in

Google Güvenli Mi? Google’ın Sizi İzlemesini Durdurun!

Google Play Store güvenli mi 1
Google Play Store güvenli mi 1

Google güvenli mi diye sormak aslında sorulması gereken soruların başında geliyor.

Alışkanlıklarınızı gizlemek için konum hizmetlerini kapatmaktan daha fazlasını yapmanız gerekiyor. Peki bunlar neler?

Google’ın çevrimiçi davranışınızı izlemesini önlemek için konum izlemeyi kapatabilirsiniz. Ancak, bu tür gizlilik ayarlarının Google’ın gözetim uygulamalarından toptan kaçınma olmadığının farkında olmalısınız. Google hesabınızı silmeden ve bir daha asla arama motorunu kullanmadan, bunlar Google’ın izleyebileceği alışkanlıkları sınırlamanın en etkili yolu.

Konum Hizmetlerini kapatma:

Google konumunuzu iki şekilde izler:

  • Google Haritalar ve Waze gibi Google uygulamaları, verileri kaydetmek için telefonunuzdan veya dizüstü bilgisayarınızdan GPS ve konum verilerini kullanır. Bu bilgiler restoran incelemelerini, Google’a girdiğiniz adresleri, veri istendiğinde konumunuzu vb. içerebilir.
  • Android, Google’a veri göndermek için konum izleme ayarlarını kullanır. Bu, bir Android cihazınız varsa düzenli olarak Google’a veri besleyeceği anlamına gelir.

Android cihazda konum hizmetlerini devre dışı bırakmak oldukça kolay. Ayarlar > Konum ve kapat. Bu menü altında, devre dışı bırakmak isteyebileceğiniz diğer ayarları da bulabilirsiniz.

Bilgisayarda, Google hesabınızın Etkinlik denetimlerine gidin ve Konum Geçmişi’ni kapalı konuma getirin.

Diğer Etkinlik İzlemeyi Devre Dışı Bırakma:

Etkinlik kontrolleri altında, Web ve Uygulama Etkinliği, Cihaz Bilgileri, Ses ve Ses Etkinliği, YouTube Arama Geçmişi ve YouTube İzleme Geçmişi ayarlarını da bulacaksınız. Bunları devre dışı bırakmak, Google hesabınızı bilgisayarınız, tabletiniz ve akıllı telefonunuz da dahil olmak üzere her cihaz için yeniden yapılandırır.

Google Reklam İzlemeyi Kapat!

Google’ın reklam izleme bölümüne gidin ve Reklam kişiselleştirmeyi kapatın. Ayrıca, Diğer Seçenekler’i seçin ve Google’ın web sitelerindeki ve uygulamalardaki reklamları kişiselleştirmek için etkinliğinizi ve bilgilerinizi kullanmasına izin veren kutunun işaretini kaldırın.

Gmail Taramalarını Kaldırma:

Gmail’iniz varsa, dürtmeleri ve kişi toplama özelliklerini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, Google’ın mesajlarınızı taramasını önler, ancak bu, e-postaları manuel olarak takip etmeniz ve adresleri yazmanız gerektiği anlamına gelir.

  1. Gmail’de oturum açtığınızda, sağ üst köşedeki Ayarlar’ı (dişli simgesiyle gösterilir) seçin.
  2. Genel sekmesi altında, Kaydırma öğesine gidin ve her iki seçeneğin işaretini kaldırın.
  3. Yanında otomatik tamamlama için kişi oluştur‘u seçin.

Google Takvim Taramayı Kapat!

Google’ın davranışlarınızı izlemesinin başka bir yolu da Google Takvim’dir. Google Haritalar ve Gmail uyarılarında uçuş veya otel rezervasyonlarının göründüğünü fark edebilirsiniz. Bu hizmeti devre dışı bırakmak için:

  1. Google Takvim
  2. Dişli simgesini seç, sonra Ayarlar‘a tıkla.
  3. Sol taraftan Gmail’den Etkinlikler’i seç.
  4. Gmail’den takvimime otomatik olarak etkinlik ekle seçimini kaldır.

Google güvenli mi değil mi gibi soruların daha net cevaplarına erişmek için web sitemizde araştırma yapabilirsiniz. Direkt siber güvenlik kategorisine buradan ulaşabilirsiniz.

4/5 - (1 Oy)
650x344 iphone ipad ekrani donmuyor nasil duzelir iphone ekran yon kilidi calismiyor 1566553047862

iPhone Reklam Engelleme: Reklam İzlemeyi Durdurun veya Sınırlayın!

IP Adresi

Konumuz IP, Bölüm-1: IP Adresim Nedir? IP Adresimi Neden Gizlemeliyim?