in

Google Haritalar’da Evinizi Gizleyin! Harita Bulanıklaştırma!

google haritalar'da ev gizleme - araba gizleme - haritalarda evimi gizlemek istiyorum - apple haritalarda ev gizleme - bing'de ev blurlaştırma
google haritalar'da ev gizleme - araba gizleme - haritalarda evimi gizlemek istiyorum - apple haritalarda ev gizleme - bing'de ev blurlaştırma

Google Haritalar’da Evinizi Gizleyin! Harita Bulanıklaştırma!

Bu içeriğimizde Google Haritalar’da ev nasıl gizlenir? Sorusunu temel alarak Apple Haritalar, Bing Haritalar, Waze ve OpenStreetMap gibi uygulamalardaki bulanıklaştırma işlemlerinin nasıl yapılacağına değineceğiz.

Google Haritalar’da evinizi ya da arabanızın plakasını açık bir şekilde görüyorsanız bu konu oldukça işinize yarayacak.

Birçok kişi artık Google Haritalar’daki ya da Apple Haritalar’daki 360º olan içerikten faydalanıyor. Hatta bazı kişiler bu hizmette o kadar çok zaman geçiriyor ki neler bulduğuna bazı zamanlar şaşırdığımız da bir gerçek.

Fakat bu hizmet gizliliği biraz tehlikeye atıyor. Kişisel veri olarak nitelendirilmesi gereken görsellerin bazen bu platformda olduğunu görebiliyoruz. Eğer arabanızı park ettiğiniz yeri, arabanızın plakasını, balkondaki görüntünüzü vs. bu haritalardan kaldırmak istiyorsanız aslında yapmanız gereken şey oldukça basit.

İlgili:

Evimi Google Haritalar’da Nasıl Gizleyebilirim?

Google Haritalar’ın Sokak Görünümü inanılmaz derecede faydalı olsa da yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişisel veriyi kimi zaman tehlikeye atabilir. Evinizin ya da arabanızın bu hizmete dahil edilmesini istememek için geçerli farklı nedenleriniz olabilir. Evinizin bir fotoğrafını dünyanın görebileceği bir yerde bulunmasından rahatsızsanız, Google’dan resmi bulanıklaştırmasını isteyebilirsiniz.

Bunu yapmak için Google Haritalar’ı açın ve adresinizi veya yakındaki bir yer işaretini arayın. Sol menüdeki, Sokak Görünümü sekmesine tıklayın ve evinizin göründüğü resmi seçin. Ardından, resmin sol üst köşesinde bulunan dikey üç nokta simgesine tıklayın. ve Sorun bildir‘i sekmesine giriş yapın. Bu adım size bulanıklaştırılacak alanı seçebileceğiniz ve gerekli alanları doldurmanız gereken birkaç soruluk yeni bir sayfa açacak. Evinizi ya da arabanızı kırmızı karenin içine alın. Ardından aşağıdaki soruları doğru bir şekilde cevaplayın ve tamam butonuna tıklayın. İşte bu kadar!

Google, isteğinizi inceleyecek ve evinizi dilediğiniz gibi haritadan bulanıklaştıracaktır. Fakat bunu yaparken şunu unutmayın: Eğer bir bulanıklaştırma talebinde bulunduysanız ve talebiniz onaylandıysa bunu normale döndürmek kolay bir işlem değil. Oldukça uğraştırıcı olan bu konu çoğu zaman olumsuz sonuçlanıyor. Kısacası siz o evden taşınsanız bile yeni gelen birisi o evin bulanıklaştırma işlemini geri alamayabilir.

Evinizi Apple Haritalar’da nasıl gizleyebilirsiniz?

Apple Haritalar, Google Sokak Görünümü’ne çok benzeyen Etrafa Bak adlı bir özelliğe sahip. Kullanıcılarına dünyanın çeşitli yerlerinin 360º fotoğraflarını gösteriyor. Evinizi bu hizmette bulursanız ve kaldırılmasını istiyorsanız, [email protected] adresine e-posta gönderebilir ve sorununuzu ayrıntılı olarak anlatabilirsiniz. Apple, isteğinizi gözden geçirecek ve evinizi hizmetinden gizleyecektir. Bu gözden geçirme süreci konu Apple olunca genellikle bir hafta içinde sonuçlanması mümkün.

Bing Haritalar’da evinizi nasıl gizleyebilirsiniz?

Bing Haritalar, StreetSide adlı Google Street View benzeri bir özelliğe sahip. Evinizi StreetSide’da görürseniz, Microsoft’tan onu orada da kaldırmasını isteyebilirsiniz. Şirket, bu istekleri incelediğini ve verileri 30 ila 60 gün içinde kaldırdığını dile getiriyor. Fakat konu Microsoft olunca bu sürenin daha da uzaması mümkün.

Böyle bir talepte bulunmanız için aşağıdaki adımları izleyin:

Bing Haritalar > Adresinizi Girin > Sol menüden StreetSide etiketli görseli seçin. (Bu seçim 360º özelliğini aktif edecektir > Talebinizi iletmek için sol alt köşedeki Gizlilik Endişesi Bildirin > Ne tür bir endişeniz var? Sorusunu cevaplayın ve gerekli alanları doldurup talebinizi iletin.

Waze ve OpenStreetMap ne olacak?

Waze ve OpenStreetMap gibi hizmetler, çeşitli evlerin veya insanların panoramik yer seviyesindeki fotoğraflarını gösteren bir sokak görünümü özelliğine sahip değil. Bu nedenle bu 2 uygulamada henüz böyle bir sorunla karşılaşmanızın imkanı yok. Fakat gelecekte ne olur bilmemiz mümkün değil.

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vpn kullanmak suç mu - vpn seçerken nelere dikkat etmeliyim - vpn önerileri - vpn incelemeleri - vpn sıkça sorulan sorular

VPN Kullanmak Suç Mu? Sık Sorulan Sorular! Bunları Öğrenin!

bybit kripto para borsası - bybit - bybit launchpool nedir - launchpool bybit - stake nedir - stake etmek - pasif gelir elde etme

Bybit Launchpool Nedir? Stake Ederek Nasıl Ücretsiz Token Kazanabilirsiniz?