir şekilde kullanmaya devam ederler. Ancak bu son derece risklidir. İşletim sistemlerinin güncel güvenlik iyileştirmelerini alması çok önemlidir. Yaşam döngüsünün sonuna gelen işletim sistemleri, bu güvenlik güncellemelerini almazlar. Bu da cihazlarınızı ve verilerinizi saldırılara ve diğer olumsuz durumlara karşı daha açık bir hâle getirir. Bu nedenle desteklenmeyen işletim sistemlerini kullanmayı bırakmalısınız.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wi fi password

Wi-Fi Parolanızı iPhone ve Android’de Nasıl Paylaşırsınız?

PC

Bilgisayarınızı Yok Eden 5 Kötü Alışkanlık!