in

İşinize Yarayacak Google Arama İpuçları!

Google

İşinize Yarayacak Google Arama İpuçları!

Dünyadaki bütün web aramalarının yüzde 86’sı Google üzerinden gerçekleşiyor. Ancak günde milyarlarca aramanın yapıldığı bu arama motorundan daha gelişmiş bir hizmet almanızı sağlayacak bazı ipuçları mevcut. Biz de bu içeriğimizde; Google aramalarınızda işinize yarayacak bazı ipuçlarına yer verdik.

İşinize Yarayacak Google Arama İpuçları:

Bulmak istediğiniz ifadeyi tırnak işareti (” “) içinde yazın

Bulmak istediğiniz ifadeyi tırnak işareti (“ “) içinde yazın. Örnek verecek olursak: Windows 11 nasıl kurulur yazdığınız zaman; bu kelimeleri sırasız bir şekilde içeren bütün sonuçlara ulaşırsınız. Ancak “Windows 11 nasıl kurulur” yazarsanız, kelimelerin bu sırayla dizildiği bütün sonuçlarla karşılaşırsınız.

Aramanızda karşılaşmak istemediğiniz kelimeyi eksi (-) simgesiyle belirtin

Herhangi bir aramanızda karşılaşmak istemediğiniz bir kelime varsa, o kelimeyi eksi (-) sembolüyle hariç tutun. Örneğin; en iyi iPhone uygulamalarının yer aldığı bir sonuçla karşılaşmak istemiyorsanız, iPhone uygulamalarının özetlerini göstermeyen sonuçlara ulaşmak için en iyi uygulamalar-iPhone yazınız.

Belirli bir fiyat aralığı için arama yapıyorsanız iki nokta (..) kullanın

Belirli bir fiyat aralığındaki ürünlere ulaşmak istiyorsanız sayılar arasında iki nokta kullanın. Örnek verecek olursak: Aradığınız bilgisayarın 500 dolar ile 1000 dolar arasındaki sonuçlarına ulaşmak için 500..1000 yazabilirsiniz. Böylece sadece bu iki fiyat aralığındaki sonuçlara ulaşırsınız.

Belirli bir web sitesinin içeriğine ulaşmak istediğinizde alan adını ekleyin

Belirli bir web sitesinin içeriği için arama yapmak isterseniz; söz konusu web sitesinin alan adını ekleyin. Örneğin; sanal arsa nedir:lorentlabs.com

Tek bir dosya türündeki sonuçlara ulaşmak için filetype: yazın

Belirli bir dosya türüne ulaşmak istiyorsanız filetype: yazın. Örneğin; bir PDF dosyası için filetype:pdf yazmanız yeterlidir. Ayrıca Microsoft Office belgesi için de filetype:doc yazabilirsiniz.

İlgili sonuçlara ulaşmak için niteleyici kelime kullanın

İlgili sonuçlara ulaşmak için niteleyici kelime kullanın. Örneğin; ilgili:google.com veya ilgili:amazon.com yazın.

Zaman kısıtlamalarını ayarlayın

Merak ettiğininiz herhangi bir konuyla alakalı güncel haberlere ulaşmak isterseniz; belirli bir zaman aralığı belirleyip o haberlere ulaşabilirsiniz. Aramalarınızı filtrelemek adına masaüstü ve mobil cihazlarınızda Google arama araçlarını kullanabilirsiniz. Masaüstü cihazlarınız için; büyüteç sembolünün altında yer alan Araçlar ögesine tıklayın. Mobil cihazınızda ise Google arama türleri listesinin sonuna doğru gelin ve Arama araçlarına tıklayın:

Arama araçlarına tıkladıktan sonra karşınıza son bir saat, 24 saat, hafta, ay ve yıl gibi seçenekler çıkacaktır. Arama yaptığınız konuyla ilgili hangi zaman dilimine ait haberleri görmek istediğinizi belirleyebilirsiniz.

İlgili:

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bilgisayar bakımı - bilgisayar güncellemeleri - işletim sistemi güncelleme

Bilgisayar Bakımı Yapmanın Basit Yolları! İşte Küçük Öneriler!

Oculus Quest

Oculus Quest ve Oculus Quest 2 Nasıl Güncellenir?