in

Çocuğunuzun Çevrimiçi Gizliliğini ve Güvenliğini Yönetmenin 5 Yolu!

cevrimici guvenlik ve gizlilik

Çocuğunuzun Çevrimiçi Gizliliğini ve Güvenliğini Yönetmenin 5 Yolu!

İnternet kullanımının gittikçe yaygınlaştığı bu devirde, çevrimiçi gizliliği ve güvenliği tehdit eden siber saldırılar da ciddi bir artış kaydediyor. Yetişkinlerin yanı sıra internet kullanımı çocuklar arasında da oldukça yaygındır. McAfee tarafından yapılan anketlere göre; 15-16 yaş aralığındaki çocukların ciddi bir kısmı, interneti aktif bir şekilde kullanıyor. Ancak uzmanlara göre bu yaşlar, internetteki içeriklere tam erişim için uygun değildir. Bununla birlikte çocukların siber zorbalığa ve diğer tehlikelere karşı korunmasında ebeveynlere önemli bir görev düşüyor. Çocukların çevrimiçi ortamda daha güvenli olması için atılması gereken bazı önemli adımlara bu içeriğimizde yer verdik.

Çocuğunuzun Çevrimiçi Gizliliğini ve Güvenliğini Yönetmenin 5 Yolu:

1) Çocuklarınızla internet hakkında konuşun

Çocuklarınızla internetteki etkinlikleri hakkında konuşmaya çalışın. En sevdikleri oyunlar hangileri? Hangi uygulamalarda vakit geçirmeyi seviyorlar? Hangi programları severek takip ediyorlar? Sizinle paylaşmak istedikleri bir gönderi var mı? Bunun gibi sorular sormanız, çocuklarınız hakkında daha fazla şey bilmenize ve onları daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede çevrimiçi ortamda nasıl vakit geçirdiklerini de bilirsiniz. Ayrıca bu durum; çocuklarınızın çevrimiçi yaşam alanıyla ilgili sizinle bir şeyler paylaşırken daha rahat olmasını sağlayacaktır.

2) Yazılımınızı ve cihazlarınızı güncel tutun

Genel güvenliğiniz için cihazınızın işletim sistemini ve mevcut uygulamaları güncel tutun. Bu sayede hem yeni özelliklerden faydalanırsınız hem de iyileştirilmiş bir güvenliğe sahip olursunuz. Bu güncellemeler, kötü amaçlı kişilerin cihazınızın mevcut işletim sistemindeki açıklardan faydalanarak verilerinizi ele geçirmesini engelleyebilecek düzeydedir.

3) Hesaplarınızı güçlü parolalarla koruyun

Çocuklarınıza, kullandıkları her hesap için güçlü bir parola oluşturmaları gerektiğini hatırlatın. Bununla birlikte, oturum açtıkları bütün hesaplar için aynı parolayı kullanmaları oldukça risklidir. Bu durum kötü niyetli kişilerin tek bir şifreyle bütün hesapları ele geçirebileceği anlamına gelir. Ayrıca bir parola yöneticisi kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Parola yöneticisi, güçlü ve benzersiz şifreler oluşturmanıza ve her oturum açtığınızda şifrenizi güvenli bir şekilde girmenize olanak tanır.

4) Çok Faktörlü Kimlik Doğrulamasını kullanın

Kötü amaçlı kişilerin, ailenizin oturum açma bilgilerine erişmesini engellemek için çok faktörlü kimlik doğrulamasını kullanmanız oldukça önemlidir. Çok faktörlü kimlik doğrulaması, hesaplarınızı birden çok güvenlik yöntemiyle korumanızı sağlar. Parmak izi, yüz tanıması ve şifre gibi aynı anda birden çok koruma yöntemiyle hesaplarınızın güvenliğini yükseltebilirsiniz.

5) Bir antivirüs programı kullanın

Çocuklarınızın veya kendiniz kullandığınız cihazlara çeşitli virüsler bulaşabilir ya da fidye yazılımına maruz kalabilirsiniz. Siber saldırganlar tarafından bilgilerinizin ele geçirilip bu veriler karşılığında fidye talep etmesini ve bunun gibi olumsuzluklarla karşılaşmayı istemiyorsanız; mutlaka bir antivirüs programı ve fidye yazılımı koruması kullanın.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

encryption software 2022

En İyi Dosya Şifreleme Programları!

online storage

2022 İçin En İyi Bulut Depolama ve Dosya Paylaşım Hizmetleri!