in

Siber Güvenliği Eğlenceli Hâle Getiren Oyunlar!

Cyber Security

Siber Güvenliği Eğlenceli Hâle Getiren Oyunlar!

Dünya genelinde gün geçtikçe artış kaydeden siber saldırılara karşı birçok güvenlik yazılımı geliştirildi, siber güvenlikle ilgili eğitimler verildi ve konuyla ilgili birçok yeni eğitim programı hazırlanmaya devam ediyor. Ancak bu eğitimler, internet kullanıcıları için hem masraflı hem de oldukça sıkıcı gelebiliyor. Bu durum düşünülerek dünya çapında bazı üniversiteler ve geliştirici şirketler tarafından; siber güvenliği eğlendirici hâle getirmek için bazı oyunlar geliştirilmiştir. Biz de bu içeriğimizde: Siber güvenlik bilincini keyifli yöntemlerle aşılamak için geliştirilmiş olan bu oyunlardan bazılarına yer verdik.

Siber Güvenliği Eğlenceli Hâle Getiren Oyunlar:

Siber Güvenlik Laboratuvarı (Cybersecurity Lab)

Public Broadcasting Service (PBS), internet kullanıcılarının siber güvenlikle ilgili bazı zorlukları kavramalarına ve bu zorlukların üstesinden nasıl geleceklerine yardımcı olmak için tarayıcı tabanlı Cybersecurity Lab oyununu geliştirdi. Bununla birlikte, oyunda çeşitli senaryolar yer alır. Şifreleri kırmak, kod oluşturmak ve kötü amaçlı bilgisayar korsanlarını alt etmek gibi aşamalardan oluşmaktadır. Ayrıca oyuna buradan ulaşabilirsiniz.

Geleneği Güvende Tut (Keep Tradition Secure)

Keep Tradition Secure, Tezas A&M Information Technology tarafından siber güvenlik hakkında farkındalık yaratmak için geliştirilen oyunlardan biridir. Bununla birlikte, oyunda bir siber saldırganın kötü niyetli eylemlerinden kaçınmak için izlemeniz gereken adımlar hakkında bazı soruları cevaplarsınız. Oyuna buradan erişebilirsiniz.

Kayıp Konsol Görevi (Quest for the Lost Console)

Çevrimiçi siber güvenlik oyunlarından biri olan Quest Fort the Lost Console; parola yönetimi yazılım şirketlerinden biri olan 1Password ve Gen.G e-spor organizasyonu tarafından geliştirilen bir oyundur. Bu ikili, tarayıcı tabanlı bir bulmaca oyunu ile daha güvenli şifre oluşturma ve daha iyi uygulama yönetimi becerisi için projeler geliştirmektedir. Bununla birlikte, oyuna erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

picoCTF

picoCTF (picoctf.org), Carnegie Mellon Üniversitesi güvenlik ve gizlilik uzmanları tarafından geliştirilmiş bir siber güvenlik oyunudur. Bununla birlikte, bu oyunda oyuncular, karşılaştıkları zorlukları aşmak ve bayrakları ele geçirmek için; tersine mühendislik yaparak şifre kırmalı ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelidir.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kripto para dolandiriciligi

Kripto Para Dolandırıcılığından Nasıl Kaçınılır?

cyber secrity

Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı En İyi Koruma Sağlayan Programlar!