in

Google’ın Konumunuzu İzlemeyi Bırakmasını Nasıl Sağlarsınız?

Google Konum Izleme

Google’ın Konumunuzu İzlemeyi Bırakmasını Nasıl Sağlarsınız?

Google Haritalar, attığınız her adımın takibini yapar ve gittiğiniz yerleri arşivler. Ancak Google’ın konum izlemesini durdurma imkânınız var. Bunun için izlemeniz gereken adımlara içeriğimizde yer verdik.

Google’ın Konumunuzu İzlemeyi Bırakmasını Nasıl Sağlarsınız?

Akıllı telefonunuz yanınızdayken attığınız her adım, gittiğiniz her yer Google Haritalar tarafından takip edilir. Daha sonra bu takip etkinliği, Google Zaman Çizelgesinde arşivlenir. Mahremiyetiniz için bu takibi engellemek ancak yine de Google kullanmaya devam etmek istiyorsanız, konum izleme ayarlarını yönetebilirsiniz.

Konum İzlemeyi Durdur

Öncelikle etkinliklerinizi kontrol etmek için Etkinliğim sayfasına gitmelisiniz. Bunun için Google Hesabınızda oturum açın ve sol panelde yer alan Veriler ve Gizlilik sekmesine tıklayın. Daha sonra Geçmiş ayarları bölümünün hemen altında yer alan Etkinliğim butonuna tıklayın. Buradan gün ve belirli saatlere göre düzenlenmiş olan etkinliklerinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca belirli bir etkinliğe ulaşmak için üst tarafta yer alan arama çubuğundan istediğiniz etkinliğin ayrıntılarına da erişebilirsiniz.

Bununla birlikte, bu bölümden Google konum izleme özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun için mobildeyken; Veri ve gizlilik seçeneğine tıklayın. Masaüstünde ise Konum Geçmişine gidin ve Kapat seçeneğini seçtikten sonra Duraklat butonuna tıklayın. Böylece bundan sonraki konum geçmişiniz kapalı olarak ayarlanacaktır. Ancak konum geçmişinizin otomatik olarak silinmesini tercih edebilirsiniz. Ayrıca otomatik silme tercihinizde geçmişinizin hangi zaman aralıklarıyla silineceğini de belirleyebilirsiniz. 3, 18 ya da 36 ay seçenekleri mevcuttur. Bunlardan birini seçerek işlemi tamamlayın.

Google Haritalar Zaman Çizelgesinden Verileri Kaldırın

Veriler ve Gizlilik sekmesindeyken ekranı aşağı doğru kaydırın ve Geçmiş Ayarları başlığının altında yer alan Haritalar Zaman Çizelgesine tıklayın. Yönlendirildiğiniz sayfada bir tarih filtresi yer alır. Bu kısım yıl, ay ve gün olarak belirttiğiniz bir tarihteki gezintilerinizi gösterir. Geçmiş herhangi bir tarihi seçtiğinizde, o gün içerisindeki gezintileriniz haritada açılır. Seçtiğiniz günlerdeki konum geçmişinizin silinmesini istiyorsanız, haritanın alt kısmında bulunan çöp kutusu simgesine tıklayın. Ayrıca konum geçmişinizi duraklatmak ve silmek isterseniz, çöp kutusu simgesinin hemen yanında yer alan dişli simgesine tıklayın.

iOS Cihazlarda Konum Ayarlarını Yönetin

iPhone telefonunuzda Google’ın konumunuzu izlemesini durdurabilirsiniz. Ayarlar > Google Haritalar > Konum adımlarını izleyin. Google Haritalar uygulamasını kullanmadığınızda Google’ın topladığı verileri azaltmak adına Uygulamayı Kullanırken seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, Google Haritalar’ın ve diğer uygulamaların, kesin konumunuzu kullanmak yerine daha genelleştirilmiş konumunuzu kullanmasını seçebilirsiniz. Bunun için Kesin Konum seçeneğinin yanında yer alan anahtarı kapatmanız yeterli olacaktır. Son olarak, konum servislerini tamamen kapatmak isterseniz, Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri adımlarını izleyerek kapatabilirsiniz. Ancak konum hizmetini tamamen kapattığınızda, bazı uygulamaların çalışmayacağını bilmeniz gerekir. Bunun için tek tek uygulama kontrolü yapmanız gerekir.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google arama

Popüler Google Aramalarına Dikkat! Güvenliğiniz İçin Ne Yapmalısınız?

play store android malware

Google Play’de 36 Kötü Amaçlı Uygulama Tespit Edildi!