in

Veri İhlallerine Karşı Bilgilerinizi Nasıl Korursunuz?

veri ihlali

Veri İhlallerine Karşı Bilgilerinizi Nasıl Korursunuz?

Yapılan son araştırmalara göre dünya genelinde tek bir e-posta adresinin ortalama 3 defa ihlâl edildiği belirlendi. Ancak yapılan araştırmalar, bu ihlâllerin ardından bazı kullanıcıların hesap güvenliği adına yeni önlem almadığını veya nasıl önlem alınması gerektiğini bilmediğini de ortaya koydu. Biz de bu içeriğimizde; veri ihlâllerine karşı bilgilerinizi korumak için almanız gereken güvenlik önlemlerine yer verdik.

Hesap ihlalleri her geçen gün artış kaydediyor

Yapılan araştırmaların ardından sunulan rapora göre; 2004 yılından günümüze kadar dünya genelinde 14 milyarı aşkın hesap ve 5 milyar e-posta adresi ihlâl edildi. Surfshark, internet kullanıcılarının birden fazla hesap için genellikle aynı oturum açma bilgilerini kullandıklarından dolayı; bir e-posta adresinin ortalama olarak üç defa ihlâl edildiğini belirledi. Ayrıca elde edilen veriler, her 100 kullanıcıdan 66’sının e-posta adresinin ve 191 hesabının ihlâl edildiğini gösteriyor.

İlgili içerik: Bu 2 Ülke Hesap İhlallerinde Dünya Lideri Oldu!

Veri İhlallerine Karşı Bilgilerinizi Nasıl Korursunuz?

Öncelikle hesaplarınızın kötü niyetli kişiler tarafından ihlâl edilmesine karşı yapabileceğiniz en kötü şey; hiçbir önlem almamaktadır. Yapılan araştırmalar, hesabı bir şekilde saldırıya uğramış kullanıcıların %16’sının; bu ihlâlden sonra bir şey yapmadığını, herhangi bir eylemde bulunmadığını gösterdi. Ancak bu durum; gelecekte daha fazla hesap ihlâlleri yaşamanıza ve belki de daha kötü sonuçlarla karşılaşmanıza sebep olur. Bu nedenle hesaplarınızın güvenliğini artırmak adına izlemeniz gereken yöntemler şunlardır:

Parola Yöneticisi kullanın

Hesap güvenliğinizi artırmak adına bir parola yöneticisi kullanmanız oldukça önemlidir. Parola yöneticileri, güçlü ve benzersiz şifreler oluşturmanıza ve her oturum açtığınızda şifrenizi güvenli bir şekilde girmenize olanak tanır.

Çok Faktörlü Kimlik Doğrulamasını kullanın

Siber saldırganların bir oturum açma bilginize erişmesi ihtimaline karşı çok faktörlü kimlik doğrulamasını kullanmanız, hesap güvenliğinizi artıracaktır. Çok faktörlü kimlik doğrulaması, hesaplarınızı birden çok güvenlik yöntemiyle korumanızı sağlar. Parmak izi, yüz tanıması ve şifre gibi aynı anda birden çok koruma yöntemiyle hesap güvenliğinizi yükseltebilirsiniz.

Farklı hesap türleri için farklı e-posta adresleri ve şifreler kullanın

Çevrimiçi güvenliğiniz adına oturum açtığınız her hesap için başka bir e-posta adresi oluşturmanız önemlidir. Farklı e-posta adresleri kullanmak, siber saldırganlara karşı korumanızı artıracak unsurlar biridir. Bununla birlikte, bütün hesaplarınız için aynı parolayı kullanmaktan kaçının. Aksi takdirde bir hesabınızın şifresini ele geçiren siber saldırganlar, diğer hesaplarınızı kolaylıkla ele geçirebilecektir.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Netflix Turkiye

Netflix’te Temmuz Ayında Yayımlanacak Yeni İçerikler!

microsoft

Windows’da Unutulan Parola Nasıl Sıfırlanır?