in

Çocuklarınıza İnternette Güvende Olmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Kids Safety Online

Çocuklarınıza İnternette Güvende Olmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Bu içeriğimizde: Ebeveynlerin, çocukların internet ortamında güvende kalmalarını nasıl sağlayabileceklerine ve konuyla ilgili önemli detaylara yer verdik.

Çocuklarınıza İnternette Güvende Olmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Yapılan araştırmalara göre; son iki yıldır çocuklara karşı işlenen suçlar ciddi bir artış kaydetti. Bununla birlikte, 8 ve 12 yaş aralığındaki her 10 çocuktan 6’sının, çevrimiçi siber tehditlerle karşılaştığı tespit edildi. Buna bağlı olarak uzmanlar, ebeveynlerin; çocukları siber risklerin etkileri hakkında eğitmesinin son derece önemli olduğunu vurguluyor.

Kimlik dolandırıcılarına karşı uyarın

Siber saldırganlar, kötü niyetli amaçlarına ulaşmak için çevrimiçi başka kişilerin kimliklerine bürünebilirler ve çocuklar bu kişilere inanmaya oldukça meyillidir. Bu nedenle ebeveynler, çevrimiçi ortamda karşılaştıkları herkesin gerçekten söyledikleri kişiler olmayabileceği konusunda çocuklarını uyarmalıdır. Ayrıca çocuklarını, bütün sohbetlere karşı sağlıklı bir şüphecilik dozuyla yaklaşmaları konusunda uyarmaları önemlidir.

Oyun içinde ve dışında güvende kalmalarını sağlayın

Çocuklar, çevrimiçi oyun alışverişlerinde oldukça kolay kandırılabilir. Oyun içi satın alım gerçekleştiren çocukların, satıcıların resmi olup olmadığını kavramaları çoğu zaman zordur ve bunu ayırt edemedikleri için dolandırıcılar tarafından mağdur edilirler.

Bu nedenle ebeveynler, çocuklarının çevrimiçi oyun alışverişinde hangi unsurlara dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarmalıdır. Kredi kartlarını çocuklarının kullanmasına izin veriyorlarsa; öncelikle bu kartların nasıl ve ne zaman kullanıldığı gibi önemli şeyleri çocuklara öğretmeleri gerekir. Bununla birlikte, satıcıların resmi olup olmadığını nasıl anlayabilecekleri ve sosyal medya platformları aracılığıyla kendilerinden para talep eden kişilerden nasıl kaçınabilecekleri konusunda eğitmelidirler. Ayrıca ebeveynler, çocuklarını yabancılardan gelen bağlantılara tıklamamaları konusunda da uyarmalıdır.

Güvenilir web siteleri konusunda bilgilendirin

Ebeveynler, çocuklarını güvenilir web siteleri hakkında bilgilendirmelidir. Dolandırıcılar, popüler oyun perakende siteleri ya da sosyal medya siteleri gibi görünen fakat onlardan farklı olan web siteleri inşa ederler. Öte yandan çocuklar, söz konusu bu web sitelerinin sahte olup olmadığını ayırt edemeyebilirler, bu nedenle hangi unsurlara dikkat etmeleri konusunda bilgilendirilmeleri gerekir.

Çocuklarınızla konuşun

Çocuklarınızla internetteki etkinlikleri hakkında konuşmaya çalışın. En sevdikleri oyunlar hangileri? Hangi uygulamalarda vakit geçirmeyi seviyorlar? Hangi programları severek takip ediyorlar? Sizinle paylaşmak istedikleri bir gönderi var mı? Bunun gibi sorular sormanız, çocuklarınız hakkında daha fazla şey bilmenize ve onları daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede çevrimiçi ortamda nasıl vakit geçirdiklerini de bilirsiniz. Ayrıca bu durum; çocuklarınızın çevrimiçi yaşam alanıyla ilgili sizinle bir şeyler paylaşırken daha rahat olmasını sağlayacaktır.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

android telefon

Android Telefonun Pil Ömrü Nasıl Artırılır?

Windows 11 Android

Android Telefonunuzu Windows 11 Bilgisayarınıza Nasıl Bağlarsınız?