in

Netflix Dolandırıcılıkları: Bilgilerinizi Çalmaya Çalışıyorlar, Kanmayın!

netflix - netflix dolandırıcılığı - netflix alternatifleri

Netflix Dolandırıcılıkları: Bilgilerinizi Çalmaya Çalışıyorlar, Kanmayın!

Bu içeriğimizde Netflix dolandırıcılıkları konusunu ele alıyoruz. İçeriğimize geçmeden önce hiç Netflix Dolandırıcılıkları temasında bir şey ile karşılaştınız mı?

Netflix, dünyanın en popüler dizi, belgesel ve film izleme platformlarından bir tanesi. Hatta en popüleri dediğimiz zaman sanırım yanılmayız. Kimlik avı dolandırıcılığı, kötü amaçlı yazılım, sahte URL veya yanlış bilgilendirme kampanyaları.. Son zamanlarda bunlardan hepsini gördük. Siber dolandırıcılar ve siber korsanlar işte bu yöntemleri kullanıyorlar.

Bu bahsettiğimiz dolandırıcılıklara göz attığımız zaman birçok dolandırıcı hala COVID-19 pandemisinden yararlanmaya çalışıyor. COVID-19 pandemisinden yararlanmayı tercih etmeyen siber korsan ya da siber dolandırıcı ise direkt olarak Netflix’in adını kullanarak size ulaşmaya çalışıyor!

Dikkat edilmesi gerekenler:

Klasik Netflix kimlik avı:

Dikkat edilmesi gereken ilk dolandırıcılık türü her zaman klasik olarak nitelendirilen bu saldırıdır. Size gönderilen bir mailde hesabınızın kapatılacağından bahsederler. Hayır yahu! Hesabınız neden kapatılsın? Genellikle bu tür saldırıların mailinde şu konu dile getiriliyor: ‘Fatura bilgilerinizi doğrulamazsanız hesabınıza erişimi kısıtlayacağız.’ Eğer böyle bir mail aldıktan sonra endişeye kapılıyorsanız mail üzerinden size gönderilen link ile işlem yapmayı düşünmeyin. (Mailin sahte olduğunu bile bile Netflix’e girin ve hesap ayarlarınızdan bu durumu kontrol edin, Netflix ile iletişime geçin.)

Günlük kullanım süreniz:

Günlük kullanım süresi adı altında bir şey görürseniz oradan uzaklaşmanız gerekebilir. Çünkü bu tür maillerin gerçek olmadığını bilmeniz lazım. Bu tür saldırılarda hedef kişilerin hızlı davranmaları ve panik havası içerisinde resmen acele etmeleri istenir. Buna inanır ve size gönderilen bağlantıya tıklarsanız hassas bilgilerinizi girmek için fake bir web sitesine yönlendirileceksiniz. Bu tür web sitelerine hassas bilgilerinizi girerseniz direkt olarak bu bilgiler dolandırıcının eline geçecek. Bu yüzden her maildeki linke tıklamıyor ve her dosyayı indirmiyoruz. Basit ve akıllıca bir kural.

Bu tür siber dolandırıcılıklar genellikle insanların yoğun zamanlarını kullanırlar ve panik içerisinde onları kendi oluşturdukları web sitesine yönlendirmeye çalışırlar. Peki hedef kişilerin yoğun olduğu saatleri nereden biliyorlar diye sorabilirsiniz. Aslında net bir şekilde bilmiyorlar. Bu yüzden bu saldırılara temelde oltalama adıyla adlandırılıyor. Oltaya gelen kaybeder mantığıyla çalışan bu siber dolandırıcılar aslında sanıldığı kadar zeki değiller.

Netflix indirimde mi?

Netflix indirimde olursa bunu bütün platformlardan onlarca kez okumanız mümkün. Çünkü bu ilgi çekici bir haber ve bütün platformlar bu haberi paylaşır. Fakat herhangi bir mail geldiyse ve bu indirimden sadece sizin haberiniz varsa bu mailin fake olduğunu düşünmemeniz için hiçbir neden yok. Özellikle bu konudaki mailler şu veya türevi cümleler ile geliyor: ”Salgın nedeniyle Netflix evde kalmanıza yardımcı olmak için herkese ücretsiz bir yıllık hizmet sunuyor. Kaydolmak için bağlantıya tıklayın.” Hayır tıklayıp bilgilerinizi girmeyin. Çünkü gerçek değil.

Eğer tıklarsanız bu hiçbir sorun teşkil etmiyor. Bunu da buradan bildirmek isterim. Fakat tıklayıp bilgilerinizi girerseniz geçmiş olsun. Kredi kartı bilgilerinizi girdiğiniz bir web sitesi ise hemen bankanızı arayarak kartınızın bir dolandırıcılığa karıştığını bildirerek kapatın. Bazı siber dolandırıcılar kart bilgilerinizi kullandıktan sonra sizinle iletişime geçebilir ve kartı tekrar kullanmayacağını söyleyebilir. Eğer bu ikna yöntemi güçlü insanlara bir şekilde inanır ve kartınızı kapattırmazsanız gelecek birkaç hafta ya da birkaç ay içinde kartınızı boşaltacaktır. Bu yüzden aman dikkat!

Netflix Dolandırıcılıklarına Kanmayın! – Bu Dolandırıcılıklardan Nasıl Kurtulacağız?

Bu tür dolandırıcılıklardan kurtulmak için öncelikle gelen mailleri açtığınızda hiçbir şey için acele etmemeniz gerekiyor. Bu ‘dikkat etmek gerekiyor.’ kuralından sonraki ikinci kural. Bunların yanında şunlara da uymanız tabii ki önemli bir durum; İstenmeyen kişilerle mail üzerinden iletişime geçmeyin. Netflix gibi bir platforma üye olduğunuz mail ile eğer herhangi bir kişi ile iletişime geçmek istemiyorsanız o maili sadece Netflix üzerinde kullanın. Başka hiçbir yere kaydolmayın ya da kimseye mail atmayın.

Böylelikle bu tür siber saldırılardan uzak durmanız ihtimal. Kaynağını bilmediğiniz, güvenilir olmayan mailleri açmadan silmek her zaman doğru bir seçenek. Çünkü o maili açtığınızda sizi ikna edebilecek veya sizi yönlendirebilecek bir içerik ile karşılaşmanız mümkün. Maillerdeki yazım hatalarına dikkat edin ve diğer hataları aramak her zaman faydalı bir seçenek olacaktır. Çünkü fake bir web sitesine yönlendirileceğiniz için o web sitesinden gerçeğini ayıran belli harf ya da uzantı farklılıkları görmeniz mümkün. Her zaman daha güçlü parolalar tercih etmeyi unutmayın. İlgili: Parolam Ne Kadar Güvenli? Parola Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

Lorentlabs üzerinden farklı içeriklerimize hızlıca erişebilirsiniz.

İçeriği Oyla

1 Comments

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

netflix-benzeri-siteler-alternatifleri-ücretsiz-benzer-siteler

Netflix Alternatifi En İyi 8 Ücretsiz Platform!

netflix'in başarı hikayesi

Netflix’in Başarı Hikayesi : Yeni Nesil Medya!