in

Akıllı Telefon Güvenliği! Telefonlarınızı ve Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

akıllı telefon güvenliği - telefon gizliliği - telefon numarası gizleme

Akıllı Telefon Güvenliği! Telefonlarınızı ve Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

Bu içeriğimizde hem akıllı telefon güvenliği hem de gizlilik konusunu ele alıyoruz. Akıllı telefon güvenliği dediğimiz zaman aklınıza ne geliyor?

Telefonunuza birisinin girmesinin yaratacağı korku kimi zaman birisinin evinize girmesiyle aynı korkuyu ve endişeyi yaratır. Hatta belki de daha fazla korku yaratır. Mahremiyetinizin ihlalinden, yani kişisel alanınızın ihlalinden bahsediyoruz. Cep telefonunuz birçok önemli şeyi tutmakla kalmaz, aynı zamanda bilgisayar korsanlarına hangilerinin en değerli olduğunu da hızlıca gösterir. Telefonunuzu ve içeriğini meraklı gözlerden uzak tutmak ve bilgilerinizi korumak için bir strateji geliştirmelisiniz. Akıllı telefonunuzu nasıl koruyacağınıza dair bazı ipuçları paylaşıyoruz.

İşletim Sisteminizi ve Uygulamalarınızı Güncelleyin:

Akıllı telefonlarınızın işletim sistemlerini ve yüklediğiniz uygulamaları her zaman güncel tutun. Bu güncellik sizi mutlaka birçok kötü amaçlı yazılıma karşı koruyacaktır. Birçok güncelleme güvenlik açıklarını ortadan kaldırarak akıllı telefonunuzu bilgisayar korsanlarından ve veri hırsızlığından korumaya yardımcı olan hata düzeltmeleri ve güvenlik geliştirmeleri içerir.

Herkese Açık WiFi’den Kaçının:

Herkese açık Wi-Fi ağlarının kullanıcıları her zaman siber korsanların hedefindedir. Bu yüzden alışveriş merkezleri, kafeler, parklar, hastaneler veya farklı mekanlardaki bütün mevcut açık ağlardan uzak durmak gerekiyor. Eğer acil bir şekilde açık ağa bağlanmanız gerekiyorsa mutlaka bu işlemi yaparken bir VPN kullanmanızı öneririz. Fakat unutmayın; bütün VPN hizmetleri aynı kalitede değil. Bu yüzden oluşabilecek riskleri açık ağda yaşamayıp bir VPN ile yaşayabilirsiniz. Ve ek olarak kullanmadığınız sürece cihazınızın veya akıllı saatlerinizin bluetooth sistemini her zaman kapalı tutmanızı öneririz.

Akıllı Telefonunuzu Kilitleyin:

Cihazınıza erişmek için her zaman dört veya altı basamaklı bir parola girin. E-posta, kişiler, fotoğraflar ve banka bilgileri tanımadığınız kişiler tarafından kolayca ifşa edilebilir. Bunu yapması için telefonunuzu eline alması yeterli. Bu yüzden telefonunuza bir parola sistemi kurmanız güvenliğinizi sağlayacaktır. Artık birçok cihazda parmak izi okuyucu da mevcut. Eğer güveniyorsanız cihazınızın yaratıcı şirketine bunu da kullanabilirsiniz.

Cep telefonu Numaranızı Gizli Tutun:

Cep telefonu numaranız eğer bir taneyse bunu gizli tutmanız her zaman yararınıza olacaktır. SMS dolandırıcılığı başta olmak üzere birçok tehlikeli durumla karşılaşmanız mümkün. Bunlardan en önemlisi de tabii ki SS7 saldırıları. Bir SS7 saldırısıyla cihazınıza gelen mesajlar kontrol edilebilir, okunabilir ve kopyalanabilir. Bu yüzden bütün banka hesaplarınıza, kripto para borsası profillerinize veya mevcut bilgilerinize erişilmesi mümkün. Online savunma istiyorsanız şimdi cep telefonu numaranızın kimlerde olduğunu, kimlerden SMS aldığınızı iyi düşünün.

Hayatınızı Sosyal Medyada Fazla Paylaşmayın:

Bütün sosyal medya platformlarında üyeliğiniz olabilir. Anonim olduğunuzu da düşünüyor olabilirsiniz. Fakat kimse anonim değil. Öncelikle bu konuda anlaşmamız gerek. Sonrasında Facebook, Twitter, Instagram veya Youtube gibi platformlarda kişisel verilerinizi pek fazla paylaşmamanız gerekiyor. Bu, tamamen bu tür şirketlerin sizler hakkında pek fazla veri toplamamasıyla alakalı bir konu. Ayrıca belli bir kesim ne yazık ki kendisini anonim sanarak herhangi bir kişiye ya da kişilere siber zorbalık yapıyor. Bu, doğru bir yaklaşım olmamakla birlikte farklı sonuçların da ortaya çıktığı kötü bir yaklaşım. Siz siz olun asla bir insanın hayatına son verebileceği bir konuyla alakalı kötü yorum yapmayın.

İlgili:

Bu detaylı başlıkların yanında ek olarak iki faktörlü kimlik doğrulamayı mutlaka kullanın. Güçlü parolalar oluşturmayı artık sanırım unutmuyor ve ara ara o parolaları güvenli bir şekilde güncellediğinizi düşünüyoruz. Spam ve kimlik avı mailleri ile smslerine mutlaka dikkat edin. Bir uygulama indirirken detaylarına (Örneğin kim tarafından yaratılmış, kaç yıldız almış, kaç yorum yapılmış, bu uygulamadan neden şikayet edilmiş vb. gibi) mutlaka göz atın. Uygulamalarınızın hangi izinleri istediğini kontrol edin. Bir antivirüs kullanın. Root ve Jailbreak gibi konulardan uzak durun. Bu tür şeyler cihazlarınızı normalden daha fazla savunmasız bir hale getirir. Halka açık şarj cihazlarından uzak durun.

Lorentlabs üzerinden farklı içeriklerimize hızlıca erişebilirsiniz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

internetten daha etkili arama - google'dan etkili arama - kaliteli arama motorları - en iyi arama yolları - görsel arama yöntemleri

İnternette Daha Etkili Arama Yapmanın 7 Basit Yolu!

apple watch ipuçları - apple watch - apple saat ipuçları - watchOS ipuçları - iphone ipuçları

Apple Watch İpuçları! Herkesin Bilmesi Gereken İpuçları!