in

Hacklenmekten Korunmanın 5 Yolu!

Hacklenmekten korunmanin 5 yolu 1

Hacklenmekten Korunmanın 5 Yolu!

Her geçen gün biraz daha yaygınlaşan internet kullanımıyla birlikte siber saldırılar da artış gösteriyor. Siber saldırganlar, şifrelerinize ve verilerinize ulaşmak için farklı yöntemlere başvuruyor. Bu saldırılara karşı hazırlıklı olmak ve internetteki işlemlerinizi daha güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor. Biz de bu içeriğimizde: Hacklenmekten korunmak için dikkat etmeniz gereken unsurlara yer verdik.

Hacklenmekten korunmanın 5 yolu:

1) Mobil tabanlı ödeme sistemlerini kullanın

İnternetteki güvenliğiniz için eğer mümkünse kredi ve banka kartlarınız yerine mobil tabanlı ödeme sistemlerini tercih edin. Google ve Apple Pay ödeme yöntemleri, fiziksel kartlarınızı kullanmaktan daha yüksek güvenlik sunar. Bununla birlikte bu ödeme yöntemlerini sadece online mağazalarda değil, markaların fiziki mekânlarında da kullanabilirsiniz. Ancak mobil cihazınızı kesinlikle güçlü bir şifreyle koruyun ve yanınızdan ayırmayın.

2) Farklı şifreler belirleyin ve Parola Yöneticisi kullanın

Bir oturum açtığınız her uygulama için farklı şifreler oluşturun. Farklı hesaplarınızda aynı parolayı kullanmak son derece risklidir. Bu şekilde siber saldırganlar tek şifreyle bütün hesaplarınıza kolayca ulaşabilirler. Ayrıca bir parola yöneticisi kullanmanız, güvenliğiniz için daha sağlıklı olacaktır. Parola yöneticisi, güçlü ve benzersiz şifreler oluşturmanıza ve her oturum açtığınızda şifrenizi güvenli bir şekilde girmenize olanak tanır.

3) Çok faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın

Siber saldırganların bir oturum açma bilginize erişmeleri riskine karşı çok faktörlü kimlik doğrulamasını kullanmanız etkili olacaktır. Bununla birlikte çok faktörlü kimlik doğrulaması, hesaplarınızı birden çok güvenlik yöntemiyle korumanızı sağlar. Parmak izi, yüz tanıması ve şifre gibi aynı anda birden çok koruma yöntemiyle hesap güvenliğinizi yükseltebilirsiniz.

4) Bir güvenlik paketi kurun

Saldırılar adına atabileceğiniz en önemli adımlardan biri de kesinlikle güvenlik paketi oluşturmaktır. Cihazlarınızın fidye yazılımı ve çeşitli virüslere karşı olan güvenliğini artırmak adına; fidye yazılımı koruması ve antivirüs programı gibi önemli güvenlik araçlarından oluşan bir güvenlik paketi oluşturmanız son derece önemlidir.

5) Uzmanlardan yardım alın

Siber saldırılara uğradığınızda veya uğrama riskinize karşı bir olay müdahâle uzmanıyla iletişimde olun. Bu uzmanlar sayesinde uğradığınız siber saldırıların etkilerine karşı atılması gereken adımları daha net kavrarsınız.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oculus Quest 2 1

Oculus Quest 2’de Uygulamalar Nasıl Paylaşılır?

DJI Mavic 3

DJI Mavic 3 Drone İncelemesi